2024. 11. 1. péntek

Marianna
1 EUR 408 HUF
1 GBP 485 HUF
Kezdőlap » Kultúra » Kultúra » 1000 INGYEN BELÉPŐ Nőnapra a Murder Kiállításra!

1000 INGYEN BELÉPŐ Nőnapra a Murder Kiállításra!

Március 8. tiszteletére különleges akciót indított a GYILKOS TÁRLAT a Facebookon. A jelentkező hölgyek közül az első 1000 díjmentesen tekintheti meg az év kiállítását március 8-án, pénteken 13 órától 21 óráig! Az akcióban kizárólag 16 éven felüli nők vehetnek részt. A gyilkos tárlat így köszönti a nemzetközi nőnapot, melyet a világ szinte valamennyi országában megünnepelnek. A nők jogai és a nemzetközi béke napját 1977-ben tette hivatalos ünneppé az ENSZ-közgyűlés.

Ezen a napon sokan emelik fel szavukat a nők elleni erőszakkal szemben: a családon belüli erőszak, a munkahelyi szexuális zaklatás, a prostitúció és az erőszak más formái ellen.

A Murder – a gyilkos tárlat kiállításon csak egy női elkövetővel találkozhat a látogató (Báthory Erzsébet), de az áldozatok között annál több kislány és nő található. A nőkben valóban sokkal nagyobb a kompromisszum készség, és a konfliktuskerülésre való hajlam, ezért is kevesebb a női bűnelkövető. Dr. Németh Zsolt kriminológus szerint helyesebb, ha bűncselekményt elkövető nőkről beszélünk, nem pedig bűnöző nőkről, ugyanis a gyengébb nem képviselői között kevés olyant találunk, akinél a bűnös magatartás tudatosan választott és életformává rögzült volna. A nők bűncselekményeinek többsége megalázott, kilátástalan sorsukból fakad. Sokkal gyakrabban áldozatai ők egy-egy bűncselekménynek, mint elkövetői.

Sok évtizedes arány, hogy az évente megismert bűnelkövetőknél 10 % nő, és 90 % férfi. Ez az arány a rendszerváltozás óta lassan, de határozottan változik, emelkedik a nők aránya, de emögött pozitív társadalmi folyamatokat látunk, nevezetesen a nők mind szabadabban mozognak a nyilvános tereken, és egyre határozottabban lépnek fel az érdekeik és a jogaik érvényesítésében, ez pedig esetenként büntetőjogi megítélést kap. A nők rovására viszonylag sok olyan erőszakos cselekmény róható fel, amelyek hosszú ideig tartó, párkapcsolatban elszenvedett keserveknek vetnek véget. Különös a szituáció: az áldozati szerep hirtelen és könnyen csap át elkövetői pozícióba. Nagyon jellemző a mentalitásunkra, hogy a büntetőjogi reagálás már csak erre történik: vert és gyalázott feleségként, élettársként semmiféle segítséget nem kapott, most viszont börtönbe kerül, mert végre kézbe vette sorsa irányítását. És ne feledjük: ahol feleséget bántalmaznak, ott gyermek sem marad épen.

A nők erőszakos bűncselekményeinek negyede emberölés, a fele pedig testi sértés, és ezek zöménél a színtér a családi „otthon”. Az elítélt nők 60 %-a zaklatott idegállapotú, négyötödüknél előzményként (nem ritkán évtizedekig tartó) lelki és fizikai terrort tártak fel. Egyharmaduk gyermekkorban szenvedett el, mégpedig rendszerint a saját szülőjétől, súlyos traumát: durva verést vagy szexuális visszaélést. Mindez együtt jár tudatlansággal és képzetlenséggel: a női elítélteknek kevesebb, mint a fele végezte el az általános iskola VIII. osztályát, a többségnek ez sem sikerült. Így jön létre az ördögi kör: az iskolázatlanság rossz problémamegoldást eredményez, a konfliktushelyzetekre adott helytelen válasz tovább rombolja a társas és közösségi kapcsolatokat. Persze ez megfigyelhető a férfiaknál is, de nőknél, gyakorló vagy leendő anyáknál valahogy keservesebb ezt megállapítani.

Vajon mi ösztönzi a gyilkosokat tettük elkövetésére? Számos esetben a gyerekkori kemény bánásmód vagy a szexuális zaklatás a magyarázat: szüleik vagy más felnőttek bántalmazták őket. Nem ritka, hogy a később gyilkossá váló személy esetében az ölés tulajdonképpen bosszú az őt ért sérelmek miatt.

A MURDER – A GYILKOS TÁRLAT a leghírhedtebb gyilkosságokat és sorozatgyilkosok történeteit járja körül, igyekezve minél alaposabban és látványosabban bemutatni néhány hírhedt esetet. A kegyetlen valóság vérrel írt történetei elevenednek meg itt, amelyek a mai napig nem hagyják nyugodni a közvéleményt. Borzalmas gaztettek, amelyek egyetemes történelmünk alakulására is hatással voltak. Technikai trükkök, varázslat és csodák. Megmozdul a díszlet, életre kel a báb, ködfátyolból szellemképek villódznak, körpanorámás vetítés és képzelt párbeszédek idézik a múltat. Megannyi ámulatba ejtő megoldás, amelyek mind-mind a tárlat kivitelezőinek munkáját dicsérik. Művészek, kellékesek, szobrász, fotós, díszlet- és jelmeztervező fogott össze a lenyűgöző látvány érdekében.
Ilyen témát körüljárni nagy felelősség, és a szervezők mindent megtettek azért, hogy a nézőt rendkívül erős vizuális és lelki hatások érjék.

A kiállítás óriási sikere önmagáért beszél, és a szervezők remélik, hogy a nőnapi meglepetés is osztatlan sikert arat.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Mindenhol szükség van tanárokra!
Kétség nem fér ahhoz, hogy az oktatás és vele együtt a tanárok helyzete és megítélése volt már jobb is az elmúlt évtizedekben, viszont ez nem jelenti …

További cikkek

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp