Negyedik alkalommal hirdette meg a Magyar Élelmiszerbank Egyesület és a Syngenta Kft. az Élelmiszerlavina programot, amelynek keretében huszonhét önkormányzat és civil szervezet kapott támogatást. A program lényege, hogy a Syngenta által felajánlott több millió forint értékű vetőmagból a résztvevők helyben zöldségeket termelnek, az előállított élelmiszert pedig odaadják a környéken élő hátrányos helyzetűeknek. Számos jótékonysági programmal ellentétben az Élelmiszerlavina az egyszeri támogatáson túl jóval többről szól: a támogatottak szakmai felügyelettel termelnek többek között uborkát, burgonyát, paradicsomot, paprikát, káposztát, hagymát, így a földeken dolgozók megtanulják, hogyan termeljenek zöldségeket a saját kertjükben, s ezáltal visszavezetik őket a munka világába.
– Így adunk „hal helyett hálót”, amely tulajdonképpen a program mottója is – mondta Cseh Balázs, a Magyar Élelmiszerbank Egyesület elnöke. – A helyben megtermelt egészséges élelmiszert pedig rászoruló családok, lakosok vagy szociális intézmények lakói kapják majd.
Hazánk meghatározó növényvédelmi és vetőmag előállító vállalata, a Syngenta Kft. számára örömteli, hogy évről-évre több a boldogulásáért tenni akaró közösség, a beérkezett pályázatok közül idén összesen 27 önkormányzat és civil szervezet kap támogatást az Élelmiszerlavina keretében, hangsúlyozta Czigány Tibor, a cég ügyvezető igazgatója.
A pályázatok nagy része széles körű helyi összefogásra épül: az önkormányzatok mellett több helyen részt vesznek a munkában a helyi polgárőr egyesületek, családsegítő szolgálatok, általános iskolák, civil szervezetek is. A mezőgazdasági szakmai felügyeletet a helyi falugazdák, agronómusok és mezőgazdasági vállalkozók biztosítják, de szükség esetén természetesen a Syngenta szakemberei is rendelkezésre állnak.
A támogatott pályázatok zöme a hátrányos helyzetű országrészekből kerül ki, ahol a nagycsaládos, szociálisan rászorulók, létminimum közelében élők, kisnyugdíjasok számára hatalmas segítséget jelent az itt megtermelt élelmiszer. Érdekesség, hogy az Élelmiszerlavina történetében először a nyertesek között található fővárosi Nem Adom fel Alapítvány a borsod megyei Martonyi településen található földterülete mellett egy budapesti, XI. kerületi helyszínnel kapcsolódik be a programba.
Az Élelmiszerlavina program résztvevői idén összesen 31,5 hektár földterületre elegendő Syngenta vetőmaggal és növényvédő szerrel kezdhetik el a mezőgazdasági munkákat. A támogatottak a vetőmagot már megkapták, amint az időjárás is engedi, elkezdik a vetést.
Az Élelmiszerlavina program résztvevő települések, szervezetek listája:
Megye Kedvezményezett
Baranya Egyházasharaszti Önkormányzat
Baranya Siklósnagyfalu Települési Önkormányzat
Baranya Somogyhatvan Községi Önkormányzat
Békés Csanádapáca Község Önkormányzata
Békés Mezőberény Város Önkormányzata
Békés Mezőkovácsháza Város Önkormányzata
Békés Zsadány Községi Önkormányzat
Borsod-Abaúj-Zemplén Rudabánya Város Önkormányzata
Borsod-Abaúj-Zemplén Községi Önkormányzat Teresztenye
Hajdú-Bihar Igazgyöngy Alapítvány (Berettyóújfalu)
Komárom-Esztergom „Názáret” Szociális Szolgáltató (Tatabánya, Komárom)
Nógrád Karancslapujtő község Önkormányzata
Pest Nem Adom Fel Alapítvány (Budapest)
Pest Kosd Község Önkormányzat Polgármesteri Hivatal
Pest Speciális Otthon Abony
Pest Support Humán Segítő és Szolgáltató Alapítvány
Pest Zsámbok Község Önkormányzata
Somogy Kaposfő Község Önkormányzata
Szabolcs-Szatmár-Bereg Biri Község Önkormányzata
Szabolcs-Szatmár-Bereg Bököny Község Önkormányzata
Szabolcs-Szatmár-Bereg Szakoly Község Önkormányzata
Szabolcs-Szatmár-Bereg Tuzsér Nagyközségi Önkormányzat
Tolna Galló József Társult Általános Iskola és Óvoda
Tolna Kölesd Községi Önkormányzat
Zala Foglalkoztató Zala-KAR Nonprofit Közhasznú Kft
Zala Tudat Mezsgyéjén Alapítvány (Magyarszerdahely, Zala)
Zala Csörnyeföld Község Önkormányzata