Újra csúcson a cégtörlések száma
Több mint ötezer vállalkozás szűnt meg szeptemberben Magyarországon, ennyi törlés még soha nem volt egyetlen hónapban. „Nem lepődtünk meg az adaton, világos volt, hogy augusztusban jelentős ügyhátralék halmozódott fel a cégbíróságon, és az alacsony értéket ősszel ismét magasabbak követik” – mondja Tóth Tamás, az adatokat közzétevő Opten ügyvezetője. A céginformációs szolgáltató a következő hónapokban is sok törlésre számít.
Ahogyan az Opten szeptember elején előre jelezte, átmeneti trendhagyásnak bizonyult az augusztusi rendkívül alacsony megszűnési ráta, amikor mindössze 2086 gazdasági társaságot törölt a cégbíróság: szeptemberben ismét rekordot döntött a törlések száma Magyarországon. Egyetlen hónap alatt 5006 vállalkozás szűnt meg, ez csaknem másfélszer annyi, mint 2014 azonos időszakában.
„Az előjelek világosan megmutatták, hogy a nyári alacsonyabb értékek után szeptembertől ismét emelkedni fog a megszűnési ráta, mert a közelmúltban nagyon sok olyan cégbírósági eljárás indult, amely szinte minden esetben a társaságok megszűnésével végződik” – mondja az Opten igazgatója. Tóth Tamás szerint a végelszámolások, felszámolások és kényszertörlések összesített mutatója továbbra is magas, a cégalapítások száma pedig alacsony, így minden jel szerint jövőre is folytatódik a működő társas vállalkozások számának csökkenése.
Tavaly egy év alatt 57 ezer céggel szemben tett közzé a cégbíróság törléssel végződő eljárást, idén viszont már az első félévben 36 ezernél több új eljárás indult. A különböző eljárások átlagos átfutási ideje más és más, de az adatok azt mutatják, hogy jelentős mennyiségben zárulnak most azok, amelyeket tavaly indítottak el. Jövőre ismét megszűnési rekordokra lehet számítani. „Rövid távon a beragadt számlatartozások sok működő vállalkozást is hátrányosan érintenek, hosszú távon azonban inkább a cégvilág megtisztulására lehet számítani” – értékel az Opten igazgatója.
Tóth Tamás szerint kedvező jel az is, hogy szeptemberben tovább csökkent azoknak a törléseknek az aránya, amelyek felszámolási eljárás lefolytatása után következtek be. Míg 2013 szeptemberében a megszűnések 58 százaléka volt felszámolás következménye, tavaly csak 47 százaléka, idén szeptemberben pedig már csak 35 százalékot előzött meg felszámolási eljárás. „Az abszolút számok még mindig magasak: szeptemberben is több mint 1700 olyan cég volt, ami felszámolás útján, tehát adósságot hátrahagyva szűnt meg. De mivel a közzétett új felszámolási eljárások száma az elmúlt egy évben folyamatosan csökkent, középtávon érezhetően tisztább lesz a cégvilág, mint volt néhány évvel ezelőtt” – mondja Tóth Tamás.
A megszűnési hullámot tovább dagaszthatja 2015 végén és 2016 elején az is, hogy 2016 március 15-én lejár a 2014 márciusa előtt alapított korlátolt felelősségű társaságok tőkemoratóriuma, és minimális törzstőke-kötelezettségük 3 millió forintra emelkedik. 2015 szeptemberében még mindig 120 ezer olyan cég van, amelyik nem tett eleget ennek a kötelezettségnek. Sok passzív cégnek vélhetően ez lesz az utolsó „adminisztrációs csepp” a pohárban, sokan döntenek a végelszámolás mellett, vagy – rosszabb esetben – hivatali kezdeményezéssel kerülhetnek ki a működő társaságok köréből. A törzstőkeemelésben érintett vállalkozások jelentős része azonban aktív, így hamarosan 95 ezer cégnek fájhat a feje adminisztratív kötelezettsége miatt, a könyvelőknek és ügyvédeknek pedig néhány hónapig biztosan sok munkájuk lesz.
Szeptemberben megugrott ugyan, de továbbra is alacsony az újonnan bejegyzett társas vállalkozások száma, így folytatódott a működő cégek számának lassú, de biztos apadása. „A 2013 májusi 605 ezres csúcshoz képest ma már csak 570 ezernél tartunk, de még mindig sokkal szétaprózottabb a cégvilág Magyarországon annál, mint ami indokolt lenne” – állítja az Opten igazgatója.