2024. 05. 6. hétfő

Frida, Ivett
1 EUR 389 HUF
1 GBP 455 HUF
  • Főoldal
  • »
  • Medicina
  • »
  • Chipsadó: két-három év múlva érzékelhető javulás?

Chipsadó: két-három év múlva érzékelhető javulás?

Egy évtized múlva egészségtudatosabban élhetünk – mondta a népegészségügyi termékdíj bevezetésének fő támogatója.
Két-három éven belül érzékelhető változást hozhat a chipsadó a magyar lakosság általános egészségi állapotában, egy évtized múlva pedig már megfontoltabban, egészségtudatosabban élhetünk – mondta a Kossuth Rádióban a népegészségügyi termékdíj bevezetését régóta szorgalmazó Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnöke. Csiba Gábor a csütörtökön életbe lépett új szabályozás kapcsán megjegyezte: elégedettségük nem teljes, hiszen az eredeti elképzelés a zsírokra, az alkohol- és dohánytermékekre is vonatkozott. A közbevetésre, hogy utóbbiak esetében a miniszterelnök a jövedéki adó emelését jelentette be, Csiba Gábor úgy reagált: bár ennek elsősorban költségvetési okai vannak, az adóemeléssel egyetért, hiszen „ami jó a költségvetésnek, az jó az egészségügynek, a kórházaknak is” – számolt be a hirado.hu.

A felvetésre, miszerint sajtóhírek szerint a chipsadó miatt munkahelyek szűnhetnek meg, illetve beruházásoktól eshet el az ország, a miskolci kórházigazgató kijelentette: a többletterhek eleinte valóban hullámvölgyet okozhatnak, azonban később a termelési és a beruházási volumen is visszatér az eredeti szintre. „Egészségügyben gondolkodó emberként ugyanakkor az egészségnyereséget kell néznem” – folytatta. Ha a gyártók egészségesebb termékeket gyártanak, kevesebb lesz a beteg ember, csökken az egészségügy terheltsége, következésképp kevesebbet kell fordítani az ellátásra is – magyarázta.

Hasonló lehet a dohány- és alkoholtermékek jövedékiadó-emelésének következménye is – fűzte hozzá. A dohánytermékek adója után évente 660 milliárd forint folyik a költségvetésbe, miközben az egészségügy 740 milliárd forint körüli összeget költ a dohányzásból származó betegségek kezelésére, gyógyítására. Ha cigaretta áremelése következtében a kereslet visszaesik, csökkenni fognak az egészségügy kiadásai is. A lépésnek tehát két oldalról is pozitív hatása lehet – mondta a Kossuth Rádióban Csiba Gábor.

(hirado.hu)

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

Május a Lyme-kór hónapja
A szakorvosok és az érintettek a gyors felismerés és kezelés fontosságát hangsúlyozzák Május a Lyme Disease Awareness Month, a Lyme-kór hónapja, amiko…

További cikkek