2024. 07. 20. szombat

Illés
1 EUR 391 HUF
1 GBP 464 HUF

III. Miskolci BACH-hét

III. Miskolci

BACH–hét

2013. április 28. – május 3.

„Én nem azért születtem erre a világra, hogy egy kántor nyomorúságos kegyelemkenyerén éljek!”

 

Nem túlfinomszavak ezek az éppen 200 éve született Richard Wagnertől, nohaa csak pár hónapig tartó, de annál alaposabb zenei képzését ő is a Tamás-templom egyik karnagytól kapta.Mégis, amikor e lipcsei„mesterdalnok” arról énekelt, hogy egyesek képtelenek megérteni egy újfajta művészet törvényszerűségeit, majd zenéjében amesterségbeli tudás fontossága mellett az ihlet és a művészi eredetiség mellett érvelt,akaratlanul isfejet hajtott Bach géniusza előtt. Mert Bach művészetébenmegtalálta eszményképét, látva, hogy hogyan hozható összhangba a gondolat eredetisége, a technikai tökéletesség és az esztétikai szépség.Bach alkotásai, bármelyik művéről is legyen szó – akár a koncertekről, akár az ifjúságnak írt „tandarabokról” (az invencióktól a WohltemperiertesKlavier-ig) vagy a koráloktól a kantátákon át a tudós muzsikáig -külön-külön és együttmind az egységet valósítják meg a sokféleségben, vagyis a zene tökélyét. A tökéletességre való törekvéstől pedig minden műfajban elválaszthatatlan a minél teljesebb kidolgozás. Ahogyan aNekrológ is írja: „Bach egyesítette nagyszerű és emelkedett stílusát a legkifinomultabb eleganciával és a nagy egészet fölépítő egyes részek tüzetes pontosságával, noha mindezekről nem gondolnánk, hogy éppannyira nélkülözhetetlenek itt, mint olyan művekben, amelyeknek egyetlen célja a kellemesség. Mert úgy gondolta, hogy az egész nem lehet tökéletes, ha az egyes részek pontossága bárhol hibádzik.” De bármilyen bonyolult is lettolykor az eredmény, műveiben a szólamok mindig csodálatos módon szövődnek egybe a zűrzavar legkisebb nyoma nélkül, mert mindegyiket áthatja a harmóniában megnyilvánuló titkok felderítése iránti vágy.”Soha senki nem tett bizonyságot ennyi eredeti és szokatlan elgondolásról. Dallamai különösek voltak, de mindig változatosak, invencióban gazdagok és nem hasonlítottak egyetlen más komponistáéra sem.”Amikor Mozart, a Tamás-iskola karnagyának meghívására (aki történetesen Bach-tanítvány volt) Lipcsébe érkezett, a kórus épp egy Bach-motettát próbált. A megdöbbent Mozart a mű befejeztével örömében így kiáltott: „No, ebből aztán tanulhatunk!”

 

Emozart-ilelkesültségnek hangján hívom önöket tisztelettel az idei Bach-hét programjaira, megköszönve eddigi érdeklődésüket és támogatásukat!Őszintén kívánom, hogy Bach muzsikája az önök szívébe is vigye el azt az örömöt és hitet, amivel bennünket, zenészeket minden alkalommal eláraszt, ahányszor csak foglalkozhatunk vele!

 

Flach Antal – csembalóművész

Április28. (vasárnap) 18 óra, Zenepalota (Bartók tér 1.)

 

Concertissimo!

 

V. Brandenburgi verseny (BWV 1050)

 

Előadják: aBartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola tanárai és növendékei:Fehérné Magyar Ágnes, KajatiAdriána, Hamza Emese, Bordás Georgina, Kermjét Lotti, GöncziAnnamária – hegedű, Krajnik Ágoston, Szabó Miklós – brácsa, Farkas Zoltán, Rácz Réka, Rácz Levente – cselló, Kurucz János – nagybőgő (m.v.),Siklósi Kristóf – fuvola(m.v.), Flach Antal – csembaló, művészeti vezető.

c-moll koncert 2 zongorára (BWV 1060)

 

Előadja az Egressy-Erkel Ifjúsági Zenekar, zongorán közreműködik: Szőr Krisztina ésScsoka Katalin, vezényel: Gergely Péter Pál.

 

C-dúr koncert 3 zongorára (BWV 1064)

a-moll koncert 4 zongorára (BWV 1065)

 

Előadja: a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézetének egykori és jelenlegi tanárai, növendékei: Kaszás Hedvig, Bíró Mariann, Plachi Rita, Homoki Anna – hegedű, Lutherán Éva, Karafa Zsuzsa – brácsa, Iván Klára, Blaskovics Bence – cselló, Keresztfalvi Gizella – nagybőgő. Zongorán közreműködik: dr. Réti Balázs, Tóth Marica, Gulybánné Varga Krisztina, Takács Adriennés Boros Árpád.

 

* * *

 

Április 29. (hétfő) 14 óra, Fazekas Utcai Általános Iskola hangversenyterme (Fazekas u. 6)

 

Hommage á Bach

Városi zongorás találkozó a Fazekas Utcai Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, az Egressy Béni – Erkel Ferenc Alapfokú Művészetoktatási Intézmény és a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola növendékeinek részvételével. A zsűri tagjai: Gulybánné Varga Krisztina – elnök, Állné Szabó Klára, Domonkos Sándorné, Sárkány Éva és Balázs Adrienne. A zongorás találkozót megnyitja: Takács Adrienn. Díjátadó gálahangverseny 18 órától, a találkozó helyszínén.

 

* * *

Április 30. (kedd) 17óra, Zenepalota

 

A jól temperált zongora

Elméletben már régóta létezett. Egyesek kísérleteztek is vele. De hogyan lehet behangolni egy billentyűs hangszert úgy, hogy az mindegyik hangnemben,egyformán használható legyen, de a hangnemek egyedi karaktere is megmaradjon? Megtudhatják a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézet zongora szakos hallgatóinak és tanárainak koncertjén, amelyen a 24 hangnemet bejáró DasWohltemperierteKlavier (BWV 846-869)prelúdium és fúgákból álló sorozatának 1. kötetehangzik el.

 

C-dúr-CsizinszkyZsuzsac-moll– Dobos Lili

Cisz-dúr– Puskás Beátacisz-moll– Csuka Ágnes

D-dúr– Hankó Matildd-moll– Horváth Cintia

Esz-dúr– Réti Balázsesz-moll– Csuka Ágnes

E-dúr– Tóth Kingae-moll – Takács Nóra

F-dúr– Dobos Lilif-moll– Nagy Enikő (m.v.)

Fisz-dúr– Papp Zsófiafisz-moll-Viszlai Dániel

G-dúr– Horváth Cintiag-moll– Balogh Bettina

Asz-dúr– Gáspárné Tóth Maricagisz-moll– Kertész Miklós

A-dúr– Réti Balázsa-moll– Kósa József

B-dúr-ViszlaiDánielb-moll– Csík Eszter

H-dúr– Nagy Enikő (m.v.)h-moll – Tóth Sándor

 

* * *

 

Május 1. (szerda) 17 óra, Deszkatemplom

 

Kántorválasztás

a Tamás-templomban

 

„Ha nem sikerült megnyernünk a legjobbat, be kell érnünk a középszerűvel.”– Történetek a Bachot vizsgáztató lipcsei bizottság jegyzőkönyvéből és a kántorválasztások nem mindennapi procedúrájáról…

„Ichruf’ zudir Herr Jesu Christ” (BWV 212)

„An WasserfüssenBabylon” (BWV 653)

„WennwirinhöchstenNötensein” (BWV 641)

„Herr Jesu Christ, dichzuunswend” (BWV 655)

d-molltokkáta(BWV 565)

C-dúr prelúdium és fúga (BWV 547)

g-moll prelúdium és fúga (BWV535)

C-dúr prelúdium és fúga (BWV 545)

 

Orgonán közreműködik: Balázs Ferenc,

Ablonczy Bertalan, Bundzik Tímea és Száraz Ábel.

 

* * *

 

Május 2. (csütörtök) 18 óra,

Magyar Tudományos Akadémia díszterme (Erzsébet tér 3.)

Zenei áldozat

„Uraim, megjött az öreg Bach.”II. Frigyespedig lemondta a szokásos esti magánkoncertjét és megkérte Bachot, hogy játsszék előre át nem gondolt darabokat. Ezután Bach kért tőle témát, amelyből fúgát rögtönzött. A porosz király és zenészei (koruk legjobbjai) mind bámulattal adóztak Bach tanultságának, aki hazatérve a „királyi témából” két hónap alatt egy sokrészes művet alkotott. De mit is takar pontosan a különösMusikalischesOpfer(BWV 1079)cím és kinek szól valójában az áldozat? Előadják: Széplaki Zoltán – barokk fuvola, Sereg Anita – hegedű, Kiss Alexandra – cselló, Flach Antal – csembaló.

 

* * *

 

Május 3. (péntek) 18 óra,

Belvárosi Evangélikus Templom (Hunyadi u. 8.)

 

„Dicsérjétek őtcsengő muzsikával”

„Dicsőségére a Mindenhatónak, és épülésül felebarátimnak.”

 

Dir, dir, Jehova, willich singen– dal (BWV 299)

előadja: Vajda Éva – ének

 

Sei Lob und Preis mit Ehren-motetta (BWV 231)

Lobet den HerrnalleHeiden- motetta (BWV 230)

vezényel: Szűcs Sándor

 

JesumeineFreude– motetta (BWV 227)

vezényel: Gergely Péter Pál

 

GottsollmeineHerzehaben– kantáta (BWV 169)

előadja:Kuttor Diána – ének

 

WirdankendirGott – kantáta / sinfonia (BWV 29)

vezényel: Flach Antal

 

orgonán közreműködik: Szabó Balázs

További közreműködik:Forrás Kamarakórus (karnagy: Balásné Molnár Ildikó), CantusFirmus kórus (karnagy:Szűcs Sándor), a Cardinal Mindszenty és a CantusAgriensis kórus (karnagy: Gergely Péter Pál), Péli Katalin, Kispál Erzsébet, Jakab Zsófia, Ács Gyuláné, Bordás Eszter – hegedű, Pintér Zita, Kiss Katalin – brácsa, Laczi Sándor – cselló, Schultz Tamás – nagybőgő,Hegedűs Dániel, Csák Ádám, Bacsó Martin- trombita, Majoros Klára, Fazekas Melinda – oboa, M. Tatár Beáta-angolkürt,Léka László – fagott, Schnek Zoltán – üstdob.

* * *

 

A Miskolci BACH-hét eddigi és jelenlegi támogatói:

Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata, Jedlik Ányos TIT, Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézete,Filharmónia Kelet-Magyarország Kht., Európa Ház,Szentháromság Ortodox Templom, Mindszenti Plébánia, Belvárosi Evangélikus Templom, Belvárosi Református Templom, Deszka Templom, Promenád Panzió, Művészetek Háza, Fazekas Utcai Általános Iskola, Pécsi Orgonaépítő Manufaktúra, Európa Rádió, Szent István Rádió,Borsodi Zenei Társaság, Megszólaló Kezek Közhasznú Alapítvány, Miskolci Kamarazenei Egyesület, Minap, Észak-Magyarország.

 

A hangversenyekre a belépés ingyenes, de örömmel fogadjuk szíves támogatásukata hangversenyek helyszínén.

 

Kapcsolat:flachtoni@freemail.hu

 

A Miskolci BACH-hét védnöke: Horváth Anikó,

Liszt – és Artisjus díjas csembalóművész.

A Bach-hét programfüzetének letöltéséhez kattinson ide!

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

...címmel Kiss Gabriella népi iparművésznek nyílik kiállítása 2024. július 15-én, hétfőn 16 órától a József Attila Könyvtárban (Miskolc, Szentpéteri k…

További cikkek