Az Út a Mosolyért Alapítvány, Európai szinten is egyedülálló vizsgálóközpont létrehozására szervez gyűjtést a Heim Pál Gyermekkórház számára. A speciális létesítmény megkönnyítené az autizmus spektrum-zavarral élő gyermekek vizsgálati körülményeit.
Az Út a Mosolyért Alapítvány ismét egy nemes célt tűzött ki maga elé. A jótékonysági szervezet mindig egy adott probléma hosszútávú megoldásának megsegítését hivatott biztosítani. Az alapítvány 2017. április 2-án, az autizmus világnapján hozta nyilvánosságra a közösségi oldalán, hogy a következő nagy lépést, a fenti betegséggel együtt élő gyermekek általános orvosi ellátási körülményeik könnyebbé tétele felé kívánja tenni.
Az autizmus spektrum-zavar az agy fejlődésének biológiailag meghatározott zavara, mely több területen, így a szociális és kommunikációs funkciókban, továbbá a rugalmas gondolkodásban és viselkedésben okoz az átlagostól minőségileg eltérő fejlődést. A rendellenességet genetikai és környezeti hatások kombinációja okozza.
A betegségben szenvedőkre általában jellemző, hogy nehezen ismerik fel mások érzéseit, problémáit, nem, vagy nehezen követik az íratlan társadalmi szabályokat, beszédproblémákkal küzdenek, nem kedvelik a változásokat, azoknak ellenállnak, nehezen boldogulnak ismeretlen helyen vagy helyzetben. A fenti felsorolás csak néhány tünetet említ a sok közül, amelyek megnehezítik a betegek és családjaik életét.
A betegséget legtöbben az „Esőember” című filmből ismerik, ezért gyakran az autizmus szót egy átlagot magasan felülmúló intelligenciával párosítják, mely nem feltétlenül velejárója a spektrum zavarnak.
Ahogy az átlagos, úgy az autista gyermekeknek is gyakran orvoshoz kell fordulniuk. Az egészséges gyermekekkel ellentétben számukra egy egészen egyszerű fogorvosi vizsgálat is nagyon nehezen kivitelezhető és megterhelő, hiszen kiszakadnak a jól ismert és biztonságot nyújtó mindennapi rutinból. A megszokottól eltérő élethelyzet fenyegető és idegen lehet, így zaklatottá válhatnak, hevesebben reagálhatnak, mint egészséges társaik. A kiugró stressz faktor kezelhetőségét könnyebbé téve, speciális tulajdonságokkal bíró környezet kialakítása szükséges számukra.
Ilyen ellátásra szakosodott intézmény jelenleg még nincs Közép-Európában, ezért az alapítvány céljául tűzte ki, hogy egy magyarországi szinten is egyedülálló, professzionális vizsgálóközpontot, illetve váróhelyiséget alakít ki, amely megkönnyítené a Heim Pál Gyermekkórház Madarász utcai részlegére érkező autista gyermekek vizsgálati körülményeit. A létesítmény a következő speciális tulajdonságokkal bír majd /maradéktalanul megfelelve az egészségügyi szolgáltatásokra vonatkozó szabályoknak/:
– autizmus szempontú akadálymentes környezet
– az ellátó egészségügyi intézményen belül elkülönített részleg, ahol a gyermek és a szülő, pihenésre alkalmas, ingerszegény környezetben várakozhat
– ellátás-szervezés autista gyerekek számára intézményen belül és/vagy más intézményben, megfelelő, de lehetőleg nappali és/vagy egynapos ellátásban
– a beavatkozás jellegétől függően lehetőleg ágy melletti ellátás
– vizuális kommunikációt segítő eszközök
– „búvóhely” és kucorgó, pl. függőfotel, játék-házikó, babzsák
– a gyermekek számára rajzoláshoz (különféle technikához) eszközök, könyvek, hangzó-anyagok (zene, hangos könyv), játékok (konstrukciós és forgó játék is), anyagok és eszközök, amelyek az inger-kereső autisták szükségleteit is figyelembe veszik
– közösségi tér gyerekeknek és szülőknek
A gyűjtés összefogásának céljából az alapítvány 2017. május 4-én, egy egyedülálló koncertet szervez az Erzsébet térre, amely egy különleges zenei élménnyel várja a látogatókat. Többek között fellép majd a 100 tagú cigány zenekar és számos meglepetés előadó is.
A szervezők remélik, hogy minél többen csatlakoznak a kezdeményezéshez. A helyszínen felállított gyűjtőpontokon pedig bárki támogathatja a nemes célt.
Addig is, az Út a Mosolyért Alapítvány kezdeményezését támogató felajánlásokat a következő bankszámlaszámra tudják eljuttatni: 10918001-00000087-36910019.
További részleteket a www.utamosolyert.hu weboldalon, illetve az alapítvány közösségi oldalán talál a későbbiekben.