Évtizedek óta vita tárgya, hogy azok a kémiai anyagok, melyek adagolásában manapság a mentális egészségügyi kezelések többnyire kimerülnek, valódi megoldást jelentenek-e azok számára, akik mentális nehézségtől szenvednek. A hatékonyságon, illetve annak hiányán túl pedig a potenciális mellékhatások tömkelege jelent komoly problémát azoknak, akik pszichiátriai szerek szedésébe kezdenek.
Egy Ausztráliában készült nagyszabású felmérés adatait nemrégiben arra használták, hogy megbecsüljék, milyen gyakran hagyják félbe az antidepresszáns kezeléseket, illetve ennek a lehetséges okait. A jelen vizsgálatban összesen 20 941 depresszióval diagnosztizált személy válaszait vették alapul. Ennek több mint egyharmada, 7723 résztvevő (36,9%) hagyta abba legalább egy antidepresszáns szedését a szer mellékhatásai miatt.
A kutatók más szempontokat is figyelembe vettek a mellékhatások mellett, mint például a családi állapotot, életkort, illetve más pszichiátriai diagnózisokat. A legkiemelkedőbb okai a kezelés félbehagyásának mégis az olyan mellékhatások voltak, mint a szorongás, a bőrkiütés, a hányás és az öngyilkossági gondolatok, de jelentős tényezőnek találták az öngyilkossági kísérleteket is. Ezeket a mutatókat hatóanyagonként is vizsgálták, és az derült ki, hogy a Magyarországon leggyakrabban felírt antidepresszánsra, az escitalopramra (Cipralex, Scippa, stb. – 2023-ban 850 ezer doboz fogyott belőle) különösen jellemző volt, hogy öngyilkossági gondolatok és kísérletek miatt álltak le a szedésükkel. Bár a kutatás eredményei most is megerősítették a korábbi hosszú távú vizsgálatokat, miszerint az emberek 70%-a tapasztal testsúlygyarapodást és szexuális zavarokat az antidepresszánsok miatt, mégsem ezek miatt hagynak fel a szedésükkel.
2022-ben a debreceni kórház ellen indult hatósági eljárás azért, mert egy ott kezelt páciens vélhetően a neki felírt pszichiátriai szerek miatt akasztotta fel magát.
Idén februárban pedig egy szintén Ausztráliában készült nagyszabású vizsgálat vezetői ezt nyilatkozták: „Úgy találtuk, hogy a testmozgás egyes formái erősebb hatást fejtenek ki, mint az SSRI-k (antidepresszánsok egy fajtája) önmagukban”. Majd így folytatták: „A testmozgás ezért a gyógyszeres kezelés életképes alternatívájának tekinthető”. Ez a tanulmány a sétát és a kocogást találta a leghatékonyabbnak a depressziós tünetek ellen.