2024. 11. 24. vasárnap

Emma
1 EUR 411 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Életmód / Medicina » Medicina » Rehab projekt 11 kórházban

Rehab projekt 11 kórházban

Az Új Széchenyi Terv keretében 4,526 milliárd forintos projekt megvalósítása kezdődött meg a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház által vezetett konzorcium által, amelyben az Észak-magyarországi régió 11 kórházának rehabilitációs ellátása újulhat meg „A rehabilitációs ellátórendszer fejlesztése az Észak-magyarországi régióban” c. pályázat alapvető célkitűzése: a különböző rehabilitációs szakterületekhez való lakossági hozzáférés földrajzi-regionális és ellátásbeli egyenlőtlenségeinek csökkentése, valamint az elérhető egészségügyi rehabilitációs szolgáltatások színvonalának javítása az infrastruktúra és a műszerezettség fejlesztése révén.
A konzorciumi tagok a párhuzamosságok és ellátási hiányosságok elkerülése érdekében országosan is mintaértékű rehabilitációs programok megvalósítását tűzték ki célul.

A projekt összköltségvetése: 4.526.000.000 Ft
A projekt megvalósítás ideje: 2012.10.30. – 2014.10.29
A projekt támogatási intenzitása: 100%
A projekt révén, konzorciumi szinten, megvalósuló építészeti tevékenységek tervezett költségkerete: 3.287.516.431 Ft
A projekt révén, konzorciumi szinten, beszerzésre kerülő eszközök tervezett költségkerete: 862.406.647 Ft
A projekt megvalósítására konzorcium jött létre, amelyben a konzorciumvezetői feladatokat a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház látja el.
Konzorciumi tagok megyék szerinti bontása:
Borsod-Abaúj Zemplén megye
1.    A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház a konzorciális szerződésben elfogadott fejlesztés szerint 2 telephelyével pályázott
2.    Miskolci Semmelweis Kórház és Egyetemi Oktatókórház
3.    Sátoraljaújhelyi Erzsébet Kórház
4.    Koch Róbert Kórház és Rendelőintézet, Edelény
5.    DE OEC Kazincbarcikai Kórház Nonprofit Kft.
6.    Almási Balogh Pál Kórház, Ózd.
Heves megye
7.    Markhot Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézet, Eger,
8.    Albert Schweitzer Kórház-Rendelőintézet, Hatvan,
Nógrád megye
9.    Margit Kórház Pásztó,
10.    Szent Lázár Megyei Kórház, Salgótarján
11.    Dr. Kenessey Albert Kórház-Rendelőintézet, Balassagyarmat

A pályázat Támogatási Szerződése 2013. május 10-én került aláírásra a Közreműködő Szervezet és a Konzorciumvezető részéről.
A Támogatási Szerződés aláírását megelőzően közbeszerzési eljárások kerültek lefolytatásra a projekt előkészítéséhez kapcsolódóan, amelyek keretében konzorciumi tagjaink többségénél a nyertes ajánlattevők elkészítették az építészeti beruházásokhoz szükséges engedélyezési tervdokumentációkat, kiviteli tervdokumentációkat.
Jelenleg folyamatban vannak az építészeti beruházások kivitelezőinek kiválasztásai, közbeszerzési eljárások keretében, illetve a rehabilitációs eszközök, orvosi gép-műszerek, bútorzatok beszerzéséhez szükséges közbeszerzési eljárások előkészítése több konzorciumi tag esetében.
A projekt ütemezett előrehaladását bizonyítja, hogy konzorciumi tagjaink közül az edelényi Koch Róbert Kórház és Rendelőintézetben, a hatvani Albert Schweitzer Kórház-Rendelőintézetben, a pásztói Margit Kórházban a munkaterületek átadásával illetve bontási, tereprendezési munkák elvégzésével már megkezdődtek a tényleges kivitelezési munkálatok. Az ózdi Almási Balogh Pál Kórházban szintén megkezdődtek a kivitelezési munkálatok, itt a TIOP-2.2.4 számú projekt keretében megépülő reumakórház legfelső szintjén kerül kialakításra az ÉMOP-4.1.2 projektben megvalósuló rehabilitációs szárny.

Az egész régió szinte minden kórházáról elmondható, hogy a jelenlegi infrastrukturális és eszköz feltételeik nem alkalmasak magas szintű rehabilitációs ellátás nyújtására, nem szolgálják a betegek kényelmét és optimális ellátását. A rehabilitációs célokat szolgáló infrastruktúra elavult, nem felel meg a kor színvonalának. Az orvostechnikai és kórháztechnikai eszközök hiányosak, a rendelkezésre álló eszközök elhasználódtak, korszerűtlenek. A terápiás egységek és helyiségek többnyire nem alkalmasak a modern és hatékony rehabilitációs módszerek alkalmazására.

A konzorciumi tagok egyetértenek abban, hogy a rehabilitációs tevékenység interdiszciplináris fejlesztése segíti elő leghatékonyabban a betegek rehabilitációját. A párhuzamosságok és ellátási hiányosságok elkerülése érdekében országosan is mintaértékű rehabilitációs programok megvalósítását tűzték ki célul.

Az infrastrukturális fejlesztéseket szervesen egészíti ki a humánerőforrás fejlesztés. Ennek keretében új szakemberek bevonásával, valamint a meglévő szakorvosok további szakvizsgaszerzésének támogatása révén bővül a rehabilitációs szakorvosok száma, és a rehabilitációs ellátást segítő szakasszisztencia és a gyógytornászok számát is növelik a pályázó intézmények. Kiemelt hangsúlyt kap továbbá a kórházak rehabilitációs ellátásának progresszivitása, a betegutak régión belüli összehangolása és az ellátási protokollok egységesítése.

 

A projekt által érintett fejlesztések 7 szakterületet érintenek

1)    Pszichiátriai és
2)    addiktológiai rehabilitáció
Az elmúlt évtizedekben az infrastrukturális fejlesztések elmaradása úgy országosan, mint a régióban leginkább a pszichiátriai ellátást sújtotta. Ebből kifolyólag a jelenlegi pályázat keretében a megye kiemelt pszichiátriai szolgáltatói (a heves megyei kórház, a MISEK, a sátoraljaújhelyi és a balassagyarmati városi kórházak) épületeik és infrastrukturális hátterük átfogó megújítását tervezik, ezáltal szakmai programjuk messzemenőkig törekszik a pályázatban foglalt rehabilitációs ellátási protokollok megvalósítására.

3)    Kardiológiai rehabilitáció
A regionális szintű fejlesztés főként az aktív korai ambuláns kardiológiai rehabilitáció feltételrendszerének kialakítását, illetve megerősítését célozza.
Minden szolgáltató esetében kiemelt szakmai program az akut infarktuson átesett betegek akut ellátását követő korai rehabilitáció elvégzése. Emellett fontos az egyéb betegségek és rizikótényezővel rendelkező betegek (szívelégtelenség, elhízás, dekondícionált állapotok) rehabilitációja és életminőségének javítása. Az ambuláns rehabilitáció célja általában véve a szív-érrendszeri betegek állóképességének javítása ezzel a rizikófaktorok, újabb akut történések, komplikációk és a halálozás csökkentése.
BAZ megye egészségügyi szolgáltatói a Megyei Kórház hemodinamikai laborjában ellátott akut esetek rehabilitációját végzik el. A földrajzi elhelyezkedés és megközelíthetőség ismeretében a Hatvani Kórház a DEOEC invazív kardiológiai ellátásából a területhez tartozó betegek korai rehabilitációs kezelésében vállalhat szerepet éppúgy, mint ahogy a salgótarjáni kórház és a balassagyarmati kórház a Budapesten történő akut invazív ellátást követő korai rehabilitációban vállalhat részt.

4)    Tüdőgyógyászati – és légzés-rehabilitáció
Főbb szakmai programok a kiemelt légúti betegek (COPD, asztma) és részben a középsúlyos állapotú krónikus tüdőbetegek rehabilitációja lakosságközeli megoldással, így az utazási idők csökkentésével általában is javítható a légzés-rehabilitáció hatásossága. A légzés-rehabilitációval általában cél a fizikai teljesítő-képesség fokozása, az exacerbációk elkerülése vagy a közöttük lévő időszakok hosszabbítása, a kórházi ellátások előfordulásának csökkentése. A szakmai program megvalósítását valamennyi kórházban kapacitás-átcsoportosítás és humánerőforrás fejlesztés is támogatja.

5)    Csecsemő – és gyermekrehabilitáció
Az akut betegségen átesett, krónikus betegségekben szenvedő vagy fogyatékkal élő gyermekek komplex rehabilitációjának jelenlegi kapacitása és eloszlása egyenetlen a régióban. A földrajzi tényezők miatt, valamint a felmerült igények és a teljesítményadatok ismeretében a salgótarjáni és a balassagyarmati gyermek rehabilitáció járóbeteg szakellátás fejlesztése, bővítése indokolt. A progresszív ellátást és a fekvőbeteg ellátást a BAZ Megyei Kórház gyermek-rehabilitációs osztálya biztosítja teljes szakmai vertikummal. Heves megyében a pályázat keretében nem kerül sor a gyermek-rehabilitáció fejlesztésére, egyrészt a pályázati forrásokat a rehabilitáció más területeire fókuszálják, másrészt a BAZ Megyei Kórház jó megközelíthetősége, a kialakult szakmai kapcsolat, valamint a teljes szakmai vertikum ottani biztosítottsága miatt.

6)    Mozgásszervi rehabilitáció
A fejlesztés hangsúlyait a neuromuszkuloszkeletális rehabilitáció jelenlegi régiós központjaira helyezik: BAZ Megyei Kórház (Szent Ferenc Kórház telephely), a Heves illetve Nógrád megyei kórházak, hatvani, pásztói városi kórházak. A fejlesztések kiemelt szakmai céljai: a poszttraumás állapotok, ortopédiai műtétek, stroke utáni korai rehabilitáció, és az egyéb neurológiai betegségek (pl. SM betegek), degeneratív ízületi elváltozások rehabilitációja.

7)    Hospice ellátás
A daganatos megbetegedések túlélése – köszönhetően a fejlődő diagnosztikai és terápiás megoldásoknak – javuló tendenciát mutat, családi és társadalmi szinten továbbra is kiemelt problémaként jelentkezik a terminális állapotú betegek holisztikus szemléletű, méltó körülmények között történő ellátása.
A régióban jelenleg működő kapacitások (40 ágy) közel sem elégítik ki a lakossági igényeket, ezért messzemenőkig indokoltak a további fejlesztések, melynek keretében a MISEK meglévő ágyszámának bővítése, továbbá Kazincbarcikán új hospice részleg kialakítása történik meg.

A projekt további célkitűzései

A projekt egyik kiemelt célkitűzése, hogy az akut ellátást (műtétek, terápiák) követően a betegek protokoll szerint minél előbb kerüljenek be a megfelelő progresszivitási szintű és felkészültségű ellátó helyre. Az ellátások gördülékeny szervezésének az egyik kulcseleme lesz az ellátási protokolloknak – a szakmánkénti országos irányelveket követő – helyi kialakítása és egységesítése. A program akkor lehet sikeres, ha a rehabilitációs ellátást biztosító egészségügyi intézmények munkatársai időszakonként közösen szervezett tréningeken, workshopokon beszélik át a speciális ellátási esetek, szükség szerint változtatnak az ellátási protokollokon.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Üdv a pénzügy világában!
Az iskolás évek alatt sokan abszolút távol érezzük magunktól a matematikával összefüggő tantárgyakat, aztán a felnőtt életünkben mégis pénzügyekkel, s…

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp