Az első munkahely megtalálása általában nem egyszerű feladat. A legtöbb álláshirdetésben kikötés a tapasztalat, kérdés azonban, hogyan szerezhetünk tapasztalatot frissen végzett szakemberként? Munkavállalói oldalról ugyanakkor érthető az elvárás, hiszen az elméletben megszerzett tudást sokszor nehezen tudják átültetni a gyakorlatba a pályakezdők. Az ismert oktatásszervező cég oktatási szakértője szerint a gyakorlatorientált képzések jelenthetik a megoldást a „huszonkettes csapdájára”.
A munkaerőpiaci elvárásoknak nehéz megfelelni, ha még meg sem száradt a tinta az oklevelünkön, hiszen a papír megléte önmagában nem feltételezi, hogy képesek vagyunk alkalmazni a tudásunkat a munka világában. Tóth Réka, oktatási szakértő szerint érdemes elvégezni egy szakirányú OKJ-s képzést az egyetemi évek alatt vagy akár megkezdésük előtt. A gyakorlatorientált oktatás remekül kiegészítheti elméleti tudásunkat, így már a képzés végén elmondhatjuk, hogy szereztünk tapasztalatot a munkavégzésben.
Ha azonban piacképes, és azonnal alkalmazható ismeretekkel a birtokunkban szeretnénk elhagyni az iskolapadot, érdemes továbbtanuláskor alaposan utánanézni, hogy pontosan hova iratkozunk be, miként tudjuk majd kamatoztatni a megszerzett tudásunkat a munkaerőpiacon. Tóth Réka szerint éppen ezért egyre többen ismerik fel a gyakorlatorientált képzések előnyeit. Az OKJ-s képzések az alapvető elméleti ismeretek mellett a jól hasznosítható gyakorlati oktatásra is nagy hangsúlyt helyeznek. A legkifizetődőbb, ha olyan oktatóktól tanulhatunk, akik maguk is a tanított tárgyuk szakterületén dolgozó szakemberek, így az elméleti tudást a mindennapi tapasztalataikkal tudják továbbadni.
Azzal is érdemes tisztában lenni, hogy a céljaink eléréséhez milyen képzési formában érdemes részt vennünk, hiszen a 3-5 éves, nagyrészt elméleti alapú felsőoktatás helyett a rövidebb képzési idővel rendelkező OKJ-s képzés is illeszkedhet karriertervünkhöz. Az oktatási szakértő szerint az OKJ-s képzések nagy előnye, hogy rugalmas képzési idő alatt sajátíthatjuk el a választott szakma alapjait és gyakorlati tapasztalatot is szerezhetünk. Például a pénzügyi, társadalombiztosítási, illetve bérügyi képzéseknél már gyakran arra is lehetőség van, hogy szélesebb körben használt könyvelő, bérszámfejtő programokon sajátítsák el a résztvevők a szakmát, amelyre később hivatkozhatnak is álláskereséskor.