„FÖLDI ENERGIAFORRÁSOK HASZNOSÍTÁSÁHOZ KAPCSOLÓDÓ HATÉKONYSÁG NÖVELŐ MÉRNÖKI ELJÁRÁSOK FEJLESZTÉSE”
A Miskolci Egyetem pályázati konstrukcióra benyújtott sikeres pályázata révén kutatás-fejlesztési forrás biztosítja egy K+F stratégiai műhely kialakítását a Miskolci Egyetem területén. A konstrukció által a projekt keretében az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatás 1.653.402.661 Ft, támogatási intenzitása 100%. A projekt megvalósításának időtartama: 2016. szeptember 1-től 2020. augusztus 31-ig tart.
A projekt kiemelt célja, hogy a Miskolci Egyetem Alkalmazott Földtudományi Kutatóintézete kiemelkedő kutatási teljesítményével, valamint fejlesztési eredményeivel növelje tudományos potenciálját és biztosítsa meghatározó gazdasági jelenlétét. A projekt eredményei hozzájárulnak a nemzeti ásványvagyon készlet alapját képező hagyományos és nem hagyományos szénhidrogének, valamint a szénhez kötött metán készleteinek kitermelését célzó intenzív termelési technikák (EOR, EGR, CBM, ECBM) fejlesztéséhez és ezen keresztül a hazai szénhidrogén potenciál újraértékeléseihez.
A projekt keretében a stratégiai K+F műhely kutatócsoportjai újszerű kutatómunkát kívánnak végezni a hazai természeti energiaforrások fenntartható kiaknázásának témakörében, különös tekintettel az alábbi területekre:
• a szénhidrogén telepek kihozatali hatásfok növelését biztosító eljárások kutatása és fejlesztése,
• a nagy hatékonyságú hozamnövelő rétegkezelési eljárások kutatása és fejlesztése valamint,
• a meddő és használaton kívüli kutak energetikai hasznosíthatósága.
A Műhely kutatási témáinak vezetői, illetve meghatározó kutatói a tudományág területén kiemelkedő elismertségű hazai és külföldi kutatók (akadémikusok, akadémiai doktorok). Az ő tudásuk, tapasztalatuk megalapozza az új innovációs eredmények sikeres megvalósítását, ugyanakkor garanciát nyújtanak a programba bekerülő fiatal kutatók kiemelkedő eredményeinek megvalósulásához is, ezen felül a külföldi kutatók jelenléte biztosíték az általuk képviselt akadémiai intézményekkel történő jövőbeli együttműködésekre.