A tudomány a tiéd! Fedezd fel a Kutatók Éjszakáján!
Miskolc, 2014. szeptember 23. – Szeptember negyedik péntekének éjszakája 2014-ben is a kutatóké. Az ország legnagyobb ismeretterjesztő eseményén idén rekord számú, több, mint száz intézmény látogatható majd. A szervezők a keddi sajtótájékoztatón a legérdekesebb programokból is ízelítőt adtak.
A Kutatók Éjszakájának célja az, hogy minden évben legalább egyszer rácsodálkozzanak az emberek, hogy a tudományok az élet minden terén körülvesznek bennünket, és hogy a tudósok nem elefántcsonttoronyban élő savanyú emberek, hanem köztünk élő érdekes egyéniségek. Szeptember 26-án első kézből ismerhetik majd meg az érdeklődők, hogy kik állnak a komoly felkészültséget és kreativitást igénylő fejlesztések, kutatások mögött.
2014-ben 33 város 101 intézményét látogathatják majd meg az érdeklődők. Olyan intézetek, laborok is kinyitják kapuikat, amik a hétköznapokban nem látogathatók – a BME nagyfeszültségű laborja, az Országos Vérellátó Intézet, az MTA Kutatólaborjai, például a SZTAKI vagy az Országos Meteorológiai Intézet munkájába is betekintést nyerhetnek az érdeklődők. Minden program a szórakoztatva tanulás, a minőségi ismeretterjesztés jegyében szerveződik, vagyis nem egyszerű látogatásokról, de nagyon tartalmas interaktív kísérő programokról is beszélünk.
A Bay Zoltán Nonprofit Kft. – Magyarország vezető alkalmazott kutatóintézet hálózata – immár ötödik alkalommal nyitja meg kapuit az érdeklődők előtt, az Európai Bizottság Horizont 2020 programjának támogatásával. Az intézmény miskolci helyszínén, a Logisztikai és Gyártástechnikai intézetben a látogatók megismerkedhetnek a nanoanyagok világával, betekintést nyerhetnek a nanomedicinákkal foglalkozó laboratórium különleges mindennapjaiba, kísérletezhetnek Nem-Newtoni folyadékokkal, örökmozgót építhetnek, a legkisebbek pedig repülő hal-robottal játszhatnak.
A Diósgyőri Gimnázium Dr. Szabó Gyula Bemutató Csillagvizsgálójában megtekinthetik az érdeklődők a legfontosabb csillagképeket egy távcsöves bemutatás keretében. A Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület vezetésével a kalandvágyóbbak megtekinthetik a Fecske-lyuk termálkarsztos barlangjait, míg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal munkatársai az édességek különböző színezékeit ismertetik meg az érdeklődőkkel és bemutatják a cseppfolyós nitrogénnel látványos fagyasztó hatását.
A Miskolci Egyetemen az érdeklődők látványos fizikai kísérleteken vehetnek részt az érdeklődők, bemutatkozik az egyetem különleges Konfucius Intézete, megvizsgálhatják a miskolci víz minőségét, megtekinthetik a Robert Bosch Mechatronikai Tanszékének érdekes laboratóriumait, és megtekinthetik az Energia- és Minőségügyi Intézet és a Bartók Béla Zeneművészeti Intézet egyedülálló közös showját is.