Az elmúlt napokban a parlagfűvel kapcsolatos híradások között két hírrel találkozhattak a téma iránt érdeklődők. Az egyik értelmében negyedik fokozatú, sötétbordó riasztást adott ki az Országos Környezetegészségügyi Intézet az ország számos térségében, mert a parlagfű koncentrációja légköbmétereként elérte a 200-499 pollenszemet, mely hatására a parlagfűre érzékenyeknél akár súlyosabb tünetek is jelentkezhetnek.
Másrészről viszont – ugyanebben az időszakban – a növényvédelmi felügyelők helikopterrel járják végig az ország legfertőzöttebb területeit, melynek eredményeképpen az 1,4 millió hektáros területek feltérképezése közben mindjárt találtak 2 ezer hektáron parlagfüves földeket.
Oláh Lajos, országgyűlési képviselő értetlenül áll a két híradás előtt. Hogyan lehetséges az, hogy miközben Magyarország lakosságának jelentős része majd megfullad a parlagfű pollenjének óriási koncentrációjától, a Kormány illetékes szervei alig találnak parlagfűvel szennyezett területet? Lehetséges, hogy az ellenőrzés eredménytelen? Lehetséges, hogy el kellene a civilek az irányú jelzésein gondolkodni, hogy a helikopteres felderítés nem alkalmas a parlagfűvel fertőzött foltok beazonosítására? Vagy a Kormány szerint mivel magyarázható az, hogy miközben sötétbordó fokozatú riasztás van érvényben, „csak” néhány száz hektárnyi parlagfüves területet találnak a szakemberek?
A parlamenti képviselő szerint ez az eset is jól példázza, hogy megbukott a Kormány parlagfű elleni stratégiája, mely már az elfogadás pillanatában is a hiányosságoktól és hibáktól hemzsegett. Éppen ezért felszólítja a Kormányt, hogy azonnal tegyék meg a szükséges lépéseket, melyeket már évek óta halasztgatnak, hogy ezáltal rövid- és hosszú távon is javulhassanak a parlagfűtől szenvedők életkörülményei.
Dr. Oláh Lajos
országgyűlési képviselő