Az acetaldehid akkor kerül a főszerepbe, amikor egy átmulatott éjszaka után szembesülünk az előző esti alkoholfogyasztás kínzó következményeivel. Röviden úgy is fogalmazhatunk: az acetaldehid okozza a másnaposság tüneteit.
Mi az acetaldehid?
Tulajdonképpen egy mérgező alkoholmaradvány. A vegyiparban is ismerik, például ecetsav előállítása során keletkezik köztes termékként. Ez egy gyúlékony, jellegzetes szagú, rendkívül instabil, szerves vegyület. Szobahőmérsékleten rendszerint gáz halmazállapotú. Továbbá mint említettük, ez a vegyület a felelős a másnaposság során érzett rosszullétért.
A természetben is előforduló anyagról van szó. A gyümölcsök érésekor is zajlik az anyagcseréjük, és amikor egy gyümölcs túlérett lesz, majd végül elkezd erjedni, ez a vegyület is elkezd létrejönni benne.
Hogyan hat az emberi szervezetre?
Az acetaldehid alkohol fogyasztása után kezd termelődni a szervezetünkben. Ha túl sok keletkezik, az káros hatással lehet az agysejtekre, emésztőrendszeri panaszokhoz és fejfájáshoz vezethet. Természetesen mint mindig, ebben az esetben is a mértéken van a hangsúly! Kisebb mennyiségű acetaldehiddel meg tud birkózni a szervezet.
Hogy mi számít kisebb mennyiségnek? Ez mindig relatív, hiszen nagyon személyfüggő, illetve függ az elfogyasztott ital alkoholtartalmától is. Általánosságban véve azt lehet elmondani, hogy egy pohár szeszes italban lévő alkohol után keletkező acetaldehidet nagyjából egy óra alatt képes lebontani a testünk.
Mi történik, ha nagyobb mennyiségben fogyasztunk alkoholt?
Előfordulhat, hogy magával ragad bennünket az összejövetel hangulata, vagy éppen az alkoholmámoros állapotot keressük az alkoholfogyasztásban. Ezekben az esetekben szinte biztos, hogy nem az óránkat fogjuk lesni, letelt-e már az az egy óra, amely alatt lebontja szerveztünk a bevitt alkoholt.
Ha túlzásba visszük az italozást, akkor túl sok acetaldehid fog termelődni. Ilyenkor a májunkat akármennyire is szeretnénk dolgoztatni, csak lassan lesz képes lebontani azt. Ezért van az, hogy még reggel is érezzük a tipikus panaszokat: még van az acetaldehidből, a májunk még nem végzett a munkával. Ahhoz, hogy el tudja végezni ezt a feladatot, egy antioxidáns-enzimet termel, azonban erre egyszerre csak kis mennyiségben képes, ez az oka a látszólagos lassúságnak.
Minden mindennel összefügg
Különösen igaz a fenti állítás az emberi testre. Mert ahhoz, hogy a májunk termelni tudja ezt az antioxidáns-enzimet, az kell, hogy elegendő cisztein álljon a rendelkezésére. Azonban ebből rendszerint kevés van a szervezetben, tehát a folyamat lassú lesz (vagy legalábbis biztosan annak érezzük, miközben húslevesért könyörgünk).
A megoldás
Tehát ahhoz, hogy támogatni tudjuk májunkat az alkohol lebontásában, elegendő mennyiségű ciszteint kell bevinnünk, mellyel képesek lehetünk segíteni a szervezetben zajló biokémiai folyamatokat, hogy könnyebb legyen a másnap. Ma már léteznek olyan termékek, amelyek optimális mennyiségben tartalmaznak ciszteint ehhez./X/