2024. 07. 1. hétfő

Tihamér, Annamária
1 EUR 395 HUF
1 GBP 467 HUF
  • Főoldal
  • »
  • Gazdaság
  • »
  • Történelmi jelentőségű a magyar-szlovák földgázhálózat összekapcsolása

Történelmi jelentőségű a magyar-szlovák földgázhálózat összekapcsolása

A magyar energiaellátás szempontjából történelmi jelentőségűnek nevezte a magyar és a szlovák földgázhálózat összekapcsolását Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön a Pest megyei Szadán tartott ünnepségén.
A magyar miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az új vezetéken keresztül nem orosz eredetű gáz érkezhet majd Magyarországra. Szavai szerint így ezentúl „akármi is történik tőlünk keletre”, Magyarországra mindenképpen érkezik gáz.

 

Mindezek alapján az energiaellátás és általában a gazdaság szempontjából is történelmi jelentőségűnek nevezte Orbán Viktor a két ország gázhálózatának összekapcsolását. Felidézte emellett a korábbi gáztározó-visszavásárlást és a Mol-részvények megvételét, majd úgy értékelte: ma a magyar állam kezében van minden eszköz, amely ahhoz szükséges, hogy akármi is történjék a világban, a magyar háztartások és a gazdaság gázellátása kiszámítható és biztonságos legyen.

 

Orbán Viktor megismételte egyúttal azt a kormányzati célt, hogy a háztartási és az ipari áram Európában Magyarországon legyen a legolcsóbb. A miniszterelnök azt is mondta, hogy Közép-Európa előtt nagy jövő áll, ha a mostanihoz hasonló együttműködések sokaságát valósítják meg a térségben élők, ezért „nekünk, közép-európaiaknak érdemes összefognunk, és érdemes kiállnunk a saját érdekeinkért”.

 

Robert Fico szlovák miniszterelnök beszédében közölte, hogy a magyar és a szlovák földgázhálózatot összekapcsoló vezeték tesztidőszaka július 1-jén indul, jövő január 1-jén pedig megkezdődik a normál üzemű működés. A szlovák kormányfő kiemelte – miután emlékeztetett az országát is sújtó 2009-es gázválságra -, hogy a most megvalósuló gázvezeték-összekötés jelentősen hozzájárul az energiabiztonság megteremtéséhez. Fico egyúttal megköszönte, hogy az Európai Unió 30 millió eurót fektetett a projektbe.

 

A beruházó Magyar Gáz Tranzit Zrt. korábbi tájékoztatásában hangsúlyozta: az új gázvezeték növeli Magyarország és a régió ellátásbiztonságát, erősíti Magyarország tranzitszerepét, és hozzájárul a hazai gáztárolók előnyösebb kihasználtságához. Az összesen 111 kilométer hosszú, kétirányú, 75 bar nyomású csővezeték magyarországi szakasza 92 kilométer hosszú, két végpontja Vecsés és Balassagyarmat.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

Az autóbérlés új korszaka
A saját autó fenntartása költséges, ráadásul nem kis felelősséggel is jár. Érthető tehát, ha valakinek nem fűlik hozzá a foga, és inkább más alternatí…

További cikkek