A Fidesz-kormány mostani lépésének legnagyobb nyertese egyértelműen az egykor Lázár János vezette Hódmezővásárhely csakúgy, mint a többi Fidesz által irányított megyei jogú város.
De egyértelműen kedvez a kormányzat a hitelező bankoknak is, hiszen a hatályos törvény értelmében a jelenleg 100 százalékban átvállalni kívánt adósságállományt eddig csak 93 százalékos értéken vette volna át az állam. Úgy látszik, a bankok tárgyalási pozíciója erősebbnek bizonyult Lázárénál annak ellenére, hogy az ilyen jellegű önkormányzati hitelállományt a bankok csak 90-92 százalékban tartják megtérülőnek.
A kormányzat azon kérése, miszerint az adósságkonszolidáció fejében úgynevezett gazdaságfejlesztési tervet vár el, nem lehet „túlzott elvárásnak” minősíteni annak fényében, hogy minden településvezető kötelessége megválasztása után – gazdaságfejlesztési elemeket is tartalmazó – ciklusprogram elkészítése, de a települések évi költségvetési koncepciójának is fontos része a helyi gazdaság támogatása.
Mindenesetre az adósságkonszolidáció megítélése kapcsán fontos szempont, hogy míg az önkormányzati adósság részleges átvállalása a kormányzatnak eddig mintegy 70-80 milliárd forintnyi tényleges kiadásába került, addig a 2013-as központi költségvetés ugyanennyi hiányt is „termelt” az önkormányzati szférában. A 2014-es költségvetésnek pedig egyértelműen az önkormányzatok lesznek a vesztesei, jellemzően a kistelepülések, akik takarékos gazdálkodásuk folytán nem adósodtak el, tehát az adósságkonszolidációból sem részesülhettek.
A Jobbik továbbra is követeli az adósságkonszolidációval érintett települések esetén az eladósodottság kialakulásának, mértékének, a vonatkozó helyhatósági döntéseknek átfogó vizsgálatát és a felelőtlenségeknek, a visszaéléseknek felderítését.
Hegedűs Lorántné országgyűlési képviselő