2024. 05. 6. hétfő

Frida, Ivett
1 EUR 389 HUF
1 GBP 455 HUF

Káli Sándor: kríziskezelő munkacsoportot!

A szocialista politikus felszólította a miskolci városvezetést, tegyen a cementgyár megmaradásáért. Kríziskezelő munkacsoport felállítását javasolja a cementgyár ügyében a miskolci városvezetésnek Káli Sándor szocialista országgyűlési képviselő, Miskolc korábbi polgármestere. Mint azt a mai tájékoztatóján elmondta, a Holcim Zrt. és a Magyar Cement Kft. közötti vita miatt várhatóan bezár a hejőcsabai cementgyár, így 300 ember munkahelye kerül veszélybe. Nem érezhetik magukat ugyanakkor biztonságban a beszállító cégek tulajdonosai, alkalmazottai sem, ők is mintegy 300-an vannak. A képviselő emlékeztetett arra, hogy az ő polgármestersége idején, a DAM felszámolásakor – noha a város akkor sem volt tulajdonos – létrehoztak egy ilyen munkacsoportot, pontosan azért, mert Miskolc akkor sem engedhette meg magának, hogy ne tegyen semmit a munkahelyek megtartása érdekében. Káli Sándor felszólította dr. Kriza Ákos polgármestert, hogy Orbán Viktor miniszterelnöknél is járjon közben a cementgyár további biztonságos működése érdekében.

Mint ismeretes, a Legfelsőbb Bíróság 2010 novemberi jogerős döntésével pontot tett a gyár privatizációjával kapcsolatos 16 éves pereskedés végére. Az ítélet értelmében a cementgyár földterülete és az épületek egy része a Magyar Cement tulajdonát képezik, míg a többi, illetve a gyártó berendezések a Holcimé. A birtokon belül lévő Holcim állítása szerint számos javaslattal álltak elő, például megvásárolták, vagy bérelték volna a területet, sőt a közös működtetésben is benne lennének, de javaslataikat – például azt, hogy 20 milliárd forintot adnak a gyárért – a másik fél elutasította. Ezzel kapcsolatban a Magyar Cement Kft. igazgatója, Kálmán János azt nyilatkozta, visszakapni akarják a gyárat, nem pedig eladni. Most a Holcim várhatóan befejezi a termelést, az ott dolgozó emberek és a beszállítók sorsa bizonytalan.

Tájékoztatóján Káli Sándor bírálta a jelenlegi városvezetést azért, hogy sikertörténetként számol be a Gustav Wolf Miskolci Drótgyár Kft. miskolci üzemnyitásáról. Mint mondta, a német Gustav Wolf GmbH tulajdonában lévő cég a Miskolci Mechatronikai Ipari Parkban hamarosan megkezdi a termelést; többek között felvonóköteleket, speciális rugókat szeretne gyártani. Csakhogy ezzel konkurenciát jelent olyan miskolci, magyar tulajdonban lévő cégnek, amely hasonló profillal vesz részt a város gazdasági életében. Szerinte ez óhatatlanul azt eredményezi, hogy veszélybe kerül a már működő miskolci cég, veszélybe kerülnek a munkahelyek. Miért kellett állami támogatást adni a Gustav Wolf GmbH-nak egy olyan beruházáshoz, amellyel jól működő magyar cégeket veszélyeztet? Miért vásárolhatta meg a német cég kedvezményesen, a korábbi 5000 forint/négyzetméter ár helyett 3100 forint/négyzetméter áron az üzemcsarnokhoz szükséges területet az ipari parkban? – tette fel kérdéseit.

Káli Sándor a kormány által ígért munkahelyteremtéssel kapcsolatban elmondta: nemhogy új munkahelyek nem jöttek létre, az Út a munkába program szétverésével csak Miskolcon több száz család megélhetését tették még nehezebbé. Bírálta a városvezetést is: mint mondta, tavaly még 10 vállalkozás jelezte, hogy a 3 milliárdos állami össztámogatás igénybe vételével Miskolcra települnének, ám a megváltozott feltételrendszer miatt közülük ma már 5 biztosan nem létesítene a városban üzemet,- írja az eszakonline.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek