Az EFOP-1.8.26-23-2023-00002 „Az egészségi állapot helyreállításához szükséges modern feltételek biztosítása” projekt részeként a közelmúltban a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórházban jelentős fizikoterápiás eszközpark fejlesztés és ugyancsak jelentős – túlzás nélkül mondhatjuk -, világszínvonalú, elsősorban az ideggyógyászati betegségek következtében mozgáskorlátozottá váló betegek rehabilitációs kezelésében használható, robot és computer által támogatott terápiás eszközök beszerzése történt meg. A fejlesztés értéke megközelíti a 700 millió forintot.
A kapott 31 féle készülék a székhely (Szentpéteri kapu), a Szikszói, a Szent Ferenc, a Mezőkövesdi Tagkórházban, illetve a Központi Fizioterápiás Szolgálatnál került elhelyezésre, ahol elsősorban a rehabilitációs osztályok betegeinek kezelésében és a járóbeteg fizikoterápiás kezelésekben használják a szakemberek.
Fizikoterápiás készülékek széles palettája érkezett: mágnesterápia, lézer, ultrahang, mulfifunkciós elektroterápia, nyirokmasszázs készülék, lökéshullám terápia, végtagmozgatók.
A kiemelkedő mértékű fejlesztést jelentő rehabilitációs robotok: alsó és felső végtag kezelésére alkalmas robot által és computer által támogatott készülékek.
Előnye a rehabilitációs robotterápiának, hogy a hagyományos kezelésekhez képest a páciensek többször tudják megismételni a gyakorlatokat, a gép csak éppen annyira és abban segíti a beteget, amelyre és amennyire szüksége van. Integrált ügyességi játékok, virtuális valóság segíti a kezelést.
Az eszközöket elsősorban ideggyógyászati betegség után kialakuló állapotokban tudjuk használni: agyvérzés, sclerosis multiplex, gerincvelő sérülés, stb. utáni bénulások, mozgászavarok esetén jön szóba az alkalmazásuk; például szélütésen átesettek páciensek esetén, akiknél robotizált terápiával egészítik ki a hagyományos rehabilitációs terápiát, nagyobb eséllyel tanulnak meg újra járni.