2024. 04. 29. hétfő

Péter
1 EUR 392 HUF
1 GBP 458 HUF

„A legdrágább megelőzés is olcsóbb“

A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója összegezte az elmúlt évet, valamint célokat tűzött ki a jövőre vonatkozóan.

–           Mozgalmas évet zárt a katasztrófavédelem, nézzük először számokban, hogyan is alakult a tavalyi év a megyénkben?- kérdeztük Lipták Attila tű. ezredestől.
–          A számok valóban beszédesek. A megye kilenc hivatásos tűzoltóságának erőit 2012-ben 6080 esethez riasztották, ami kiemelkedően magas szám, több mint 20 százalékkal nőtt a megelőző évhez képest! 4613 alkalommal tűzesetnél avatkoztak be a tűzoltók, ebből háromezerszer szabadtéren keletkezett tűznél. Márciusban gyakorlatilag az egész megye lángolt. A száraz időjárás, illetve emberi mulasztás vagy szándékosság miatt a hatalmas területeken pusztító szárazfű, -avar, -bozót, és erdőtüzek heteken keresztül problémát okoztak. A műszaki mentések száma 1467 volt, itt némi csökkenést tapasztaltunk 2011-hez viszonyítva. Februárban a havazás és hófúvás, a nyári hónapokban a viharos időjárást követő kárfelszámolás eredményezett magasabb vonulási számokat. Munkánkat sajnos a téves riasztások és rosszindulatból elkövetett bejelentések magas száma is nehezítette, 143 esetben vonultak a tűzoltók szándékosan megtévesztő jelzések miatt, ami nem csak a plusz költségek miatt aggályos, de az erőinket elvonhatja azokról a helyekről, ahol valóban szükség lenne a segítségre.
–          Az új katasztrófavédelmi törvény és a szervezeti átalakítás hogyan segítette munkájukat? Az első év tapasztalatai alapján beváltotta-e a rendszer a hozzá fűzött reményeket?
–          Bár még egy hosszú folyamat elején járunk, eddig jól vizsgázott a rendszer. A tavaly január elsején bekövetkezett változás és a jogszabályi háttér megteremtése egységes szemlélet, feltétel- és követelményrendszer kialakítását jelentette a tűzoltósági, polgári védelmi és iparbiztonsági szakterületen egyaránt. A korábbi hivatásos önkormányzati tűzoltó-parancsnokságok újra állami irányítás alá kerültek, amely új műveletirányítási gyakorlatot is hozott, hatékonyabbá téve a tűzoltói beavatkozásokat végző erők és eszközök alkalmazását. A megyei műveletirányítási központ munkáját korszerű számítógépes döntéstámogató rendszer segíti, melynek fejlesztése a működési tapasztalatok alapján folyamatos.
A hatósági jogkörök kibővülésével a megelőzés a korábbinál sokkal nagyobb hangsúlyt kapott. A polgári védelmi feladatok vonatkozásában a megye településein 2700 alkalommal került sor kockázati helyszín ellenőrzésére, leginkább az ár- és belvízi védművek, a települési vízelvezető rendszerek, az út menti veszélyes fasorok és jellemzően hófúvásos helyek állapotát felmérve. Több mint ezer, ún. javító intézkedést fogalmaztunk meg, a feladatok elvégzését pedig a folyamatos visszaellenőrzések garantálják, így reálisan csökkent a káresemények bekövetkezési valószínűsége. A megyei iparbiztonsági hatóság 84 üzemazonosítást eljárást folytatott le tavaly. Ennek eredményeként 28 db SEVESOII alsó küszöbérték alatti veszélyes anyagokkal foglalkozó üzem került a hatóság felügyelete alá, és bővült az alsó küszöbértékű üzemek köre is, így már 15 ilyen létesítmény szerepel a nyilvántartásunkban. A veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemek területén 29 rendkívüli esemény történt, ezeket minden esetben kivizsgáltuk, 2 alkalommal elrendeltük a tevékenység felfüggesztését, 23 esetben pedig felhívással éltünk a hiányosságok megszüntetésére. A veszélyes áruk szállításának hatósági kontroll alatt tartása kibővült a vasúti szállítás ellenőrzésének és szankcionálásának lehetőségével is, ellenőreink szinte naponta felbukkantak valamelyik közlekedési út mentén és a pályaudvarokon.
–          A lakosságvédelem területén is jelentős változásokról számoltunk be a tavalyi év során. Hogyan szolgálják ezek a „reformok“ az állampolgárok biztonságát?
–          A települések korábbi, honvédelmi kockázatokra épülő polgári védelmi besorolását a valós veszélyeztető hatások beazonosításával, egyedi kockázatelemzéssel és értékeléssel meghatározott katasztrófavédelmi osztályba sorolás váltotta fel, amely rugalmasan követi a természetes és épített környezetben bekövetkező változásokat. Megyénk települései közül 13 a legnagyobb veszélyeztetettségi kategóriát jelentő I-es, 205 II-es, 140 pedig III-as besorolást kapott, a számadatok tükrözik a megye nagyságát és kiemelt ár- és belvízi, valamint helyi vízkár veszélyeztetettségét. Mögöttük jelentős ár- és belvízi, valamint helyi vízkár-veszélyeztetettség rejlik. Az új besoroláshoz igazodva a veszélyelhárítási tervezés is teljes mértékben megújult, az átdolgozott tervek figyelembe veszik a veszélyforrásokat, erő-eszköz igényeket, a szükséges induló védelmi készleteket. Kifejezetten az árvízi védekezési feladatokra pedig a társszervekkel közösen kidolgoztuk a rendvédelmi szervek, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Borsod-Abaúj-Zemplén megyei bevetésirányítási tervét. A beavatkozásra képes erők száma is nőtt, a polgári védelmi szervezetbe beosztott állampolgárok felkészítése folyamatos, illetve több mint 500 fővel újjáalakítottuk a területi szervezetet. Hosszas előkészítő tárgyalások után pedig megalakult a különleges képességekkel rendelkező Bükk Mentőcsoport, amely októberben kutyás keresés,  búvár vízi mentés, kötéltechnika és árvízi védekezés szakterületeken megszerezte a nemzeti minősítést. Minden egyes megtett intézkedés mögött a biztonság erősítésének igénye húzódik.
–          És mit hoz a jövő? Milyen feladatok állnak Önök előtt?
–          Haladunk tovább a megkezdett úton, nem dőlhetünk hátra. Nagy eredménynek tartom, hogy fegyelmezett gazdálkodással sikerült azt elérnünk, hogy a szervezetnek nincs adóssága, ezt szeretnénk az idei évben is megtartani – ehhez persze az is kell, hogy elkerüljenek a szélsőséges időjárási helyzetek, valamint az, hogy az állampolgárok veszélytudatosabban éljenek és valóban csak akkor hívják a tűzoltói segítséget, ha az indokolt. A járások kialakítása a védelmi igazgatási feladatokban is változást hozott, ennek összehangolása a közigazgatási rendszerrel a katasztrófavédelmi megbízottak és a közbiztonsági referensek tevékenységén keresztül a közeljövő feladata. A tűzoltói beavatkozások hatékonyságának növelése érdekében beindított őrsprogram megyénkben 8 katasztrófavédelmi őrs létrehozását irányozza elő a jövő év végéig, az erre való felkészülés már tavaly megkezdődött, de a munka oroszlánrésze még csak most következik. A napokban alakul meg a megyei tűzmegelőzési bizottság, amelynek feladata a tűzbiztonság szolgálata, a megelőzés jegyében. Az állampolgárok az eseménykommunikáció mellett továbbra is a megelőzést szolgáló felhívásainkkal, tájékoztatóinkkal fognak találkozni, igyekszünk megszólítani a civil szervezeteket, a tanuló ifjúságot, a különböző tenni akaró és képes szerveződéseket céljaink megvalósítása érdekében, hiszen a legdrágább megelőzési is olcsóbb, mint a legolcsóbb beavatkozás.

 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Ukrán gyerekek a Ráth-villában
Már három alkalommal fogadott az Iparművészeti Múzeum múzeumpedagógiai osztálya a háború miatt jelenleg hazánkban élő ukrán gyerekeket kifejezetten ne…