Soros György a Wall Street Journalnak adott interjújában kifejtette, Ukrajna hitelezőinek az adósság egy részét jóvá kellene írniuk, ezáltal más komoly befektetőknek segítséget nyújthatnának az ukrán gazdaság és a demokratikus intézmények felépítésében.
„Ukrajna próbál hitelezőivel egyezkedni, hiszen ezt szabta meg az IMF is a további hitelnyújtás feltételéül. E pillanatban is folynak az egyeztetések San Franciscóban. Ukrajna nem jelenthet csődöt, hiszen adósságait át kell ütemeznie. A mai tárgyalásokon a „ki kit győz le” az uralkodó stratégia, ebben a helyzetben Ukrajna csak a gazdaság csődjével fenyegetheti meg partnereit, amely elkerülhető lenne, ha a hitelezők az adósság egy részét elengednék Kijevnek. Ugyanakkor ez a fegyver visszafelé is elsülhet, mert ha beáll a csődhelyzet, úgy Ukrajnában hosszú ideig senki nem kíván majd befektetni” – elemezte a helyzetet Soros.
„Bizonyosnak látszik azonban, hogy az adósság egy részét elengedve azok is jól járnak, akik továbbra is bizalommal fektetnének az ukrán gazdaságba, ez tovább erősíthetné a reform folyamatot is. Ha pedig e reformok fejlődése növeli az ország gazdasági biztonságát, úgy az adósság egy részének elengedése még nem tekinthető a világ végének a hitelezők számára sem” – tette hozzá Soros.
Ukrajna a teljes adósság 40 százalékát szeretné jóváíratni a kölcsöneiből, a hitelezők ezzel szemben 10 százalék körüli összegben látnák Kijev adósságának csökkentését.
Forrás: TASS