Beszélgetés Barna Heni mesterfodrásszal
Nézem a fodrász kezében az apró gépet, ami így kívülről úgy néz ki, mint egy hajsütővas tartállyal fölszerelve. Leginkább ahhoz a szösztelenítőhöz, bolyhtalanítóhoz hasonlít, mint amivel a ruhákat frissítjük föl.
Mint Bodzási Heni, fodrászmester magyarázza a tanulóinak, az is a funkciója. – A festéstől kiszöszösödött, az agyon kínzott, a töredezett, vagy a természetes göndörség miatt kiálló apró hajakat szépen leszedi és a kis tartályba gyűjti. Nem egyenesíti a hajat, nem használunk hozzá semmilyen vegyszert, de amikor végigkezeljük a hajat, a haj rövidítése nélkül az eltört hajvégeket leszedi, és szép sima hatású lesz a frizura, – mondja.
Ez az újdonság, amit a mester a héten vezetett be az Auróra Hotelben lévő, Kojak Fodrászatban.
Henit, 1994-től ismerem, – ezért a tegeződés – akkor adtunk hírt arról az Új Hírnökben,- a térség első, és 17 évig működő közéleti lapjában – hogy egy új hajgyógyászati módszert honosított meg Miskolcon. Mindig valami újdonságon, újításon töri a fejét
– Ma is csinálom a hajvizsgálatokat, mert sajnos, azóta a helyzet nem jobb, hanem rosszabb a sok korszerű ápolószer ellenére is. A haj ugyanis a legjobb jelzőrendszere szervezetünk állapotának. Minden betegség, gyulladás, tápanyag- vitaminhiány azonnal meglátszik rajta, és a hajhagymákon. Az egészségi állapota pedig sokat romlott az elmúlt évtizedekben az embereknek.
– Ha jól emlékszem nálad láttam először a hajhosszabbítást is?
– Bizony, az még a hőskorszak volt, amikor elkezdtük a hajragasztást. Drasztikus volt a technológia, az anyagok sem voltak még ilyen jó minőségűek. Ma már ez is sokkal egyszerűbb, varrjuk a hajat, mondjuk az idő az ennél a technológiánál sem rövid, de az eredmény szebb, tartósabb.
– Most is van öt tanulód, de tudom, hogy régen tanítasz gyerekeket, s azt látom, hogy Ők nem csak hajat mosnak, és sepregetnek, / persze azt is meg kell tanulniuk/ hanem komoly frizurákat, vágnak, fésülnek, festenek. Sok próbababa is van, amelyek különleges frizurákkal sorakoznak a polcon, de a vendégeken is gyakorolnak a lányok.
– Ezek a frizurák most a Kézműves Kupa előtt készültek, nagyon ügyesek voltak a tanulók, jól szerepeltek. Fontosnak tartom, hogy mire felszabadulnak minden tudás a birtokukban legyen, s megtanulják a szakma fortélyait is. Tényleg sokat foglalkozom velük, szeretnek is itt tanulni, ha lenne idő és energia már tízen is lennének, de az-az igazság, hogy nem nagy az üzlet, s akkor nem tudnék egy-egy tanulóval annyit foglalkozni, mint így.
– Ha már a Kézműves Kupát említetted, tudom, hogy zsűriztél az idei versenyen is, mi volt a tapasztalatod?
– Nagyon színvonalas volt az idén a rendezvény, de sokkal kevesebb versenyző volt, mint akár egy évvel korábban is. Nagyon jó az, hogy a kamarai és az oktatási centrumok támogatása miatt, sokkal több tanulónak van esélye, hogy részt vegyen a versenyen, hiszen még nevezési díjat sem kellett fizetniük, és az anyagokat is cégek biztosították. Új szabályok vannak már a nemzetközi versenyeken a pontozásban is, de ezt még most nem alkalmaztuk. Megváltoztak a kategóriák, s az első szempont a viselhető, hordható frizura lett, mind a női, mind a férfi frizuráknál. Mindez új esztétikai és technikai szempontrendszer alapján mérjük. Szerintem az új versenyszabályok sokkal több lehetőséget adnak a zsűrinek, hogy minél elfogulatlanabbul mérje a teljesítményeken.
Fotónk, az idei Kézműves Kupán készült, s az óráját néző ifjú ember jól sikerült frizurájával, Heni tanulója negyedik helyezést ért el.
Természetesen, amíg beszélgettünk, Heni keze egy pillanatra sem állt meg, s tényleg, a hosszú szőke hajon egyetlen kiálló szösz sem látszik, szép sima, elegáns lett.
OBE