Hogyan csökkentsük a táborozási költségeket?
Ezen a héten hivatalosan kezdetét veszi a 11 hetes nyári vakáció. Ami azonban a gyerekeknek felhőtlen örömöt jelent, a szülőknek nagy fejtörést: hol helyezzék el a kicsiket, amíg dolgoznak? Ahol nincs nagyszülői, rokoni segítség, ott a tábor jöhet szóba.. Idén már lovaglással egybekötött angol-magyar nyelvű kalandtábor, divattábor és paleo életmódtábor közül is választhatnak a családok. A K&H Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedő meghirdetőjének öt hasznos tippjét használva akár költségkímélő megoldást is tudunk választani az ajánlatok közül.
Évről évre újabb és újabb tematikával hirdetnek a szervezők nyári táborokat. Míg tavaly a lovas táborok voltak a legnépszerűbbek és egyben a legdrágábbak is, idén tovább bővült a kínálat: a divatos tematikák között van 50.000 forintért ott alvós paleo életmódtábor; 30.000 forintért napközis divattábor, ahol a divattervezéssel, modellszakmával, sminkelési fortélyokkal ismerkedhetnek a lányok. A lovaglás is már több táborban kiegészítő programként van jelen, például idén hirdettek angol-magyar nyelvű kalandtábort lovaglással egybekötve 25.000 forintért szintén napközis jelleggel.
Mivel a táborok nem olcsók – a sima napközis tábor is 20.000 forintnál kezdődik hetente – ha több hétre, esetleg több gyereknek kell megoldani az elhelyezését, bizony mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk a szülőknek. Hogy a lehető legjobb megoldás szülessen, amivel felnőtt és a kicsi is egyaránt elégedett, a K&H Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedő meghirdetője összegyűjtött néhány fontos szempontot, amit érdemes mérlegelni azoknak, akik már kiválasztották vagy most nézik a táborokat.
1. Éljünk a kedvezményekkel! – Ha egyszerre több gyereket íratunk be, vagy ugyanannál a szervezőnél több tábort is választunk, kedvezményt kapunk. Így érdemes a testvéreket, barátokat, rokon gyerekeket egy helyre vinni, esetleg ha ugyanaz a cég különböző tematikával szervez programokat, akkor többször visszatérni hozzájuk a nyáron.
2. Számoljunk utána a programoknak, melyik milyen értékben kínálja a szolgáltatásait! – Ha már tábor, legyen minél színesebb, változatosabb a program. Van, ahol játszóházba, állatkertbe, hajókirándulásra, cirkuszba, lovagolni is viszik a gyerekeket. Ha több hasonló tematikájú és árfekvésű tábor közül szeretnénk választani, döntsünk amellett, ami több olyan külön programot kínál, amivel újabb ezreket tudunk megspórolni azáltal, hogy nem nekünk kell megvenni a belépőket. A táborszervezők ugyanis általában csoportkedvezményeket alkudnak ki ezekre az eseményekre.
3. Kérdezzünk rá az étkezésre, extra utazási költségekre! – Ha már több tízezer forintot kiadunk, elvárhatjuk, hogy a tábor idején mindennel ellássák a gyereket. Tartalmazza a díj az utazási költségeket, a napi 4-5-szöri, bőséges étkezést, a programokat. Így nem szükséges zsebpénzt adni a gyereknek, mert mindent megkap a szervezőktől. Ha azonban menet közben kérnek buszjegyet vagy kiderül, hogy nem ízlik a kicsinek az étel, és ezért szendviccsel kell ellátnunk, az újabb ezresekkel növeli a költségeket.
4. Hagyja otthon a gyerek a mobilt! – Bízzunk meg a szervezőkben, és ne akarjunk öt percenként rácsörögni csemeténkre, hogy jól van-e. Egyrészt ez őt is zavarni fogja, másrészt teljesen felesleges költségbe veri magát a család. Még az adatforgalmi díjakon is spórolunk, ha nem a telefonon játszik esténként a gyerek, hanem az új barátaival ül a tábortűznél.
5. Zsebpénzt, csak keveset! – Elsősorban az egy-két hetes, ott alvós táboroknál merül fel a szülőkben, hogy zsebpénzt adjanak a gyereknek. Kérdezzünk rá, lesz-e fagyizás, ajándékvásárlási lehetőség a tábor ideje alatt, és csak a szervezők által javasolt összeget vigye a gyerek. Ha többet adunk, csak abban az esetben, ha a gyerek már tud mérlegelni, beosztja a pénzt, és nem az első nap az első strandcikk árusnál fogja azt elszórni.