Magyarország rejtett kincse, Farkaskútvölgy egy újabb attrakcióval gazdagodott. Csíkszentmihályi Benjámin építész legújabb munkája egy hazánkban egyedülálló designjurta, mely nemcsak a természet közelségét kínálja, hanem a modern kényelem minden elemét is magába foglalja. A jurtaépítés hagyománya Ázsiában gyökerezik, de Magyarországon is fontos szerepet játszott a nomád életmód idején. Farkaskútvölgy design jurtája tiszteleg a hagyomány előtt, miközben a fenntartható építészet és a design iránt érdeklődők figyelmére is méltán számíthat.
A természet szerelmeseinek paradicsoma
A Cserhát szívében, a világörökség részét képező Hollókőtól mindössze 2 km-re, egy festői szépségű, csendes és vadregényes völgyben található Farkaskútvölgy, ahol a természet és az ember tökéletes harmóniában lehetnek együtt. Az itt található túraútvonalak, erdők és tisztások ideálisak mindazok számára, akik szeretnének feltöltődni és friss levegőt szívni. A téli időszakban a völgy különösen lenyűgöző, a csendes környezet pedig tökéletes helyszínt nyújt kiránduláshoz, meditációhoz, pihenéshez, egy különlegesebb csapatépítéshez vagy akár elvonuláshoz. A völgy eddig sem volt híján a különleges épületeknek. A 400 nm-es, csillagformát idéző Csillagpajta, a 100 éves rönkökből épült Kárpátház, az ország egyik legkülönlegesebb lombháza, és vagy fél tucatnyi rönkház és jurta mellé most megépült egy design szempontjából is egyedülálló designjurta.
A hagyomány és a modernitás találkozása
Farkaskútvölgy designjurtája az egyszerű nomád jurták formavilágát ötvözi a kortárs dizájnnal és kényelemmel. Külső megjelenése a hagyományos jurták világát idézi, de belépve egy harmonikus, lakásszerű, minden részletében átgondolt és ízléses belső tér tárul elénk.
A belső térkialakítás során Csíkszentmihályi Benjámin építész teljes mértékben a körforma esztétikájára épített, és olyan berendezést tervezett, ami ezt a formát erősíti. Hogyha a jurtát felülről néznénk, akkor egy yin-yang jelet látnánk, amit a bútorok és a berendezések adnak ki. Ez az elrendezés a harmónia és az egységesség érzését is erősíti. A természetes anyagok használata, a kabinszerű melegséget sugárzó design és körben a bevilágító ablakok mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a látogatók egyszerre érezzék magukat otthonosan és a természethez közel.
“A jurtát talán egy délután alatt terveztem meg, majd 3 hónapot vett igénybe maga a kivitelezés” – mesél az alkotás folyamatáról Benjámin. “A bútorzat fekete dió-, kőris- és rózsafa felhasználásával készült. A fekete diófa félkemény fa, de az esztétikája miatt mindenképpen szerettem volna dolgozni vele, mert a másik két keményebb fával nagyon jó kontrasztban van, és eleve elképesztően szép a mintázata.”
Különleges intarziák, káprázatos ívek
Aki belép a térbe és alaposabban szemügyre veszi Benjámin bútorait, azonnal szembeötlik számára két dolog: a bútorok lágyan ívelt formavilága, illetve a különleges intarziaminták. “Manapság az intarziakészítéssel már nemigen bíbelődnek, inkább műgyantával szokták azt a hatást kelteni, mint amit én elértem ezeken a bútorokon” – meséli büszkén a tervező. “Autodidakta módon tanultam az intarziakészítés művészetét, és azután egy iskolában is tökéletesítettem a tudást. Imádok fával dolgozni. Bár ehhez nagyon sok türelem kell, a végeredmény olyan szemkápráztató, hogy megéri a fáradtságot. Manapság nem látni már ilyen míves bútordarabokat.”
A látványos, félkör ívet formázó konyhapult egy 4 méteres monstrum, az íven mérve 6 méter hosszú. A pultot külön gyártotta a tervező, rétegelt lemez adja az alapját, erre kerülnek felragasztásra a fából kivágott 1 cm-es szeletek. A székek íveltsége egy más technológiának köszönhető. 20 darab 2 mm-esnél vékonyabb lapot kell kivágni, présformába tenni és összeragasztani. Ez adja azt a merevséget, amire egy széknek szüksége van.
A legtöbb munka az alig látható dolgokkal van
“Sokan gondolhatják, hogy ezek a nagy bútordarabok okozzák a legtöbb fejtörést egy tervező számára, de ez nincs így. A holt tereken, és azok kihasználásán sokkal többet kellett gondolkodnom. A konyhapult és a fal között van egy lépcsős polc. Ennek a formája és a kivitelezése sokkal több időt vett igénybe, mint azt egy laikus gondolná” – fejezi be az ország egyetlen designjurtájának tervezője munkájának bemutatását.
A téli hónapokban Farkaskútvölgy legújabb jurtája különösen varázslatos helyszín. A körülötte elterülő, sokszor hóval borított táj és a meleg, meghitt belső tér tökéletes hátteret nyújt a teljes testi-lelki feltöltődéshez. Az éjszakai égbolt csillagai a jurtából nézve páratlan látványt nyújtanak, miközben a csendes völgy békéje körülölel.
További látványosságok Farkaskútvölgyben
A designjurta Farkaskútvölgy harmadik olyan ékköve, melyet Csíkszentmihályi Benjámin tervezett. Egyedi lombháza az egyik legkülönlegesebb lombház az országban. A többszintes építmény belső tere harmonikus és megnyugtató, organikus formáival a természet ölelésében biztosít kényelmet. A felső teraszról nyíló panoráma télen is lenyűgöző, amikor a tájat hófehér takaró borítja. A Kéz kilátó, amelyet a legtöbben Isten Tenyereként ismernek, Farkaskútvölgy egyik legismertebb látványossága lett, aminek minden kiránduló csodájára jár. A kilátót kizárólag helyben kitermelt faanyagokból építették, akárcsak a Lombház szerkezetét. A különleges kilátóról a látogatók az erdővel borított dombok és a távoli tájak lenyűgöző látványában gyönyörködhetnek.