2024. 07. 19. péntek

Emília
1 EUR 390 HUF
1 GBP 463 HUF

Gyarapodó kattacsapat Miskolcon

A Miskolci Állatkert Trópusi házának egyik oldalát a madagaszkári makik foglalják el, ahol évek óta élnek itt együtt a gyűrűsfarkú makik és a fehérhomlokú makik. Előbbi fajból két hím, míg utóbbiból két nőstény lakott eddig társbérletben. Az állatkert célul tűzte ki azt, hogy az egyik fajból szaporodó csapatot alakítson ki, így a gyűrűsfarkú makikhoz fajtársak érkeztek, mégpedig egyből hárman: két nőstény, valamint az egyikőjük öthónapos kölyke. Az így öttagúra bővült kattacsapat már együtt látható kifutójukban.

Az első makik éppen 20 évvel ezelőtt érkeztek meg Miskolcra az akkor újonnan elkészült főemlősházba. Az épületnek az elmúlt két évtizedben mindig is meghatározó lakói voltak a félmajmok: a gyűrűsfarkú makik, a fehérhomlokú makik és a Mayotte-makik. Jelenleg az első két fajt tartják itt, amelyek az elmúlt években közös kifutón osztoztak. A két gyűrűsfarkú maki hím azonban nemrégiben új társakat kapott, mégpedig saját fajukból. Az új lakók egyike Bécsből érkezett, egy fiatal, alig egyéves nőstény. A Valona nevű állat mellett további két állat érkezett Budapestről: a Gizi nevű ötéves állat és az ő öthónapos kölyke, Gubanc.

Az új állatok a kötelező karanténidejüket követően még elkülönítve ismerkedtek meg egymással. Amikor gondozóik úgy látták, hogy a két nőstény és a kölyök már megfelelően összeszokott, akkor következhetett a Trópusi-házba való leköltözésük és a hímekkel való összeismertetésük. Ez is gyorsan és problémamentesen zajlott, így ma már az öttagú gyűrűsfarkú makicsapat együtt tekinthető meg kifutójukban.

A gyűrűsfarkú makik (Lemur catta) Madagaszkár szigetének valószínűleg legismertebb lakói. A kattáknak is nevezett állatok különösen a Madagaszkár című rajzfilm Julien királya révén vált népszerűvé. Madagaszkár déli és délnyugati területeinek száraz erdőségeiben honos. Mint Madagaszkár élővilágának gyakorlatilag minden tagját, így a gyűrűsfarkú makikat is veszélyeztetik az erdőirtások, élőhelyük átalakulása, leromlása. Éppen ezért a Természetvédelmi Világszövetség veszélyeztetett státuszúként sorolja be a fajt.

Fotó:Veress Tamás

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Fejtörő az öt karika jegyében
A korábbi nyári olimpiákhoz hasonlóan idén immár harmadszor invitálja olimpiai játékra a sportkedvelőket a II. Rákóczi Ferenc Könyvtár. A kérdések a p…