2024. 07. 18. csütörtök

Frigyes
1 EUR 390 HUF
1 GBP 463 HUF

Az Összefogás Párt Bar amnesztiával kapcsolatos állásfoglalása

Az alábbi javaslatok mindegyike szerves részét képezi az Összefogás Párt Kossuth Gazdaságélénkítő Programjának.

A pénzintézetek és az adóhatóság irányába felhalmozott hátralékok véleményünk szerint – legalábbis az esetek túlnyomó részében – nem a sok százezer ügyfél felelőtlenségét, képzetlenségét és versenyképtelenségét testesítik meg, hanem a rendszerváltozás óta folyamatosan elkövetett politikai tévedések, kormányzati hibák, valamint gazdasági lobbik erőfölénnyel való visszaélésének következményei. A magyar lakosság legalább negyedét érintő problémát belátható időn belül orvosolni kell, különben országunk végérvényesen az adósok országává válik.  Az Összefogás Párt a kis- és középvállalkozások, valamint a magánszemélyek védelme érdekében be kívánja vezetni a Bírsághalasztási Zárlat intézményét. Ennek célja, hogy ha egy kiszabott bírságot az ügyfél nem tud törleszteni, akkor lehetősége legyen a büntetőkamat folyamatossá váló felhalmozása helyett azt az utat választani, hogy büntetőjogi felelőssége tudatában elvállalja az adósság törlesztését, amiért cserében a hivatal zárlatot rendel el az adott pillanatig felhalmozott tartozás összegére. Ezután kamatteher már nem terheli a vállalkozó vagy a szervezet adószámláját a közösen meghatározott dátum lejártáig. Ez az ún. BAR-amnesztia a kritikus helyzet gyors megoldásában segít, a probléma gyökerét az Összefogás Párt azonban a hibás gazdaságirányításban és a rosszul értelmezett monetáris politikában látja, melyekre vonatkozóan Kossuth Gazdaságélénkítő Programjában többek között a következő konkrét szakpolitikai javaslatokat teszi: Az állami beruházásoknál a fordított finanszírozás bevezetése Kisvállalkozások sokasága került az elmúlt évek során a BAR-listára, illetve a Központi Hitelinformációs Rendszerre (KHR) önhibáján kívül (gyakran az állam hibájából), mert a közösségi beruházásoknál a generál-kivitelező egyáltalán nem vagy csak tetemes késéssel fizette ki az elvégzett munkájukért járó díjazást. Az állami és magánberuházásokból egyaránt ismert körbetartozások létrejöttét az idézi elő, hogy a fővállalkozó megkapja a megrendelőtől az elvégzett munka díját, majd azt részletekben vagy egyáltalán nem juttatja el a munkát ténylegesen elvégző alvállalkozókhoz. Az Összefogás Párt felelősséget kíván vállalni a dolgozó emberekért és az elvégzett munkájuk értékéért, ezért a fordított finanszírozás bevezetését javasolja: az állami beruházásoknál a megkötött szerződések alapján a megfelelő összegeket először közvetlenül az alvállalkozóknak utalják át, majd ezt követően kerülnek csak kifizetésre a fővállalkozót megillető összegek.

 

A monetáris biztonság megteremtése

A folyamatosan szűkülő hazai belső piacnak nem is lehet más következménye, mint a sok százezernyi hitel- és adóhátralékot maga előtt görgető polgár és kisvállalkozás. Napjaink gazdasági visszaesését gyakran fogják a világgazdasági recesszióra azok, akik a leginkább felelősek a hazánkban kialakult állapotokért. Arról azonban nem beszélnek a fősodorhoz tartozó közgazdászok, hogy a Baltikumot leszámítva térségünkben miért lassul mindenütt a nemzeti össztermék visszaesésének üteme. Ráadásul azt is elhallgatják a neves szakemberek, hogy a nyugat-európai és észak-amerikai centrum országokban már enyhe bővülés is tapasztalható. Az okok valójában a pénz- és bankrendszer felelőtlen működtetésében rejlenek. Ahol gyorsan olcsó hitelhez tudnak jutni a foglalkoztatásban élen járó nemzeti tulajdonban lévő kis- és középvállalkozások, ott a válság sem pusztít olyan mélységben, mint hazánkban. Az Összefogás Párt nemzetközi példák tucatjaira alapozva vallja, hogy amennyiben a Jegybank (a kereskedelmi bankok közvetítésével) kellő mennyiségű pénzügyi forrással látná el folyamatosan és egyenletesen a termelő gazdaságot, akkor ennyire radikálisan a foglalkoztatás szintje nem esne, az adó- és járulékbevételek mértéke nem csökkenne. Ezért van szükség arra, hogy a Magyar Nemzeti Bank az Országgyűlés felügyelete alá kerüljön, így az árfolyam- és kamatpolitikában a nemzet érdekei érvényesülhetnek.   Adós Kockázatkezelési Bank felállítása A folyamatosan gyarapodó BAR-lista is azt mutatja meg, hogy a forint árfolyam-ingadozásai és egyes makrogazdasági folyamatok eredményeképpen sok állampolgár a felvett hiteleinek visszafizetését nem tudta teljesíteni és ezért negatív megkülönböztetés érte őket: felkerültek a Központi Hitelinformációs Rendszer listájára. Az Összefogás Párt célja egyrészt, hogy létrehozzon egy pozitív diszkrimináción alapuló adatbázist és nyilvántartást azok számára, akik pontosan és időben törlesztik kötelezettségeiket. Ezzel lehetőség nyílna arra, hogy az állam a szerződésben foglaltaknak megfelelően törlesztő ügyfelek számára könnyített eljárással tudjon újabb hiteleket nyújtani. Másrészt létre kívánja hozni az Adós Kockázatkezelési Bankot, aminek a feladata a KHR-re makrogazdasági okból felkerült ügyfelek kiszolgálása lesz: a kereskedelmi bankok adatai alapján meghatározva a bank képes lesz kedvező kamattal átütemező hiteleket folyósítani számukra.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Fejtörő az öt karika jegyében
A korábbi nyári olimpiákhoz hasonlóan idén immár harmadszor invitálja olimpiai játékra a sportkedvelőket a II. Rákóczi Ferenc Könyvtár. A kérdések a p…