2024. 10. 24. csütörtök

Salamon
1 EUR 402 HUF
1 GBP 483 HUF
Kezdőlap » Közélet » Köztünk szólva » Út a munkanélküliséghez. Az LMP a Fidesz szakképzési koncepciójáról

Út a munkanélküliséghez. Az LMP a Fidesz szakképzési koncepciójáról

A Magyar Nemzet szerint a Fidesz radikálisan átszervezné a szakképzés rendszerét, egyúttal 40%-kal csökkentené a gimnáziumi tanulók létszámát. A térségi integrált szakképző intézmények (TISZK) megerősítését az LMP nem kifogásolja, annál hevesebben ellenzi a szakiskolai osztálylétszámok növelését és a tanulók erőszakos átterelését az érettségit és továbbtanulást lehetővé tevő középiskolákból a szakképzésbe. Ez az elképzelés csupán a Fidesz munkaerőpiacról alkotott téveszméit és a megszorítások rövidlátó politikáját szolgálja. Ha megvalósul, az Orbán-kormány a munkanélküliek országát teremti meg.

A Nemzetgazdasági Minisztérium a hírek szerint megszüntetné a jelenleg működő több mint 700 szakképző iskola önállóságát; a jelenlegi 85 TISZK helyett 55 működne a jövőben, ezekbe olvasztanák be őket. A TISZK-ek jelenleg hol jól, hol kevésbé jól működnek. Ha a kormány a szakképzés szétforgácsolt rendszerét egységesíti, hatékonyabbá és átláthatóbbá teszi, azt üdvözöljük. Ha azonban ez csak ürügy a forráskivonásra, ha nem számolnak a diákok és pedagógusok utaztatásából fakadó költségekkel, és ha az érdekképviseletekkel való érdemi párbeszéd ismét elmarad, akkor mindez jóvátehetetlen károkat okoz.

Az új rendszer bevezetésétől jelentős megtakarítást vár a minisztérium, ami a párhuzamos képzések felszámolása, de főleg az osztálylétszám növelése, pedagógusok ezreinek elbocsátása és a képzés három évre való lecsökkentése révén valósulna meg. Ráadásul ezzel egy időben a képzés egy részét – duális szakképzés címen – cégeknek szervezik ki, ingyen munkaerőt biztosítva nekik. Holott ezeknek a gyakran hátrányos helyzetű fiataloknak nem kevesebb, hanem éppen hogy több odafigyelésre és az alapkompetenciáik fokozottabb fejlesztésére volna szükségük a szakiskolában, de már az óvodában, általános iskolában is. A pályaválasztáshoz pedig jó tanácsokra, segítségre. Mindezek nélkül a lemorzsolódás csökkentése illúzió.

Az LMP már többször óva intett attól, hogy az oktatási ügyekben tájékozatlan és rövid távú fiskális szempontok alapján eljáró gazdasági tárca vegye át az oktatás irányítását. Matolcsy György most napvilágot látott tervei minden eddiginél rémisztőbbek. A nyolcadikosok kompetenciamérésén elért eredmények alapján a gyerekeket szintekbe sorolnák és meghatároznák, melyik szinthez milyen iskolatípus tartozik. A középiskolai felvételt ehhez a vizsgaeredményhez kötnék, 40 százalékkal csökkentve a gimnazisták számát. Ez tévút, hiszen a korai szelekció és a szűk elitképzés visszaállítása igazságtalan és elzárja a tehetségek felemelkedésének útját; miközben az alacsony végzettségűek alig-alig kapnak állást, mivel az elmúlt évtizedekben teljesen átalakult a gazdaság szerkezete. Így nem munkásból lesz több az országban, hanem munkanélküliből.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

A Rotary Ifjú Zseni idei nyertesei
Augusztusban fölszállt a fehér füst…, a sok-sok pályázó közül megtaláltuk azt a három tehetséges fiatalt, akik ebben az évben megnyerték pályázatunkat…

További cikkek

NAV: „Fekete bolt”
Közel kétszáz kiló fogyasztási dohányt, több mint száz karton cigarettát, hamis ruhákat és mosószert találtak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevet…

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp