Vicsápi Natália: „Az élet a nehéz helyzetekben hozza meg azt, hogy döntésre van szükségünk!”
Nap mint nap kisebb, nagyobb döntéseket kell meghoznunk. Mégis, sokan megtorpannak a döntéshelyzetek, a felelősség és a bizonytalanság miatt. Vicsápi Natália, önismereti tanító, a Nati Method alapítója megválaszolja a sokunkat érdeklő kérdéseket, mely szerint miért van az, hogy egyesek rögtön képesek dönteni, míg mások halogatnak? Mi rejlik a döntésektől való félelmünk mögött, és hogyan kezelhetjük ezt?
Két döntéshozatali típus – A meggondolatlanul gyors és a lassú, halogató döntők
– Létezik egy ilyen mondásunk: „Amint vetsz, úgy aratsz”. Ez a bölcsesség arra utal, hogy a döntéseink olyanok mint a magok, amelyeket elvetünk, és idővel azoknak a következménye lesz az „aratás”. Az, hogy mikor és hogyan hozzuk meg a döntéseinket, meghatározza, hogy mit aratunk az életben. Néha túl korán, néha túl későn hozzuk meg ezeket a döntéseket, ami befolyásolja a végkimenetelt. Azt látom terapeutaként, hogy vannak emberek, akik ha döntés elé kerülnek, azonnal lépéseket tesznek. Rendkívül gyorsan, sokszor átgondolatlanul cselekszenek. Ezek az emberek hajlamosak türelmetlenségből, érzelmi nyomás során dönteni, és gyakran nem mérlegelik megfelelően a lehetséges következményeket. Őket az erősebb, határozottabb döntéshozók közé sorolom. Mégis, ez a fajta döntés sokszor hoz magával olyan végeredményeket, amelyekkel nem vagyunk megelégedve. A másik csoportba azok a személyek tartoznak, akik rettegnek a döntéshozataltól, és mindent megtesznek annak érdekében, hogy elkerüljék azt. Ők hajlamosak másokra bízni a felelősséget, háttérbe vonulnak, és remélik, hogy valaki más hozza meg helyettük a döntést. Ők azok, akik számára a döntés elodázása a biztonságot jelenti, hiszen így nem kell szembenézni a végeredménnyel – részletezte Vicsápi Natália, a Nati Method alapítója, aki azt is elárulta, hogy mindkét kategóriának nehéz az élete. Azok, akik a gyors döntéseket hozzák, előbb-utóbb belefáradnak abba, hogy mindig ők viselik a felelősséget, különösen, ha a döntés következményei nem pozitívak. Azok a személyek, akik pedig halogatnak, azzal szembesülnek, hogy elkerülik a felelősséget, de ezzel az életük irányítása kicsúszik a kezükből.
A döntés és a felelősség súlya
– Attól félünk, hogy nem látjuk előre, mi lesz az elhatározásunk végeredménye. Általában az élet nehéz helyzetekben hozza meg azt, hogy döntésre van szükségünk! Olyankor az ember úgy érzi, hogy egyedül maradt, és neki kell állást foglalnia. De ha valójában felülnézetből megnézzük az életünket, minden egyes pillanatban válaszút elé állunk. Ha azt gondoljuk, hogy nem hozunk döntést, és hátra húzódunk, az is a mi saját magunk döntése!
Dönteni nem könnyű. Az egyik véglet a türelmetlenség és kapkodás, míg a másik a halogatás és felelősséghárítás. A kérdés az, hogyan találhatjuk meg az egyensúlyt, hogy felelősséggel, de nem félelemből hozzunk döntéseket – zárta a szakember.