2024. 06. 26. szerda

János, Pál
1 EUR 396 HUF
1 GBP 469 HUF
Medicina

Medicina

Medicina Az év kórházában indulhat a Csillagpont projekt


Decemberben megnyerték az „Év kórháza” címet, amikor éppen regnálásának az ötvenedik évfordulóját ünnepelte a kórház, s most jött a hír, hogy nyertek az „Infrastruktúra-fejlesztés az egészségpólusokban” című uniós pályázaton 11,2 milliárd forintot. Ez aztán sikersorozat…

Bár sok munka van mögöttünk, s most már előttünk is, de tényleg nagy öröm ez számunkra. Az, hogy a kilencvenezer szavazóból nyolcezren ránk adták a voksukat, nagy elismerése a munkánknak. Mondjuk ez volt az ötven éves évforduló csúcspontja. Most pedig ez a hír, hogy megkapjuk a pályázati pénzt, s elkezdődhet a munka, s 2011 év végére egy XXI. századi csúcskórházban várjuk a betegeket, ez nagyon jó érzés. A Csillagpont beruházási költsége 13 milliárd forint, ennek 10 százalékos önrészét a fenntartó megyei önkormányzat állja. – mondja Dr. Csiba Gábor, a BAZ Megyei Kórház főigazgató főorvosa.

 
Mit jelent a Csillagpont elnevezés?

 
A Csillagpont Kórház elnevezés nemcsak a kialakítandó épület formáját jelenti, hanem egy rendszert is, amelyhez csillagszerűen kapcsolódik az észak-magyarországi régió. A kórház új épületét mintegy 17 ezer négyzetméternyi alapterületűre tervezték, figyelembe véve az energiatakarékosság, a környezetvédelem szempontjait is. Például a központi épületet összekötő üvegfolyosókon napkollektorok lesznek, amelyek a kórház meleg vízszükségletének jó részét megoldják. Jelenleg több pavilonos szerkezetű a kórház, s ez azt jelenti, hogy nehéz megszervezni a betegek szállítását, az egészségügyi szakembereknek pedig folyamatosan más és más helyszínen kell ellátniuk feladataikat, ez komoly logisztikát kíván és rendkívül költséges. A tervezett Csillagpontban ezzel szemben csoportosítják a szakterületeket és a célokat, így minden sokkal egyszerűbben és gyorsabban elérhető. 
     

Egy központban lesznek a műtők, az intenzív osztályok, szintén egy helyszínen lenne a sebészet, a szülészet és nőgyógyászat közösen a koraszülöttek intenzív osztályával, valamint az orvosi szobák és öltözők. Az új kórház 4 ezer négyzetméterrel kisebb ugyan, mint a jelenlegi, de „tudásában” jóval több és a kihasználtság területén is optimális, ugyanis a most használt épületeket nem kórház céllal építették, azok eredetileg laktanyának készültek.  

Mi lesz a régi épületekkel, amelyek feleslegessé válnak?

A régi épületeket értékesítenünk kell, ez is benne volt a pályázat kiírásban. Ez hét tömb, amely felszabadul, s terveink szerint ebben a vevők különböző humán funkciókat látnak el.  

Például…? 

Például a szakiskola épületét szolgáltatóházzá alakítják majd, hiszen ha belegondol, akkor itt egy falunyi ember van nap mint nap. Eleve 2300-an dolgozunk, és 1500-an gyógyulnak, s naponta 10 ezer ember jön be a kapun. A fül –orr – gége épület átépítés után konferenciaközpont lesz szállodával, s ezzel megoldódik az a probléma, hogy nem tudunk Miskolcon egy orvos kongresszust megszervezni, mert nincs hová. A szülészet épületébe egy emelet szintű szociális otthont tervezünk, amire öregedő társadalmunkban szintén nagy igény van. Itt a jelenlegi főépületben pedig helyet kapnak majd a járóbeteg ellátás rendelői.

Lesz-e mindehhez elég szakemberük?

Jelenleg nincs szakemberhiányunk, de már most kezdjük a felkészülést az új szakmákra, amelyek a sürgősségi betegellátáshoz kellenek majd. Az elkövetkezendő időszak elegendő lesz erre is. Azt azért hozzá kell tennem, hogy embert próbáló évek elé nézünk, hiszen a gyógyító tevékenység folytatódik itt, s egy működő, mindennapjait élő intézményben kell majd mindezeket az építési feladatokat megoldani.

OBE

 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek