2024. 06. 26. szerda

János, Pál
1 EUR 396 HUF
1 GBP 469 HUF

Ha a Gizah-i piramisok Ózdon épültek volna…

Vagy a sztálingrádi csatát 1942-ben a borsodi megyeszékhely környékén vívják? Netán az ókori maratoni futó annak idején Erdőbényéről indul? Meddig jutott volna? Mekkora kiterjedésű a Hold, ha kontinensünkhöz viszonyítjuk, mekkora a kínai nagy fal, ha Tiszaújváros „körül” épül meg? A BBC megmutatja.

A brit televíziós társaságként ismert BBC internetes akciójaként készült el a Dimensions (http://howbigreally.com) weboldal. Arra szolgál, amit az angol nyelvű cím is sejtet: láttatni, mi mekkora is valójában.

Merthogy mindnyájan megküzdünk a viszonyítási alapok hiányával – akár már általános iskolás kisdiák korunkban, földrajzot és történelmet tanulva, akár később, felnőttként, a kultúrtörténeti utalások (sajtó, tévé, irodalom, film) tengerében. Mert mekkora valamit is képzeljünk magunk elé, amikor a híres távol keleti Great Wall/Chángchéng nevét olvassuk, amikor a Föld űrbeli kísérőjéről van szó, vagy amikor az egykori görög harcos tettének mértékét szeretnénk felbecsülni, aki hazafutott Athénba a győzelmi üzenettel?

Nos, a látványos site ügyes készítői, noha nem igényelt ez tőlük irdatlan erőbefektetést, kézenfekvő megoldással élve egymásra montírozzák a valaha volt események és helyek dimenzióit jelző vonalas rajzokat és a ma érvényes térképeket. (Pontosabban műholdképeket, a Google jóvoltából.) Teszik mindezt interaktív módon, azaz az érdeklődő beírhatja akár saját lakóhelyen vagy tetszőleges más település nevét a világon, és a képzeletbeli műholdkamera arra közelít rá. És felrajzolja, az illető földrajzi helyhez képest mekkora lenne a kiválasztott objektum. Utóbbiak köre viszonylag széles, és tematika szerint rendezett. A történelem korai szakaszaiból ismert városok, Alexandriától a múlt századi Párizson át a mai Dubaiig; történelmi esemény, mint valamely második világháborús csata; jelenkori természeti katasztrófák; űrbeli képződmények; fesztiválok és más kulturális természetű látványosságok; s más effélék.

Néhányat magunk is kipróbáltunk, az eredményeket fotók formájában ide másoljuk. Elsősorban a saját megyénkre koncentráltunk, mert mégiscsak olyasmit a legérdekesebb elképzelni, mint ami mondjuk cikkünk címében szerepel! Ha olvasóink kedvet kapnak a további kattintgatáshoz és álmodozáshoz, a jelzett linkre továbblépve egykönnyen megtehetik.

 

A Gizah-i piramisok Ózd területére „másolva” körülbelül a néhai kohászati telephez hasonló nagyságrendet képviselnek

 

Ha a második világháború nagy csatáját nem Sztálingrád körzetében vívják, hanem Misklcon, ennyi helyet „foglaltak” volna el az 1942-es hadműveletek

 

A valaha volt legendás könyvtáráról ismert Alexandria (Egyiptom) a történelem viharában Edelénybe is „kerülhetett” volna

 

Ha a görögök nem Marathonnál ütköznek meg a perzsákkal, hanem Erdőbényénél, a hírnök egész Mikóházáig futhatott volna

 

Mekkora a Hold, ha sajtból van, ha másból? Nos, hazánk csak egy kis kráternyi helyet hagyna rajta

 

A napjainkban megélt pakisztáni árvízi katasztrófa kiterjedése jóval nagyobb, mint ami mifelénk pusztított néhány hónapja

 

Augusztusz császár korában a Római Birodalom központja körülbelül akkora volt, mint ma Miskolc központi része

 

De ha már Róma, nézzük, mit lehetne kezdeni a Szent Péter székesegyházzal a Búza tér – Zsolcai kapu – Ady-híd övezetében

 

És végül képzeljük el, a mongol-tatár-hun veszedelemtől védő falnak Kína helyett Muhi és Tiszaújváros térségében milyen hasznát vettük volna! Nos, se elejét, se végét nem látnánk Dél-Borsodból…

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

A putnoki Polgármester válasza
TájékoztatásPutnok Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2019. szeptember hó 30. napján tartott Képviselő-testületi ülésén állást foglalt egy …

További cikkek