Támogatjuk a Magyar Régész Szövetség kezdeményezését, hogy mindenki részt vehessen az ország múltjának megismerésében – mondta Pintér Sándor belügyminiszter az első alkalommal megrendezett Magyar Régészet Napja programsorozat megnyitóján pénteken az Aquincumi Múzeumban.
A miniszter azt mondta: minden magyar állampolgárt meghív az ország 23 településén zajló rendezvényekre, ahol 150 kutatóhelyen ismerkedhetnek meg a régészettudomány eredményeivel.
Pintér Sándor felidézte: a magyar régészettudomány több mint 150 évvel ezelőtt alakult ki, elődeinket pedig köszönet illeti amiért hivatástudatukkal, szakmai tudásukkal lehetővé tették ennek a tudományágnak kialakulását. Külön szólt a régészettudomány és a történelemtudomány összefonódásáról és arról, hogy a tudományágak képviselői publikációkkal rálátást biztosítanak a régmúlt időkre.
A miniszter egy római kori mécsest felmutatva arról beszélt, hogy miként a mécses megvilágította egykor tulajdonosának a szobáját, ugyanúgy megvilágítja ma számunkra azt a kort, amikor készült, vagyis azt, hogy milyen technológiát használtak akkor, milyen művészeti irányzat volt a jellemző.
Felidézte azt is, hogy múlt évben 800 ezer négyzetméter régészeti területet tártak fel, a kormányzat 2,5 milliárd forintot költött a régészetre. Hozzátette: a legnagyobb figyelmet a Várkert bazárnál talált leletek kapták, ahol egy váron kívüli területre bukkantak, egy úgynevezett fecskefészek falura, ami a balkáni építkezés jellemzője. Egy kovácsműhelyet is találtak, benne egy kardot, amelynek másolatát a miniszter ugyancsak felmutatta a megnyitón.
Lassányi Gábor, a Magyar Régész Szövetség elnöke szerint a régészet napjával megvalósult egy álom, ez az első önálló, kifejezetten a nagyközönségnek szóló rendezvénye a szakmának. Hangsúlyozta: azt akarják elérni, hogy az átlagember számára kézzelfogható közelségbe hozzák a múlt emlékeit.
A programokról szólva Lassányi Gábor elmondta: pénteken elsősorban a gyerekeket és az iskolás csoportokat várják, szombaton pedig a családokat. A programsorozat részeként raktár- és laborlátogatások mellett jó idő esetén biciklitúrákat is szerveznek, lesznek előadások és népszerű filmeken keresztül is bemutatják a filmbéli kor jellemzőit.
Lassányi Gábor reményét fejezte ki, hogy a régészet napja a jövőben hagyománnyá válik.
A kétnapos rendezvény ideje alatt számos intézmény, köztük múzeumok, örökségvédelmi intézmények és egyetemi régészeti tanszékek várják az érdeklődőket, az ország 23 településén mintegy 150 programot szerveznek. Számos, egyébként nem látogatható régészeti raktár és restaurátorműhely is megnyílik a látogatók előtt.
A Magyar Régész Szövetség által kezdeményezett esemény külföldön már rendelkezik előzményekkel. Amerikában minden év októberének harmadik szombatján egy fesztivál keretében ünneplik a régész szakmát, Európában pedig évente változó időpontban – idén július 11-én – kerül sor egy olyan közösségi blogolásra, amely a különböző országokban dolgozó régészek egy napját követi végig (Day of Archaeology).
A magyar rendezvénysorozat programjai a www.regeszetnapja.hu oldalon érhetők el.
mti