2026. 04. 17. péntek

Rudolf

1 EUR 365 HUF
1 GBP 419 HUF
Kezdőlap » Közélet » Köztünk szólva » Út a munkanélküliséghez. Az LMP a Fidesz szakképzési koncepciójáról
royal_magazin_PNG

Út a munkanélküliséghez. Az LMP a Fidesz szakképzési koncepciójáról

A Magyar Nemzet szerint a Fidesz radikálisan átszervezné a szakképzés rendszerét, egyúttal 40%-kal csökkentené a gimnáziumi tanulók létszámát. A térségi integrált szakképző intézmények (TISZK) megerősítését az LMP nem kifogásolja, annál hevesebben ellenzi a szakiskolai osztálylétszámok növelését és a tanulók erőszakos átterelését az érettségit és továbbtanulást lehetővé tevő középiskolákból a szakképzésbe. Ez az elképzelés csupán a Fidesz munkaerőpiacról alkotott téveszméit és a megszorítások rövidlátó politikáját szolgálja. Ha megvalósul, az Orbán-kormány a munkanélküliek országát teremti meg.

A Nemzetgazdasági Minisztérium a hírek szerint megszüntetné a jelenleg működő több mint 700 szakképző iskola önállóságát; a jelenlegi 85 TISZK helyett 55 működne a jövőben, ezekbe olvasztanák be őket. A TISZK-ek jelenleg hol jól, hol kevésbé jól működnek. Ha a kormány a szakképzés szétforgácsolt rendszerét egységesíti, hatékonyabbá és átláthatóbbá teszi, azt üdvözöljük. Ha azonban ez csak ürügy a forráskivonásra, ha nem számolnak a diákok és pedagógusok utaztatásából fakadó költségekkel, és ha az érdekképviseletekkel való érdemi párbeszéd ismét elmarad, akkor mindez jóvátehetetlen károkat okoz.

Az új rendszer bevezetésétől jelentős megtakarítást vár a minisztérium, ami a párhuzamos képzések felszámolása, de főleg az osztálylétszám növelése, pedagógusok ezreinek elbocsátása és a képzés három évre való lecsökkentése révén valósulna meg. Ráadásul ezzel egy időben a képzés egy részét – duális szakképzés címen – cégeknek szervezik ki, ingyen munkaerőt biztosítva nekik. Holott ezeknek a gyakran hátrányos helyzetű fiataloknak nem kevesebb, hanem éppen hogy több odafigyelésre és az alapkompetenciáik fokozottabb fejlesztésére volna szükségük a szakiskolában, de már az óvodában, általános iskolában is. A pályaválasztáshoz pedig jó tanácsokra, segítségre. Mindezek nélkül a lemorzsolódás csökkentése illúzió.

Az LMP már többször óva intett attól, hogy az oktatási ügyekben tájékozatlan és rövid távú fiskális szempontok alapján eljáró gazdasági tárca vegye át az oktatás irányítását. Matolcsy György most napvilágot látott tervei minden eddiginél rémisztőbbek. A nyolcadikosok kompetenciamérésén elért eredmények alapján a gyerekeket szintekbe sorolnák és meghatároznák, melyik szinthez milyen iskolatípus tartozik. A középiskolai felvételt ehhez a vizsgaeredményhez kötnék, 40 százalékkal csökkentve a gimnazisták számát. Ez tévút, hiszen a korai szelekció és a szűk elitképzés visszaállítása igazságtalan és elzárja a tehetségek felemelkedésének útját; miközben az alacsony végzettségűek alig-alig kapnak állást, mivel az elmúlt évtizedekben teljesen átalakult a gazdaság szerkezete. Így nem munkásból lesz több az országban, hanem munkanélküliből.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Legutóbbi bejegyzések

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

141310

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

Hazamegy a férj és újságolja a feleségének:
– Képzeld, azt hallottam, hogy a postás egy kivételével minden nőt
lefektetett az utcánkban!
– Igen? Fogadni mernék, hogy az a beképzelt Erzsi lehet az a
szomszédból!

Egy pasi elmegy az orvoshoz:
– Doktor úr, nagy baj van, kényszerképzeteim vannak!
– ?
– Az a rögeszmém, hogy bele kell dugnom a péniszem az
uborkaszeletelőbe!
– Ember, ne tegye! Felírok gyógyszert, jöjjön vissza egy hét múlva!
Egy hét múlva:
– Nos uram, hogy van?
– Köszönöm, prímán. De képzelje, a gyógyszer nem sokat ért, mégis
beleraktam a péniszem az uborkaszeletelőbe!
– Szent ég! És mi történt?
– Kaptam egy fegyelmit. Az uborkaszeletelőt meg elbocsátották.

A kisgyerek meséli lelkendezve:
– Tudod, a mamám nagyon szeret engem.
– Ezt miből gondolod?
– Abból, hogy a papáimat mindig cserélgeti, engem viszont megtart!

– Hallom, összevesztél a feleségeddel. Mi történt?
– Nem tudtunk megegyezni a nyaralással kapcsolatban.
– Hogyhogy?
– Én mindenképpen a Kanári-szigetekre akartam menni, ő meg mindenáron velem akart jönni.

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés