Év közben már hírt adtunk arról, hogy új kifutók épültek az európai nagyragadozók számára állatkertünkben. A létesítmény műszaki elkészültét követően mind a kifutókra, mind az állatokra vonatkozó hivatali eljárások befejeztével a hiúzok december 19-től birtokba vehették új otthonukat.
Habár hiúzok már két évtizede folyamatosan élnek nálunk, a most érkezett állatok mégis különlegesek. Eddig ugyanis két hím állat lakta a korábbi kifutót, az új elkészültével azonban lehetőség adódott rá, hogy egy szaporodó pár érkezzen Állatkertünkbe. A faj európai törzskönyvi programjának közreműködésével két fiatal kárpáti hiúz érkezett Miskolcra: a két és fél éves hím, Völund a németországi Chemnitz, míg a másfél éves nőstény, Siba a csehországi Chomutov város állatkertjéből. Reméljük, hogy a jövőben kis hiúzok születésével mi is aktív részesei lehetünk a hiúzok állatkerti szaporítási programjának.
A kárpáti hiúz
A Közép-Európa hegyvidéki erdeiben honos kárpáti hiúzokat (Lynx lynx carpathicus) jelenleg mindössze 2800 példány képviseli a szabad természetben, míg a törzskönyvi adatok szerint állatkertekben mintegy 100 egyed él. Magyarországon korábban viszonylag gyakori ragadozónak számított, ám a 20. század elején a vadászat eredményeként kipusztult. Az utóbbi két-három évtizedben azonban egyre gyakrabban tűnik fel újra az ország területén. Az Északi-középhegység egyes területein, főképp a Börzsöny, az Aggteleki-karszt és a Zempléni-hegység vidékén fordul elő, ahol mintegy 5-10 egyedre becsülik létszámát. Mivel a hiúz különösen rejtett életmódot folytat és messze elkerüli az embert, így a kutatók is leginkább csak lábnyomaik és zsákmányaik maradékai révén, szerencsésebb esetben a kihelyezett kameracsapdák által készített felvételeken találkoznak a hiúzokkal.