A Miskolc Holding Önkormányzati Vagyonkezelő Zrt-t 2006. július 6-án azzal a céllal alapította Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata, hogy a város stratégiai célkitűzéseivel összhangban fejlessze a város gazdaságát, valamint a városi tulajdonú cégek szolgáltatásainak színvonalát.
A Miskolc Holding Zrt. küldetését alapvetően három tevékenység határozza meg:
– Gazdaságfejlesztés: befektetésre alkalmas területek kialakítása, fejlesztési projektek előkészítése és megvalósítása.
– Városfejlesztés: kiemelt területei a városkép megújítása, a városgondozás és a belváros rehabilitációjának koordinálása.
– Vállalatfejlesztés: a tagvállalati működés hatékonyságának növelése a szinergiák maximális kihasználása mellett.
A Holding alapításának 3. évfordulójához közeledve az alábbiakban kiemelnénk Miskolc legjelentősebb fejlesztési projektjeit:
Gazdaságfejlesztés
– Mechatronikai Ipari Park
A Mechatronikai Ipari Park projekt eredményeként 2009. március 25-én került átadásra az a fejlesztés, amely révén az immáron közel 142 Miskolci Ipari Parkon belül 39,5 hektár összközműves zöldmezős terület várja a befektetőket
– Nanopolis Innovációs Park
A projekt keretében kutatási és innovációs központ épül, amely elsősorban nanotechnológiai, vegyipari, mechatronikai, megújuló alternatív energiai fejlesztésekre, magas hozzáadott értékű munkahelyek létesítésére biztosít lehetőséget.
– Egyablakos ügyintézés
Befektetőbarát önkormányzata egyablakos kiszolgálást nyújt a városba érkező vállalkozások számára: segít a megfelelő befektetési helyszínek kiválasztásában, a hivatalos eljárások lebonyolításában, valamint együttműködik a befektetőkkel való közös fejlesztési tervek kialakításában.
A Miskolcon már megtelepedett vállalkozások fejlesztését, valamint új befektetések támogatását szolgálja Miskolc Megyei Jogú Város vállalkozásfejlesztési és befektetés-ösztönzési programja, amely a vállalkozás sikeres létrehozásához illetve fejlesztéséhez szükséges anyagi támogatásokat és színvonalas szolgáltatásokat tartalmazza.
Városfejlesztés:
– Integrál Városfejlesztési Stratégia (IVS)
Az Integrált Városfejlesztési Stratégia (IVS) egy fejlesztési szemléletű középtávú (7-8 év) dokumentum, amelynek célja a területi alapú, területi szemléletű tervezés megszilárdítása a városban, a városrészekre vonatkozó célok meghatározása és azok középtávon való megvalósítása.
Miskolc a 2007-2013 közötti tervezési időszakban megközelítően 12 Mrd Ft-tal bővítheti az önkormányzat fejlesztési forrásait, ezen túlmenően az önkormányzati beruházásokkal partnerségben, illetve azok multiplikatív hatásaként a vállalkozásfejlesztés feltételrendszerének javítása kapcsán magánfejlesztések megvalósítása várható.
– Zöld Nyíl projekt: a Miskolc városi villamosvasút fejlesztése
A projekt napjainkban kapott zöld utat Brüsszeltől, így Miskolcon hamarosan megkezdődhet a város történetének egyik legnagyobb és talán a legtöbb embert érintő beruházása, a nagy villamos projekt, a miskolci „Zöld Nyíl" megépítése. A mintegy 38 Mrd forintos projekt teljes megvalósítása 2011 végére várható, ekkorra megújul a jelenlegi 9,6 km-es villamos pálya és kiegészül egy további 1 km-es szakasszal. A projekt révén új és felújított szerelvények közlekedhetnek majd a városban.
– Vízbázis védelem, ivóvízellátás biztonságának javítása
A fenti célokat két fő projekt keretében kívánja a város megvalósítani: az egyik Miskolc Város sérülékeny karsztos vízbázisának diagnosztikai vizsgálata, amelynek eredményeként az utánpótlási területen zajló vízminőségi és vízháztartási folyamatok ellenőrzésére és prognózisára alkalmas észlelőhálózat kerül kialakításra.