2024. 05. 5. vasárnap

Györgyi
1 EUR 389 HUF
1 GBP 455 HUF

A Jobbik megvédi a tisztességes közszolgákat és a független közszolgálatot

Amennyiben az Országgyűlés változatlan tartalommal fogadja el a köztisztviselők jogállásáról szóló törvény módosítását, úgy a Jobbik – a köztisztviselők indoklás nélküli felmentése miatt – Alkotmánybírósághoz fordul. Egyetértünk azzal, hogy a közszférában szükséges a színvonal emelése és a minőség javítása. Ez azonban nem jelentheti a közszolgálati életpálya maradék biztonsági elemeinek megszüntetését, s nem eredményezhet jogbizonytalanságot. A személyi állomány rugalmasabb kialakítására több más megoldás is kínálkozik. Ilyen lehet mint például a próbaidő vagy a határozott időtartamra szóló kinevezés jogintézményének reformja, illetve a felmentés törvényi lehetőségeinek szélesítése és pontosítása. Ezekre a lehetőségekre azonban nem terjed ki az előterjesztők szándéka.

Részben igaznak tartjuk, hogy a szakmai alkalmatlanság – a kialakult bírói gyakorlat szerint – nem feltétlenül lehet az elbocsátás hivatalos indoka. Ugyanakkor elvi szinten is rossz megközelítésnek tartjuk, hogy jogalkalmazási problémára egy szélsőséges jogalkotási megoldást alkalmazzunk.

A törvényjavaslat alapvető hibája, hogy az alkalmatlan személyektől a korábbinál könnyebben kíván „megszabadulni” és mindezt indoklás nélkül akarja megtenni. Egyértelmű, ha bármely köztisztviselő munkájával, teljesítményével elégedetlen a munkáltató, akkor írásbeli indoklással alá tudja támasztani a felmentést. Így – a Jobbik javaslata szerint – ennek lehetőségeit kellene beemelni a törvénybe a megfelelő bírói joggyakorlat kialakításához. Álláspontunk szerint az indoklás nélküli felmentés súlyosan sérti a jogbiztonság alkotmányos alapelvét és ellentétes a munkavállalói érdekvédelem legelemibb követelményeivel.

A Jobbik a döntő többségében munkáját tisztességesen végző köztisztviselőket és a független közszolgálatot félti. Ezzel ellentétben a szocialisták csupán a saját káderállományukat próbálják megóvni és átmenteni.

Mindezek miatt a Jobbik a törvényjavaslat változatlan tartalmú elfogadása esetén az egyedüli megoldásnak azt tartja, hogy kéri az Alkotmánybíróságtól a rendelkezés alkotmányellenességének kimondását és hatályon kívül helyezését.

Bertha Szilvia és Apáti István, a Jobbik országgyűlési képviselői

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) folyamatosan fejleszti digitális szolgáltatásait az egyszerűbb és kényelmesebb adózásért. A különböző online felüle…
A legjobb licit aranyat ér!
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) következő árverésén résztvevők szó szerint bearanyozhatják a napjukat, ha sikerül nyertes ajánlatot tenni a mintegy…

További cikkek