A Fidesz-kormányzat legalábbis megkérdőjelezhető módon a „fiatalkorúak dohányzásának visszaszorítása” indokával rendezte az úgynevezett trafiktörvény rendelkezéseit, melynek értelmében a homályos módon és egyelőre ismeretlen körök kezébe adott Nemzeti Dohányboltok cigaretta mellett már alkoholos italokat, energiaitalokat, sorsjegyet, ásványvizet, üdítőt és egyéb cikkeket is árusíthatnak.
Nem csupán az a problémánk, hogy ez a kereskedelmi átrendezés egyáltalán nem a fiatalokról és a köreikben terjedő káros szokások visszaszorításáról szól. Az is zavarba ejtő ugyanis, hogy míg jelenleg több mint 40 ezer kisbolt árul hasonló termékeket, a kormányzat elképzelése szerint azonban a jövőben csak 7 ezer, miniszteri szinten kiadott engedéllyel működő üzlet terjeszthet a fenti cikkek közül többet is.
A Jobbik álláspontja szerint nem lehet cél, hogy a hazai kisboltok csak a fenti termékkörből termeljék ki a túlélésükhöz (és a munkahelyek fenntartásához) szükséges hasznot. Ugyanakkor nem fogadható el, hogy több ezer bolt és akár több mint tízezer munkahely kerüljön veszélybe azért, mert a kormányzat által „kitalált” dohányboltok olyan termékek forgalmazásába is kezdhetnek, amelyek nem egészségkárosítók, emellett sok hazai kisbolt megélhetési alapját képezik. Márpedig a KSH kimutatása szerint a fenti árufajták részesedése a kiskereskedelmi élelmiszer-forgalomban akár 40 százalék körül is mozoghat. S mivel nem várható, hogy a lakosság többet tudjon költeni, mint tavaly vagy akár pár éve, nyilvánvaló, hogy a kormányzati kézivezérléssel kiosztott engedélyekkel nyíló dohányboltok a hazai kisvállalkozók forgalmának mérhető és komoly csökkenését okozzák.
Mindez a Jobbik álláspontja szerint nem a fiatalok életvezetésének támogatásáról, hanem egy többszázmilliárdos piac újrafelosztásáról szól, a tisztességes ellenőrzési feltételek kimunkálásának mellőzésével.
Z. Kárpát Dániel, a Jobbik frakcióvezető-helyettese