2024. 11. 26. kedd

Virág
1 EUR 410 HUF
1 GBP 491 HUF
Kezdőlap » Programajánló » Programajánló » Tudomány a katedrán túl – Kutatók Éjszakája: szeptember 27.

Tudomány a katedrán túl – Kutatók Éjszakája: szeptember 27.

Tehetségeket gondozunk
Virtuális bemondó is tudósított a felvezető programokról: a hallgatók fejlesztette Mars-robotokról, Dinoszaurusz-csontok földradar-kutatásáról, plazmasugaras és anyagtudományi berendezésekről.

A műszaki irányt az Európában is egyre népszerűbb Együtthaladó nyelvi program, IOKultúra, E-marketing, színpadias jogászok és a testünk titkait feszegetők egészítik ki. A Miskolci Egyetem tudományterületeit képviselők mind itt lesznek: hetedik alkalommal csatlakozik az intézmény az Európa-szerte szeptember utolsó péntek estéjén kezdődő Kutatók Éjszakája programsorozathoz szeptember 27-én. Az idén nagy hangsúlyt kapnak a programok között az intézményben futó TÁMOP-projektek tehetséggondozó és innovációs programjai is.
A Miskolci Egyetemen művelt minden tudományterület képviselteti magát – a szlogen szerint fesztiválköntösbe bújtatva eredményeit, kutatásait. Műszaki, természet-, társadalom-, egészség- és bölcsészettudományok szakavatott művelői hallgatóik közreműködésével teremtik meg a szórakozva tanulás lehetőségét, míg a résztvevők a rácsodálkozás élményével pakolhatják tele hátizsákjukat. Amibe, ha marad hely, tehetnek még ajándékokat, nyereményeket is, amelyek a játékok vagy például az éremöntés során találnak majd gazdára. Szórakozás, tudomány, fesztiválhangulat két fő helyszínen, a Miskolci Egyetem szervezésében. Az egyes helyszínek között ingyenes és egyedi transzferbuszok közlekednek.
Az Egyetemvárosban és az idén a Zenepalotában a megszokott színes programok mellett az idén nagy hangsúlyt kapnak az egyetemen futó TÁMOP (Társadalmi Megújulás Operatív Program) projektek tehetséggondozó és innovációs programjai is. A Kutatók Éjszakájának keretében lesz a Tehetséggondozási program záró rendezvénye, amely az egyetem 7 doktori iskolájának fiatal doktoranduszait, és a legtehetségesebb alap- és mesterszakos hallgatóinak kutatómunkáját finanszírozta az elmúlt két évben. Az Egyetemvárosba kilátogatók személyesen is találkozhatnak azokkal a fiatal tehetségekkel, akik szakterületükön kiemelkedő kutatási és publikációs eredményeket értek el az elmúlt években. A Zenepalotában a Bolyki Brothers Acapella koncertje zárja a Tudnak valamit! ismeretterjesztő előadássorozatot.
A projekt befejeztével a tehetséggondozó munka tovább folytatódik az egyetemen fél tucat rangos, uniós forrásból finanszírozott alapkutatási programmal, amelyek a járműipar, kritikus nyersanyagkutatás, korszerű forraszanyagok fejlesztése és ivóvízkészletek védelme területén, valamint hallássérültek kommunikációját segítő eszközfejlesztés témakörében vállalt nemzetközi színvonalú fejlesztéseket. A felsorolt projektek bemutatói ugyancsak a Kutatók Éjszakája programját színesítik.
Ezek között a CriticEl projekt standján amellett, hogy találkozhatnak az érdeklődők tehetséges fiatal kutatóinkkal, megismerkedhetnek az elsősorban középiskolásoknak szóló induló Facebook játékunkkal a nyersanyagkutatásról és a kritikus nyersanyagokról. Természetesen nem kizárólag a középiskolásoknak szól, így az idősebb generáció tagjai is jól szórakozhatnak az induló játék egyes fordulóiban. A játék a 2014. évi XXXII. Nemzetközi Ásványfesztivállal fog zárulni, és a nyeremények között olyan érdekes kirándulások szerepelnek, amelyekre az utazási irodák portfóliójában nem találhatunk meg. A játékról a www.facebook.com/csakkritikusan oldalon található bővebb információ.
A Műszaki Anyagtudományi Kar FORR-ÁSZ projektje lakossági fórumot szervez, melynek keretében a széles nyilvánosság megismerheti azt a kutatást, melynek célja környezetbiztonságos, ólommentes forraszanyag előállítása a járműipar számára. Az érdeklődők több színes program keretében is betekintést nyerhetnek a projektben folyó munkába; a „Micro Cosmos” elnevezésű program során az anyagok mikro-szerkezetének vizsgálatát mutatják be a kutatásban tevékenykedők elektronmikroszkóp segítségével. A „Napkohó” segítségével különböző vizes hulladékoldatokból napenergiával fejlesztett áramot felhasználva értékes fémek kinyerését kísérhetik figyelemmel az érdeklődők. „Nem minden arany, ami fénylik”, ezt támasztják alá a GD Profiler 2. spektrométer segítségével végzett kísérletek, melynek során betekintést nyerhetünk abba a folyamatba, amelynek eredményeként a laikusok is könnyedén meg tudják különböztetni a valódi értéket az olcsó hamisítványtól.
A szervezők idén is különös gondot fordítanak arra, hogy szeptember 27-én a Kutatók Éjszakája forgatagában mindkét helyszínen a kisiskolásoktól a szép korúakig mindenki megtalálja az érdeklődésének megfelelő látványosságokat, érdekességeket.


Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Nyelvek Európai Napja program
A Nyelvek Európai Napjához kapcsolódóan több rendezvénynek ad otthont a Szabó Lőrinc Idegennyelvi Könyvtár (Miskolc, Mindszent tér 2.). Az intézmén…

További cikkek

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp