Megkezdte az iparszerű termelést az Aluinvent Zrt. a felsőzsolcai ipari parkban lévő gyártócsarnokában, ahol évente ezer tonna alumíniumhab gyártását tervezi, a hétszáz millió forintos beruházást Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter adta át pénteken.
Beszédében a miniszter megállapította: Magyarország fejlődése és gazdaságának sikere nagymértékben azoktól a vállalkozásoktól függ, amelyek képesek az innovációra és az újítások gyors ipari alkalmazására.
Mint mondta: Magyarország igyekszik versenyképességét javítani, a növekedési ütemet emelni, új iparpolitikát megvalósítani, úgy, hogy mindez a kereskedelemben is hasznosuljon – mondta, hozzátéve: gyorsuló ütemű, de kiegyensúlyozott és fenntartható gazdasági növekedéssel számolnak, amelynek üteme 2017-ben és 2018-ban is meghaladhatja a 4 százalékot.
Varga Mihály kiemelte: a magyar gazdaság jó teljesítményének köszönhető, hogy egyszerre lehet jelentős béremeléseket és adó- és járulékcsökkentéseket elindítani. A döntések sorozatával sok százmilliárd forintot hagy a munkahelyeket létrehozó és fenntartó hazai gazdasági szereplőknél a kormány.
A nemzetgazdasági miniszter kitért arra is, hogy az Európai Uniótól származó támogatások nagyobb részét a gazdaság fejlesztésére fordítja a kormány, ugyanakkor fontosnak nevezte a hitelezés beindítására meghozott intézkedéseket is.
Kitért a foglalkoztatás alakulására, kiemelve, hogy a hat évvel ezelőttihez képest ma már 700 ezerrel többen dolgoznak, a munkanélküliek száma pedig 205 ezerre csökkent.
Borsod-Abaúj-Zemplén megyéről szólva megjegyezte, a foglalkoztatottak száma 2010 és 2016 között az országos átlagnál gyorsabb ütemben, több mint 20 százalékkal emelkedett. Jelentős javulást és felzárkózást jelez az is, hogy míg 2010-ben Borsod-Abaúj-Zemplén megyében volt a legmagasabb a munkanélküliség, addig 2016-ban már a 15. helyen állt a megyék rangsorában.
Varga Mihály emlékeztetett arra, hogy a száz százalékban magyar tőkével alakult Aluinvent Zrt. elmúlt év októberében a hónap startup vállalkozása lett a Díj a Sikeres Vállalkozásokért sorozat keretében. A cég akkor még mindössze tizennyolc embert foglalkoztatott, a pénteken átadott beruházásnak köszönhetően a létszám ez év végére eléri a negyvenet, a jövő év végére pedig további hetven emberrel bővülhet az alkalmazottak száma.
Az Aluinvent az alumíniumhabbal elsősorban az építőipart célozza meg, a termék burkolatként, álmennyezetként, légkondicionáló falként és dekoratív csempeként egyaránt használható. Ugyanakkor a gyártósor átállítható robbanásvédelmi blokkok gyártására is, ami elnyeli a robbanások energiáját, így megvédi az épületeket az esetleges terrorcselekményektől. A termék korrózióállósága és újrahasznosíthatósága teljes mértékben környezetbarát.
A gyáravatón Csöbör Katalin a térség fideszes országgyűlési képviselője egyebek mellett azt mondta: ez a magyar találmány a jövő anyaga, amely nemcsak az építőiparban, hanem a jármű- és gépiparban, sőt még az űriparban is hasznosítható. „Biztos vagyok benne, hogy a kormányzat minden támogatást megad ahhoz, hogy ez az anyag sikeres legyen” – tette hozzá.
A nyilvános cégadatok szerint az Aluinvent Zrt. utolsó lezárt gazdálkodási évében 2015-ben 43,7 millió forint nettó árbevételt ért el, mérleg szerinti eredménye 43 millió forint veszteséget mutatott. Babcsán Norbert, a cég alelnöke az MTI-nek azt mondta: idén már 500 millió forint árbevétellel számolnak.
Aluinvent gyáravató – megkezdi az Aluinvent Zrt. a DESIGNIUM márkanevű ALUHAB termékének gyártását
Gyárat avattak a Felsőzsolcai Ipari Parkban, az ipari innovációs díjas Aluinvent Zrt. környezetbarát alumínium hab építőipari paneleket gyártó 1000 t/éves kapacitású üzemében elindult a gyártás. Az Aluinvent célja, hogy Borsodban egy tudományos és technológia ipari park keretében, a magyar alumínium ipar innovációs kompetencia centrumaként működjön.
Az Aluinvent egy olyan innovatív cég, amely alumínium habokat gyárt különböző formákban és minőségben. Az Aluinvent Zrt. fő terméke az ALUHAB márkanevű alumíniumhab, amelynek építőipari panel változatát DESIGNIUM-nak hívják. Az alumíniumhab egy olyan könnyű alumínium, ami úszik a vízen és a fához hasonlóan megmunkálható nem korrodálódik. Az Aluinvent az ALUHAB-bal egy új anyagcsaládot hozott létre. A cég az alumíniumhabot új anyagként vezeti be a piacra és együttműködik azokkal a cégekkel, illetve végtermékgyártókkal, akik fantáziát látnak ebben a termékben.
Az ALUHAB fő célpiaca az építőipari burkoló és hangszigetelő elemek és a dizájn termékek (bútorok, lakberendezési tárgyak stb.). Panelek formájában építőipari burkolatként, álmennyezetként, légkondicionáló falakként és dekoratív csempékként is használható. A cég a védelmi és biztonságtechnika területén is kifejlesztett robbanásvédelmi panelt és ütközéselnyelő anyagokat. A jelenlegi gyártósor átállítható robbanásvédelmi blokkok gyártására is, ami elnyeli a robbanások energiáját, így megvédi az épületeket az esetleges terrorcselekményektől. Az ALUHAB páncélanyagok energiaelnyelő rétegeként is alkalmazható. Az ALUHAB korrozióállósága és újrahasznosíthatósága teljes mértékben zöld terméket eredményezett. A járműipar és az űripar számára is fejlesztünk alumínium habokat, így alumíniumhab öntött járműalkatrészeket is kínálunk a vevőink számára. A gépjármű- és gépipari területekre a multinacionális környezet miatt a piaci penetráció több időt vesz majd igénybe. De a magas minőség és a mechanikai tulajdonságok garantálása, illetve a hibamentes ALUHAB biztosítja majd a későbbi értékesítéseket. Álmunk az, hogy a jövő elektromos autóinak karosszériája teljes mértékben a mi anyagunkból készüljön. Az űripari fejlesztéseinkkel mikrometeorit és űrszemét elnyelő paneleket és űrtükör szendvicspaneleket is fejlesztettünk az Európai Űrügynökség (ESA) számára.
Dr. Babcsán Norbert a cég alelnöke és technológiai igazgatója, mérnök üzletember. A technológiai fejlesztések első lépést a Miskolci Egyetemen majd Németországban végül az alkalmazott kutatási részt az állami tulajdonú Bay Zoltán Nonprofit Kft. miskolci kutatóintézetében végezte csapatával. A cég 2012-ben alakult startup-ként, magyar tőkével és magyar befektetőkkel. Az Európai Űrügynökség (ESA), amelynek egy éve tagja Magyarország is, a cég egyik legfontosabb partnere.
Az Aluinvent a megalakulás (2012) óta alkalmazotti létszámot 8 főről 18 főre növelte. A jövő év végére teljes kapacitással működő gyár három műszakban mintegy 40 főt foglalkoztat majd. A tervek szerint 2019 végéig hetven fővel fogjuk bővíteni a jelenlegi munkatársak létszámát a gyártóüzem kiszolgálására, amihez még újabb beruházásokat és befektetéseket kell allokálnunk.
A gyártó üzemben a gépek egy gyártósort alkotnak: 5 alumínium olvasztó kemence, amit magyar gyártó épített be, az innovációt tartalmazó habosító berendezés és az alumínium kompozitgyártó egység mind az Aluinvent fejlesztése. Ezen kívül a végtermék minősítését szolgáló berendezések egy részét vettük pl. szakítógép és mikroszkóp, de a többit pl. a habok roncsolásmentes vizsgálatát végző berendezést és a röntgen CT-t mi fejlesztettük. Mindezen berendezések összértéke mintegy 600 millió Ft. Az eszközeink tervezése és megvalósítása javarész a cég mérnökeink munkája. Magyar alvállalkozókkal és befektetőkkel dolgozunk. Az ALUHAB innovációja teljes mértékben magyar és nemzetközi szabadalmakkal védett.
A fejlődés ütemét mi nem jelzi jobban, mint hogy a 2012-es megalakulás óta 1,5 milliárd Ft beruházás történt. Ebből mintegy egy milliárd Ft magvető és kockázati tőke. A 300 millió forint a Norvég Alap támogatása és 200 millió Ft magyar állami támogatás volt a nemzetközi projektjeinkhez és áttételesen az Európai Űrügynökségtől (ESA) elnyert magyar állami befizetésből.
A Felsőzsolcai Ipari Parkban az Aluinvent Zrt. most átadott gyáregysége által készített ALUHAB minőségben megelőzi a világpiacon minden versenytársát, a legerősebb anyagot és a legtöbb fajtát tudják gyártani az aluminium habnak. A gyáregység átadásával a kapacitásunk szintén a világ élvonalába került, ami jelenleg 1000 t/év aluminium hab gyártását jelenti.
Fotó:OL