2024. 07. 3. szerda

Kornél, Soma
1 EUR 395 HUF
1 GBP 467 HUF
  • Főoldal
  • »
  • Eu hírek
  • »
  • A Greenpeace zöld javaslatai Magyarország EU elnökségére

A Greenpeace zöld javaslatai Magyarország EU elnökségére

Magyarország jól felfogott érdeke az uniós döntésekben a környezetvédelmi szempontok érvényesítése, „a döntések zöldítése” – mondta Szegfalvi Zsolt, a Greenpeace Magyarország igazgatója. Közölte a Greenpeace szerdán levélben juttatta el állásfoglalását a kormány illetékes szakpolitikusainak, minden kérdésben kezdeményeztek egyeztetéseket az illetékesekkel még a magyar EU elnökség előtt. Vetier Márta, a Greenpeace állásfoglalását szerkesztő EU-szakértő elmondta: a soros elnökséget betöltő ország befolyásolni tudja az uniós napirenden szereplő döntéseket, felelőssége van abban, hogy milyen témákban és mennyire mozdul el az EU a fenntarthatóság felé. A szakértő szerint a cianidos bányászat betiltása a nagybányai ciánszennyezés után és a tervezett verespataki aranybánya veszélye előtt például alapvető nemzeti érdek. Az Európai Parlament magyar kezdeményezésre európai tilalmat kezdeményezett – emlékeztetett a szakértő. Ez ügyben kiváló alkalom a magyar uniós elnökség az érdekérvényesítésre. Az energetika terén a Greenpeace szerint Magyarország legfontosabb céljai a megújuló energiákat befogadni képes intelligens áramhálózatok (smart gridek) terjesztése kell, hogy legyen.

Ennek kapcsán fontos annak a lehetségesnek tartott forgatókönyvnek az elfogadása, amelyet a magyar elnökség alatt tárgyal Brüsszel, hogy 2050-re az EU energiafelhasználása csaknem 100 százalékban megújuló energiákra támaszkodjon. A Greenpeace szerint a magyar elnökség alatt megváltoztatható az Európai Bizottság génmanipuláció-párti politikája is, ehhez jó alapot ad, hogy az EU lakosságának többsége elutasítja a génmódosítást, továbbá, hogy Magyarország a GMO ellenes országok között is kiemelkedik felelős és következetes kiállásával. A legfontosabb konkrét feladatok a GMO Irányelv módosítása és az engedélyeztetési eljárás szigorítása kell, hogy legyen.

Az MTI kérdésére, miszerint az EU a legújabb hírek szerint problémásnak találja nemzeti hatáskörbe adni a GMO kérdést, Vetier Márta elmondta: ezzel a Greenpeace egyetért, sőt régóta ez a véleménye. A GMO termények termesztésének nemzeti hatáskörbe kerülése nagyon veszélyes út lehet, olyan országokba is átkerülhet ugyanis a GMO termények pollenje, akik nem engedélyezik ezen termények termelését.

Magyarországnak az uniós elnökség alatt döntő szerep juthat továbbá az EU halászati politikájának alakulásában. Számos európai ország halászflottája felelős a túlhalászatért, miközben a 15 legkedveltebb étkezési halból 12 a kihalás szélén áll – tette hozzá a szakértő. A napokban az atomenergia és konkrétan a sugárzó hulladékok szállítása elleni Németországban zajló ötvenezres megmozdulások azt mutatják, hogy a radioaktív hulladékokkal kapcsolatos szabályozás is változtatásra szorul – hívta fel a figyelmet Szeghalmi Zsolt. Ezt a kérdést a magyar elnökség alatt tárgyalja majd az Európa Tanács és célul kell kitűzni, hogy a radioaktív hulladékokat az EU nyilvánítsa speciális kezelést igénylő veszélyes hulladékká. Ennek jegyében pedig támogassa a hulladék termelődésének megelőzését és más alternatívák keresését.

(MTI)

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Lóra, magyar, lóra!
Lóra, magyar, lóra!(Arany János) Tisztelgés a Párizsi Olimpiai Játékok előtt ifj. Vastagh György mezőhegyesi lovas szobraival, Molnár-C. Pál lovas …
„Elf Bar” roadshow
Tavasszal közel nyolcszáz fiatalt szólított meg országjáró körútján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevetési Igazgatósága a NAV Képzési, Egészségüg…