Még az idén szövetségbe tömörül az MSZOSZ, az Autonómok és a SZEF. Mindezt Miskolcon közölte az MSZOSZ elnöke.
Május elsején, a budapesti központi demonstráción jelenti be három szakszervezeti konföderáció, hogy még az idén szövetségbe tömörülnek – közölte pénteken a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) elnöke miskolci sajtótájékoztatóján.
Az MSZOSZ, az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ) és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) egy új minőségű szövetséget szeretne létrehozni, mert a jelenlegi szakszervezeti struktúra nem hatékony, nem tudják megfelelően érvényesíteni a munkavállalói érdekeket – közölte Pataky Péter.
Hangsúlyozta, hogy az új tömörülés nem ernyőszervezet lesz, a tervek szerint abban valamennyi érdekképviselet megőrzi sajátosságait, ugyanakkor nyitott lesz arra is, hogy az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés is csatlakozhasson az új szövetséghez.
Pataky Péter szólt arról is, hogy május elseje mint mindig, most is a munkát végző emberek ünnepe. Ilyenkor nemcsak megemlékezni illik a munkát végző emberekről, hanem a munka becsületét is helyre kell állítani, s bár a miniszterelnök munkaalapú társadalomról beszél, ám a tapasztalat az, hogy a munkát végző ember nincs megbecsülve – hangoztatta a szakszervezeti vezető. Mint mondta, a munkavállalók sokasága „elemi létbizonytalanságban” él évek óta, az a fenyegetettség leng a fejük fölött, hogy elveszthetik munkahelyüket.
A szövetségbe tömörülő szakszervezetek – az 1848. március 15-i tizenkét ponthoz hasonlóan – májusi 12 pontot fogalmaztak meg, mert szerintük a kormány „nem a munkahelyek megőrzéséért harcol, hanem a munkavállalók ellen”. A tizenkét pont között szerepel egyebek mellett új Munka törvénykönyvének megalkotása, teljes körű és rendszeres konzultáció a szakszervezetekkel, a közszolgálatban dolgozók elismerése, megbecsülése, tisztességes és fenntartható nyugdíjrendszer létrehozása.