Vegyünk egy titkos amerikai társaságot, melynek a tagjai láthatatlanok, célja csak a beavatottak számára ismert, és azoknak, akik tudomást szereznek róluk, megváltozik az életük. Az alaptörténet alighanem ismerős lehet valahonnan – ám a misztikumokat kevéssé kedvelő olvasókat megnyugtathatjuk: ezúttal minden kizárólag a szex, pontosabban a nők szexuális élményei körül forog.
Mint az ennyiből is már bizonyára mindenki számára kiderült, a SECRET egyike az elmúlt hónapokban meghökkentően nagy mértékben megjelent erotikus regénynek – de mégsem teljesen, mert tipikusnak nem mondható. A főszereplő nő ugyanis egy harmincas szingli, akinek élete egyik pillanatról a másikra megváltozik, amikor tudomást szerez egy titkos nőegyletről, mely a tagok szexuális fantáziáit hivatott életre hívni. Ez azért egész eredeti alapötlet.
Persze sok tekintetben a SECRET sem kivétel a műfaj sablonos jellemzői terén, hiszen a mellékszereplők ezúttal is csak díszlet-funkciót (a férfiak esetében kellék-funkciót) töltenek be, a kalandok során felbukkanó partnerek pedig ezúttal is túlzóan tökéletesek (ráadásul ezúttal tízszer – cáfoljanak meg, de szerintem nem élt még olyan nő a földön, aki egymás után ennyi alkalommal is különböző, számára „ideális férfiakkal” került össze). Ez még akkor is elképesztő (főleg a nők elégedetlenkedéseire gondolva), ha tudjuk, hogy az ilyen könyvek elsődleges funkciója a hétköznapi hiányok misztifikált pótlása…
Van azonban két érv, ami miatt a könyv mégsem számít rossznak, sőt… Egyrészt lássuk be, több tekintetben egyáltalán nem sorolható a sablonos, önjelölt Árnyalat-trilógia koppintásainak kategóriájába. Ennek több oka is van: az egyik a kissé alternatív alaptörténet. Persze egy titkos, szexuális vágyakat megvalósító női szekta semmivel se hihetőbb, mint egy liftben a semmiből felbukkanó fiatal, izmos milliárdos, akinek leghőbb vágya az, hogy meghódítsa a titkárnőként dolgozó szürke egérkét – de legalább, míg utóbbit már rengetegszer leírták, ilyen jellegű regényről még nem hallottam.
A másik különbség pedig a prűdebb olvasóknak megnyugtatóan, a kiéhezettebbeknek elkeserítően hangozhat, de a könyv, sok rokonától eltérően, meglehetősen visszafogott az, öhm… lényegi cselekmények narratív ábrázolásában. (Magyarul a szex nincs másodpercről másodpercre, négyzetcentiről négyzetcentire leírva.) A viszonylag terjedelmes könyv nagyobb részében tehát valódi történet található.
Végezetül pedig fontos kiemelni, hogy bár a szerző talán maga sem gondolta, de a könyvnek fontos üzenete is lehet – jelesül az, hogy nem csak a férfiaknak, de a nőknek is joguk van összefogni azért, hogy teljesüljenek szexuális irány vágyaik, és egyáltalán nem törvényszerű az, hogy csak a férfiaknak lehetnek ilyen igényeik. Mivel ezt még most is sokan vitatják, még akkor is fontos erről beszélni, ha egyébként az egyértelműen szórakoztató jellegű könyvnek ez nem is célja.