Dizájntermékek autista alkotóktól
Autista alkotók rajzaival díszített selyemsálak és ruhák, bútorok és ajándéktárgyak, szociális mosoda és étterem – a Mosoly Otthon Alapítvány (MOHA) és miskolci partnerei, a Miskolci Autista Alapítvány és a Szimbiózis Alapítvány szociális projektjei mutatkoztak be szombaton a Miskolc Plazaban egy divatbemutatóval egybekötött rendezvényen.
A Mosoly Otthon Alapítvány célja, hogy javítsa az autizmussal élő gyerekek és felnőttek életkörülményeit: az autista lakóotthonoknak nyújtott támogatás összege az elmúlt hat évben meghaladta a 100 millió forintot. Az országban egyedülálló az alapítvány által kidolgozott és működtetett autizmus specifikus művészeti program, amely már 6 autista lakóotthonban folyik. Mindenképpen példaértékűek a bemutatott projektek is, melyek arra hívják fel a figyelmet, hogy az autisták is hasznos tagjai lehetnek a társadalomnak.
Autizmussal élők alkotásaival díszített dizájntermékeket, illetve olyan miskolci szociális projekteket mutatott be a Mosoly Otthon Alapítvány (MOHA) a miskolci partnereivel szombati rendezvényén, amelyek az autisták társadalmi integrációját segítik. Az alapítvány művészeti programján készített rajzok jelennek meg azokon a ruhákon és selyemsálakon is, amelyek a kifutón is végigvonultak egy divatbemutató keretében. A rendezvényen a Miskolci Autista Alapítvány szociális műhelyében, a MAACRAFT-ban dolgozó autista fiatalok mutatták be a termékkészítés folyamatát. A vendéglátásról a Szimbiózis Alapítvány autistákat és megváltozott munkaképességűeket alkalmazó étterme, a Batyu-Téka gondoskodott. Ezen túl az alapítvány foglalkoztatott fiataljai bevezették az érdeklődőket a papírmerítés és a dísztasak készítés folyamatába. A bemutatott programok segítik a fiatalok integrációját és bizonyítják, hogy az autizmussal élők hasznos, aktív tagjai lehetnek a társadalomnak.
Papírról a kifutóra
„Az autizmussal élők számára kidolgozott Mosoly Otthon Művészeti Program 2010-ben indult a két miskolci alapítványnál. Ők a legrégebbi partnereink, és közel 30 fiatal rajzol náluk a heti rendszerességű foglalkozásokon. Döntően ezek a grafikák szerepelnek a jótékonysági aukciókon és az Autistic Art termékeken. A program mára már hat autistákat ellátó lakóotthonban érhető el.” – emelte ki Czunyi Zsuzsa, az alapítvány vezetője.
A művészeti program vezetője Tarr Hajnalka képzőművész, aki az esemény kapcsán elmondta: „Az autisták vizuálisan gondolkodnak, nem pedig fogalmakban, és a művészeti foglalkozások már nagyon hamar megmutatták, hogy sajátos képi világgal bírnak. Ez a világ lenyűgöző, lenyűgöző a színhasználat, a technika.”
A foglalkozásokon születő rajzok, alkotások kiállításokon és az alapítvány jótékonysági aukcióin szerepelnek, a kiemelkedő grafikák díszítik az Autistic Art, az alapítvány dizájnmárkájának termékeit, sálait, noteszeit, pulóvereit.
A Jaksity György által alapított MOHA célja, hogy a Magyarországon autizmussal élő gyermekek és felnőttek életkörülményeit javítsa. Az autisták helyzete Magyarországon meglehetősen mostoha: miközben az érintett családoknak nagyon komoly anyagi terhet jelent egy-egy autista ellátása, az állami támogatás mértéke messze elmarad a nyugat-európai szintekhez képest. Ehhez képest a probléma 100-ból egy embert érint itthon is. A MOHA 11 magyarországi, az autizmussal élők igényeire specializálódott bentlakásos otthont támogat – közöttük a Miskolci Autista Alapítványt és a Szimbiózis Alapítványt is -, a vidéki civil lakóotthonokban összesen 217 autista fiatalt látnak el. Az alapítvány által a lakóotthonoknak nyújtott támogatás összege az elmúlt hat évben meghaladta a 100 millió forintot.
Szociális dizájn
A Miskolci Autista Alapítvány által MAACRAFT néven létrehozott szociális műhelyében autizmussal élő és értelmileg sérült embereket foglalkoztatnak. A műhelyben az alkotási folyamat egyben rehabilitációs terápia is, a fiatalok Szalkai Dániel dizájner által tervezett bútorokat és lakáskiegészítőket készítenek. A műhelyben – akárcsak az otthonban – törekszenek a fenntarthatóságra, hiszen természetes és újrahasznosított anyagokat használnak, illetve a termékek elkészítésének minden állomása helyben történik.
Kreatív műhely és étterem
A barát-hegyi Szimbiózis Alapítványnál az autista fiatalok több kreatív műhelyben is fejleszthetik a készségeiket. A foglalkozásokon dísztárgyak, valamint papír-, textil- és fa alapú ajándéktárgyak készülnek. Az autizmussal élők integrációját az alapítvány 2014 decemberében megnyitott étterme, a Batyu-Téka is segíti. Ez az észak-magyarországi régió első olyan étterme, ahol autizmussal élő és megváltozott munkaképességű fiatalokat alkalmaznak, ők szolgálják ki a vendégeket, illetve készítik az ételeket. A Batyu-Tékában autizmussal kapcsolatos könyvtár, illetve készségfejlesztő játszóház is működik.
A Mosoly Otthon Alapítványról
A Mosoly Otthon Alapítvány missziója, hogy a Magyarországon autizmussal élő gyermekek és felnőttek életkörülményeit javítsa. A nonprofit szervezet kiállítások, aukciók szervezésével és dizájntermékek értékesítésével támogat 11 autistáknak kialakított lakóotthont. Mindezek mellett, az országban egyedül a Mosoly Otthon Művészeti Program biztosít művészeti foglalkozásokat kortárs művészeti szemlélettel, mely az autista személyek belső világának bemutatását és saját vizuális eszközrendszerük megerősítését támogatja. A művészeti foglalkozásokon születő rajzokat, alkotásokat jótékonysági aukciókon és kiállításokon mutatják be, valamint a kiemelkedő alkotások megjelennek az Autistic Art dizájn divatmárka termékein, sálain, noteszein, pulóverein.