A miniszterelnök a Demokratikus Centrumpártok Internacionáléján beszélt, ami a világ keresztény, humanista nézeteket valló politikai pártjait és szervezeteit tömöríti. A Fideszt 2001-ben vették fel tagjai közé, Orbán Viktor azóta a szervezet alelnöke.
Idén egy, jövőre két százalék körüli gazdasági növekedéssel számol a kormány, a másokétól eltérő „magyar recept” alkalmazásával.
Európában ma mindenhol az a probléma fogalmazódik meg, amely szerint be kellene indítani a növekedést, ám önmagában az üzleti élet erre nem képes, ezért szükség lenne a kormányzatok növekedésbarát politikájára, ugyanakkor a magas adósságok miatt nincs pénzügyi forrás a központi büdzsékben bővülést generálni. Erre a dilemmára az eurózóna országainak szorosabb gazdaságpolitikai koordinációval, az euróövezeten kívüli tagállamoknak – így Magyarországnak is – pedig egy egyre inkább a saját útjukat járni képes, rugalmas gazdaságpolitikával kell válaszolniuk – vélekedik a miniszterelnök.
A magyar recept más, mint a többieké, a magyar erőforrások között van: az új tehermegosztás, a devizahitel-terhek csökkentése, a monopóliumok korlátozása, az oktatási rendszer átalakítása, a segélyalapú helyett a munkaalapú gazdaság kiépítése, a keleti kereskedelem fellendítése és az egyoldalú energiafüggőség felszámolása. Ha Magyarország ezeket a „rejtett tartalékokat” jól használja ki, akkor egy forráshiányos költségvetés mellett is képes lehet gazdasági növekedés elérésére.
Jó remények szerint egy százalék körüli lehet a gazdasági növekedés, jövőre pedig ennek a duplája, és a jövőben is további növekedési tendenciák vannak a láthatáron.
Magyarország olyan kísérletet hajt végre, amellyel a modern kor nagyon nehéz kihívásaira a hagyományos, keresztény értékrend alapján próbált választ találni. Erről természetesen nagy viták vannak Magyarországon is – itt jól álljuk a sarat -, és persze a keresztényellenes európai erők állandó kereszttüzében is állunk e miatt a kísérletünk miatt – mondta Orbán Viktor.