2024. 11. 1. péntek

Marianna
1 EUR 408 HUF
1 GBP 487 HUF
Kezdőlap » Kultúra » Kultúra » Velünk élő, általunk változó és minket változtató tudomány: megkezdődött a Magyar Tudomány Ünnepe

Velünk élő, általunk változó és minket változtató tudomány: megkezdődött a Magyar Tudomány Ünnepe

Pálinkás József elnök köszöntőjével kezdetét vette a Magyar Tudományos Akadémia által tíz éve minden év novemberében megrendezett Magyar Tudomány Ünnepe országos programsorozat. A hagyományosan egy központi gondolat köré szerveződő eseményfolyam idén „Velünk élő tudomány” címmel a tudományos felfedezéseken alapuló célzott kutatások közvetlen és közvetett társadalmi jelentőségére hívja fel a figyelmet. Az MTÜ országos megnyitójának idén otthont adó Pannon Egyetemen Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter mondott ünnepi beszédet. Veszprém város nevében Porga Gyula polgármester köszöntötte a résztvevőket, majd a közép-dunántúli térség tudományos szervezeteinek és kutatás-fejlesztéssel foglalkozó intézményeinek aktív közreműködésével szervezett regionális programokat koordináló Pannon Egyetem rektora, Friedler Ferenc osztotta meg a hallgatósággal a tudomány ünnepe alkalmából megfogalmazott üzenetét.

 

Az Akadémia elnöke köszöntőjében a tudományt hatalmi tényezőnek nevezte, amelynek révén az emberiség a természeti folyamatokba való érdemi beavatkozással egyszerre nyit új távlatokat és fenyegeti a Föld erőforrásait. Pálinkás József a tudomány művelésének és eredményei hasznosításának felelősségére figyelmeztetett: „Csak az etikus tudomány teheti jobbá az emberi közösségek életét, és csak az etikus emberi közösségek képesek jól használni a tudomány eredményeit.” Az MTA elnöke  a jelen lévő hallgatóságot és az internetes közvetítést figyelemmel kísérőket meghívta a magyar tudomány eredményeinek közös ünneplésére – a több mint száz, valódi intellektuális élményt ígérő rendezvényre: 2013-ban a Magyar Tudomány Ünnepe a bennünket körülvevő és megismerhető tudományról szól, a programok a hétköznapi tárgyaink, életünk megszokott tartozékai mögött meghúzódó tudományos kutatásokra hívják fel a figyelmet, különböző szempontokból mutatva be a folyamatot, amíg egy-egy felfedezésből a társadalom igényeire válaszoló termék, módszer, eljárás lesz.

 

A Magyar Tudomány Ünnepének országos megnyitóján adományozott tudományos díjak közül először a Magyar Tudományos Akadémia Elnöksége által kiemelkedő tudományos életművek elismerésére alapított  Eötvös József-koszorú, majd az Oláh György Nobel-díjas tudós közérdekű kötelezettségvállalásával létrehozott Oláh György-díj, a Richter Gedeon Nyrt. és a Magyar Tudományos Akadémia által alapított Bruckner Győző-díj, a Pungor Ernő-díj, továbbá a MOL Tudományos Díj, valamint az Akadémiai Szabadalmi Nívódíjak átadására került sor.

 

Az MTÜ országos megnyitóján elhangzó „Természetes laboratóriumok: a mágneses baktériumok” című tudományos előadásában Pósfai Mihály akadémikus az iránytűként működő – a sejten belül vas-oxidot vagy vas-szulfidot kiválasztó – baktériumokról, valamint a biogén ásványképződésről beszélt. A Pannon Egyetem professzora rámutatott: ezeknek a baktériumoknak a beható tanulmányozása hozzásegíthet a kristályképződés biológiai szabályozásának mélyebb megértéséhez, a mágnesség és a nanokristályok alakja, mérete, szerkezete közötti összefüggés feltárásához.

 

A november végéig tartó országos eseményfolyam egyes elemeiről, a kiemelt programokról, valamint a kutatóhelyek rendezvényeiről a Magyar Tudomány Ünnepe programkalauza nyújt tájékoztatást az Akadémia honlapján.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Mindenhol szükség van tanárokra!
Kétség nem fér ahhoz, hogy az oktatás és vele együtt a tanárok helyzete és megítélése volt már jobb is az elmúlt évtizedekben, viszont ez nem jelenti …

További cikkek

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp