2024. 11. 25. hétfő

Katalin
1 EUR 410 HUF
1 GBP 491 HUF
Kezdőlap » Gazdaság » Gazdaság » Japánokkal a borsodi „tiszta szénért”

Japánokkal a borsodi „tiszta szénért”

A mélyművelésű szénbányákat ugyan bezárták Borsod-Abaúj-Zemplénben, azonban a szén továbbra is ott van a föld alatt, amely hasznosítása újra téma. Japán együttműködésben vizsgálják a nemzetközileg is újdonságnak számító „tiszta szén” technológia meghonosításának a lehetőségét.

Az elmúlt évben több alkalommal jártak hazánkban a japán Gazdasági, Kereskedelmi és Ipari Minisztérium (METI) energiapolitikai célkitűzéseit támogató Japán Energiagazdasági Intézet (IEEJ), valamint a Chiyoda vállalat képviselői a tiszta szén technológiával (CCT) kapcsolatos együttműködés kialakítása érdekében. A pozitív magyarországi tapasztalatok meghozták gyümölcsüket. A japán Új Energetikai és Ipari Technológiai Fejlesztési Szervezet (NEDO) forrásokat különített el az IEEJ számára, hogy elkészítse a projekt megvalósíthatósági tanulmányát. Ezzel kapcsolatban a napokban újra Magyarországra érkeztek a japán szakemberek.  Szerdán Miskolcra látogattak, hogy a Miskolci Egyetem munkatársaival, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat képviselőivel és bányászati szakértőkkel egyeztessenek.

„A szén, mint energetikai alapanyag, a jövő egyik fontos ásványvagyona, amely mindkét ország számára stratégiai jelentőséggel bír.” –  indokolta a nemzetközi kapcsolatfelvételt Riz Gábor. Az alelnök kiemelte, hogy a Miskolci Egyetemmel és a Nemzeti Fejlesztési Minisztériummal együttműködve törekednek az élenjáró japán technológia meghonosítására. Azon dolgoznak, hogy megteremtsék  a mélyművelésű szénbányászat újraindításához szükséges hátteret.

„Mindkét ország és a projektben résztvevő összes partner úgy gondolja, hogy a tisztább jövő, az élhetőbb környezet kialakítása érdekében közös kutatás kulcsfontosságú lehet” – vélekedett Nozomi Sagara, a NEDO környezetvédelmi főosztályának főigazgatója.

Dr. Toldi Ottó a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium főosztályvezető-helyettese kiemelte, hogy a nemzeti energiastratégia fontos eleme az importfüggőség csökkentése, ezért jobban kell támaszkodni a hazai forrásokra. Meg kell keresni a szén környezetbarát hasznosításának a módját. Japán ezen a téren bizonyítottan működőképes technológiákkal rendelkezik, ezért  keresték a kapcsolatfelvétel lehetőségét.

Dr. Patkó Gyula, a Miskolci Egyetem prorektora emlékeztetett arra, hogy hazánkban egyedül Miskolcon folyik jelenleg bányamérnök képzés. Rendelkezésre állnak azok a műszerek, szakemberek amelyek a kutatáshoz kellenek.

A felek egyetértettek abban, hogy a jelenlegi olaj, földgáz árak mellett jövője van a szénvagyon környezetbarát hasznosításának. Azon dolgoznak, hogy megteremtsék a mélyművelésű szénbányászat újraindításához szükséges hátteret, ami javítaná az ország energiafüggetlenségét és a foglalkoztatást.


Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Üdv a pénzügy világában!
Az iskolás évek alatt sokan abszolút távol érezzük magunktól a matematikával összefüggő tantárgyakat, aztán a felnőtt életünkben mégis pénzügyekkel, s…

További cikkek

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp