„Gazdaságlátogatások a Zöld Kosár Közösségben –Miklós Rudi és Miklósné Molnár Eszter családi gazdasága- avagy találkozás a kárpáti borzderesekkel” címmel invitálta gazdaságlátogatásra a régióban élőket a miskolci biopiacot és a Miskolci ZÖLD KOSÁR Közösséget szervező Észak-Magyarország Flórája Faunája Alapítvány
A gazdaságlátogatásra 2015. július 11-én, szombaton került sor a Miklós család Mikóháza és Pálháza között elterülő gazdaságában, egy az EGT/Norvég Civil Támogatási Alap támogatásával megvalósuló projekt keretében. A közösségi eseményre a helyi zöld gazdaságfejlesztésben közvetlenül érintetteket: bio gazdálkodókat és tudatos vásárlókat – továbbá helyi döntéshozókat, civileket, és fiatal önkénteseket – vártak a szervezők. A rendezvény célja volt, hogy a Zöld Kosár szervezői még közelebbi kapcsolatba hozzák egymással a kosárba beszállító termelőt illetve a fogyasztókat, valamint, hogy a részt vevők megismerkedhessenek az Európában egyedülálló kárpáti borzderes szarvasmarha fajtamegőrző programmal.
A közel félszáz fős vendégsereg – melynek közel harmada gyermekekből állt – a késő délelőtti órákban érkezett meg a helyszínre, ahol a házigazda fogadta őket. Ezt követően rövid sétára került sor a mintagazdaságban, a részt vevők mezőgazdasági gépeket, istállókat, lovakat, malacokat láthattak, ezt követően pedig szinte testközelből szemlélhették meg a kárpáti borzderes szarvasmarha csorda tagjait, ám a bika gondosan ügyelt arra, hogy túl közel ne jussanak a látogatók a tehenekhez. Séta közben Miklós Rudolf ismertette vendégeivel a kárpáti borzderes fajtamegőrző kutatási és kihelyezési programot, bemutatta a tanyavilág jellegzetességeit, mesélt a fáradságos munkáról, amit végeznek családjával a gazdaságban, illetve a Hegyköz sajátosságairól és a Polyán Egyesület tevékenységéről is mesélt hallgatóságának. A sétában megfáradt vendégsereg számára a gazda felesége, Eszter marhagulyásból illetve grill gomolyából álló többfogásos ebédet készített. A kisebbek számára a tanya a különféle elfoglaltságok kimeríthetetlen tárházát biztosította, különféle rovarokat, virágokat gyűjtögettek a réteken, beülhettek a mezőgazdasági gépekbe, állatokat simogathattak, de a lovaglást is kipróbálhatták, amíg a nagyok beszélgetésbe elegyedtek egymással. A programot több helyi kistermelő chili-, sajt- és mézkóstolója is színesítette.