2024. 05. 18. szombat

Erik, Alexandra
1 EUR 388 HUF
1 GBP 452 HUF
Kiosztotta díjait a Színházi Dramaturgok Céhe

Kiosztotta díjait a Színházi Dramaturgok Céhe

Kiosztotta díjait a Színházi Dramaturgok CéheBékés Pál és Vinnai András kapta a Szép Ernő-jutalmat, Térey János Jeremiás avagy az isten hidege című művéért pedig a 2008/2009-as évad legjobb magyar drámájának díját vehette át hétfő este, a Magyar Dráma Napján a Színházi Dramaturgok Céhétől az Országos Színházi Múzeum és Intézetben. Az elismeréseket Nagyné Varga Melinda, az Oktatási és Kulturális Minisztérium munkatársa adta át a két díjazott családtagjainak, mivel Békés Pál betegsége, Vinnai András pedig külföldi munkája miatt nem tudott jelen lenni a díjátadón.
 
A Szép Ernő-életműdíjas Békés Pált Hegedűs D. Géza színész-rendező méltatta. Beszédében megemlékezett az író életútjáról, és felsorolta szinte valamennyi fontos művét, így megemlítette a Szegény Lázárt, a Pincejáték, A női partőrség szeme láttára című színművét, a Félőlény című zenés mesejátékát, valamint A dzsungel könyve című, a bemutatója óta nagy sikerrel futó musicalt is. Hegedűs D. Géza kifejtette: az elmúlt évek alatt nemcsak rendezője lehetett és játszhatott Békés Pál darabjaiban, rádiójátékaiban, de szerzőtársa is volt. Mint megemlítette, Békés Pál darabjait a többi között Oroszországban, Romániában és szinte valamennyi magyar vidéki nagyvárosban bemutatták.

„Franciaországban A női partőrség szeme láttára című mű 1992 és 2000 között 22 bemutatót élt meg” – tette hozzá a rendező, aki szerint Békés Pál egymaga megtestesíti a színházi szerző szerepét. Úgy fogalmazott, hogy együtt él és dolgozik a színházzal és méltatta az író kísérletező kedvét, fekete humorát és darabjainak „imponáló eleganciáját”. „Folyamatban gondolkodik és nem a végeredményben” – tette hozzá Hegedűs D. Géza.

Alföldi Róbert, a Nemzeti Színház főigazgatója az ígéretes pályakezdőnek járó Szép Ernő-jutalommal kitüntetett Vinnai András műveinek „szabadságát” emelte ki. „Van egy szabad ember, aki ír. Nagy szerencsénkre kortárs magyar drámát” – mondta Alföldi Róbert. Megjegyezte: majdnem biztos abban, hogy Vinnai András sem a határoktól, sem önmagától nem fél, nem alkuszik, nem hasonlít és nem hasonul. „Mindenféle gyomorgörcstől mentesen azt mutatja, ami van, azt a mindenkiben futó filmet, amit csak legbelül és egyedül merünk nézni” – jelentette ki Alföldi Róbert, aki a drámaíró műveit „nyilvános vetítésnek” nevezte.

A Színházi Dramaturgok Céhe az idén Faragó Zsuzsának adta a legrangosabb díjat, amit dramaturg kaphat: a Bálint Lajos-emlékgyűrűt, míg a 2008/2009-es évad legjobb magyar drámájának járó elismerést Térey János vehette át a Jeremiás avagy az isten hidege című művéért. Az alkotót méltató levelet, amelyet Dömötör András rendező írt, Takács Kati színész olvasta fel. Ebben Dömötör kiemelte, hogy Térey nem követi az aktuális trendeket. Műveiről szólva megemlítette, hogy azok ihletettek, hatalmas nyelvi igényűek. A Jeremiást levelében Dömötör „nagy műnek” nevezte, amely a Fausthoz, illetve Az ember tragédiájához mérhető.

(MTI)

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek