2024. 05. 19. vasárnap

Ivó, Milán
1 EUR 388 HUF
1 GBP 452 HUF

Természetgyógyászat – Aromaterápia

Azok az elvek , amelyekre a természetgyógyászati módszerek épülnek, a régi korban keletkeztek, ám a mai gondolkodásmódunkat is áthatják. Hyppokratesz az európai hagyományoknak az az alakja, akit mind a modern  medicina, mind a természetgyógyászat elődjének tekint.

 

 

 

Az aromaterápiáról, az illóolajok  gyógyászati külső és belső felhasználásáról kérdeztük SÁRI RÓZA élezmódtanácsadó és therapeuta szakembert.   

-Mik a jellemzői az illóolajoknak. Miben különböznek az úgynevezett sima olajoktól?                                         

  – Az illóolajok nevüktől eltérően nem olajok, hiszen az olajok fő  tulajdonsága az, hogy fehér papírra cseppentve zsíros nyomot hagynak, és szobahőmérsékleten jelentéktelen a párolgásuk. Az illóolajokra pedig a legjellemzőbb, hogy szobahőmérsékleten is jelentős gyorsasággal párolognak és utána nem hagynak nyomot. Így állapíthatók meg  az illóolajok tisztasága is. Ha a papíron a legkissebb nyomot is hagyja akkor nem százszázalékosan tiszta a vizsgált  illóolaj.                                                                       

Tehát az illóolaj egy több vegyületből álló vegyes komponensű, folyékony halmazállapotú         100%-ban illékony anyagok elegye, mely jelentős gyógyhatással bír.

Éppen a hatóanyagok gazdagsága adja az illóolajok nagy értékét mer minden komponens között és az összes komponens között is olyan kölcsönhatások vannak, amelyek révén azok különleges karaktert kapnak és sajátságos gyógyító tulajdonságuk is ezekhez kapcsolhatók. .

– A növények mely részeiben található illóolaj és ezt hogyan vonják ki,hogyan készítik el ?

– A gyógynövények különböző részeiben található illóolaj. Ilyen például, a mentafélék levelében, de a virágok is tartalmaznak illóolajat-mint a kamilla és a levendulavirág. Vannak olyan növények is melyeknek a fája tartalmazza az illóolajat, ilyen a rózsafa. Az illatos golyócskákat is ebből készítik, ezért tartják meg a golyócskák hosszú ideig a természetes édes  illatukat. Az illóolajok előállítása általában vízgőz-dessztillációval történik, kivéve a citrusféléknél, mint például a citrom, ott csak hideg-présseléssel állíthatók elő , 
 

-Az illóolajok gyógyhatását, milyen tünetekre tudjuk használni?                                                                                                                                                                                 

– Az  illóolajok gyógyhatása attól függ hogy melyik gyógynövény illóolaját milyen formában használjuk fel. Ez nagyon sokrétű lehet.

Elsősorban külső vagy belső felhasználás.

Például egy téli megfázásnál, és az ebből kialakuló légúti megbetegedést az eukaliptusz-fenyő-citrom illóolaj keverék inhalálásával tudjuk megelőzni., hasznosítva a baktericid és virucid  hatóanyagát.Ha lázas betegnek adunk belsőleg eukaliptusz illóolajat, akkor a lázcsillapító hatását használjuk fel.

Ittvan még a levendula illóolaj-pár cseppje kiváló altató hatású, ugyanez égési sérülésre juttatva külső kezelésként gyulladáscsökkentő és hámosító  hatású.

Lehet nagyon gyors nyugtatóhatást elérni néhány csepp komlóillóolajjal  az esti lefekvés előtt  és el lehet érni gyors vízhajtást néhány csepp galagonya-illóolaj bevételével.

-Hogyan kell bevenni az illóolajat ?

-Naponta általában néhány cseppet kell a 100%-ban tiszta illóolajból vivőanyaggal bevenni és megenni.

-Vannak-e az illóolajok külső vagy belső   használatának kontraindikációi  ? 

-Leggyakoribb mellékhatás az allergia., de van néhány illóolaj amely belső alkalmazása nem javasolt, vagy tilos. Ílyen a borsmenta illóolaja, amit hét  év alatti gyermekek nem kaphatják, mert légcsőgörcsöt okozhat, és megfulladhat a gyermek ! 
 

 Gáll Márta

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek