2016. március 3. (Pannon-tenger Múzeum)
V. Északkelet-Magyarországi Regionális Régészeti Konferencia
Északkelet-Magyarországi Regionális Régészeti Konferencia címmel a Herman Ottó Múzeum Régészeti Tára 2016-ban immár ötödik alkalommal rendezi meg tudományos előadónapját. A konferencia alkalmával hagyományosan Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Heves megye, valamint a fővárosi egyetemek és kutatóintézetek régészei gyűlnek össze, hogy bemutassák az előző évben végzett kutatásaik eredményeit. A konferencia évről évre egyre több szakmabelit és érdeklődőt vonz, 2015-ben az őskortól a kora újkorig tartó időszakot felölelő 18 előadásra csaknem százan voltak kíváncsiak.
2016. március 4., 17.00 (Papszeri öreg kiállítási épület)
„Szemere-szalon” – Dr. Fábri Anna irodalom – és művelődéstörténész
„FÉRJ ÉS NŐ” – SZERELEM ÉS HÁZASSÁG A REFORMKORI SAJTÓBAN ÉS AZ EMLÉKIRAT-IRODALOMBAN.
2016. március 8., kedd délután 17 óra (Színészmúzeum Thália-ház)
„Mikor primadonna voltam vidéken”-Koronkay Rózsi jelmezei és szerepei
Száz évvel ezelőtti operettjelmezeket varázsolunk látogatóink elé. A tárlat a század első felének miskolci primadonnáját idézi meg a Herman Ottó Múzeumban őrzött tárgyai és írásos emlékei alapján, s a legendás énekesnő alakján keresztül kitekinthetünk a korszak operett világára is. Az 1894–ben született énekesnő színészdinasztia tagja: dédnagyapja, nagyanyja, szülei színi hivatását választotta. 1914-ben lett az Országos Színészegyesület tagja. A miskolci közönség számtalan operett primadonnaszerepben láthatta – többek között Huszka Jenő Lili bárónőjeként, Szirmai Albert Mágnás Miskájában Rollaként, A bajadér című Kálmán Imre-operett Odettjeként. A tárlat középpontjában a vidék legjobbnak kikiáltott művésznőjének fennmaradt jelmezei, kiegészítői állnak, s az ezekhez kapcsolódó színlapok, újságcikkek segítségével nemcsak az ünnepelt színésznő portréja rajzolódik ki, de a primadonnaság fogalmát, a klasszikus operett műfaját is körbejárja a kiállítás.
2016. március 9., 16.00 (Papszeri öreg kiállítási épület)
VISSZAPILLANTÓ – Régészeti ismeretterjesztő sorozat
V. Szabó Gábor – Tarbay Gábor (ELTE): Kincsek és héroszok a késő bronzkori Európában
2016. március 10., csütörtök délután 16 óra (Papszeri öreg kiállítási épület)
Gyűjtők és gyűjtemények sorozat 2.
Megnyitó: 2016. március 3. (csütörtök) 16.00 óra
Észak-Magyarországon az Ózd környéki falvak adják a palócság egy kisebb, zárt közösségét, a barkó néprajzi csoportot. Az egykori hagyományos paraszti életmódjukat átalakította a város, Ózd vasiparának befolyása, aminek hanyatlásával a vidék magára találása komoly társadalmi és kulturális kérdéseket vetett fel. Egy bátor és újító törekvésű helyi alkotói közösség Királdon hozta létre műhelyét 2012-ben, ahol a hagyományos paraszti kultúrához visszanyúlva, régen elfeledett kézműves tevékenységeket elevenítettek fel és tanultak meg kiváló mesterektől. Ezzel párhuzamosan saját hagyományaik, a vidék textilkultúrájának, hagyományos viseleteinek feltárására is erőfeszítéseket tettek. Gyűjtőmunkájukból merítve készítik el termékeiket a Művésztanya alkotói, melyek napjaink modern életformája során is örömmel használható darabok. Múzeumunkban tervezett kiállításukon a forrásanyag megszólaltatása mellett, kortárs kézműves munkáikat tekinthetik meg az érdeklődő látogatók.
2016. március 10., csütörtök délután 17 óra (Miskolci Galéria Feledy-ház)
Kő Pál kiállítása