2024. 07. 18. csütörtök

Frigyes
1 EUR 390 HUF
1 GBP 463 HUF

Éves beszámoló

Évértékelés Szabó Gergellyel, Harsány polgármesterével

Az önkormányzati választások óta bő egy év telt el. Az időszak munkájáról, elért eredményeiről a település első emberével, Szabó Gergely polgármesterrel beszélgettünk.

 

 

 

 

 

 

 

 

Név: Szabó Gergely

Kor: 31 év

Családi állapot: Nős vagyok, két gyermekünk van Zalán 4, Villő pedig 1,5 éves, feleségem a sajtóban dolgozott, jelenleg Villővel van Gyes-en,

Eredeti foglalkozás: történész vagyok, de sokáig dolgoztam sajtó területen,

Hobby: foci, amit jómagam is űzök,

Kedvenc könyveim: történelmi tárgyú könyvek,

Kedvenc zene: dallamos pop zene

– Egy évvel a választások után végigsétálva a településen jól látható, hogy számos részén megújult, megszépült a 750 éves Harsány.

– Nagy öröm volt számunkra, hogy községünk  születésnapját nemcsak nagyszabású, több részből álló rendezvénysorozattal tudtuk megünnepelni, hanem olyan fejlesztések, változások történtek meg az elmúlt évben, melyek már nagyon régen várattak magukra. A változás a Coop bolt előtti terület átalakításával kezdődött, ahol sok év után sikerült lecserélni az elrozsdálódott, vas korlátrendszert és műanyag hirdetőtáblát. Helyette szépen kimunkált fakorlátot, dekoratív fa hirdetőtáblát, szemetest, illetve új kerékpártárolókat helyeztünk ki. Ezek stílusukban  kötődnek a főtér arculatához, összekötik a két területet. Öröm volt végigsétálni a múlt év végén átadott községi főtéren, ahol gyönyörű virágok pompáztak a nyáron. A tér most az ünnepekhez közeledve ismét impozáns külsőt nyújt  azzal a Betlehemmel, amelyet a képviselők állítottak össze idén első alkalommal. A település főutcáján pályázaton nyert díszkivilágítási elemek is helyet kaptak, melyek méltóképpen ékesítik, karácsonyi hangulatúvá varázsolják Harsányt. Ha a főtérről beszélünk, az egyik legnagyobb esemény, amely a községben történt, az I. világháborús emlékművön található Turul szobor újraállítása volt. Erre a pillanatra amíg élek, emlékezni fogok. A szobor létrehozását közösségünk adományozása tette lehetővé, amely mutatja településünk erejét, összetartását, hagyománytiszteletét. Tavaly év végén átalakult a Polgármesteri Hivatal is. A korszerűsítés alapját egy akadálymentesítési pályázat tette lehetővé. Ahhoz azonban, hogy teljes mértékben megújuljon az intézmény, az Önkormányzat jelentős pénzösszeget rendelt hozzá. A hivatal új nyílászárókat kapott, valamint az épület szigetelése is megvalósult. Az év elején a kerítés  lebontásával, teresítéssel a megszépült hivatal mindenki számára nyitottá vált. Augusztus 20-án megnyitottuk a Közösségi Házat, amelyet az ún. kisiskolából alakítottunk  ki közmunkások segítségével. Itt kapott új, tágasabb helyet a könyvtár és a teleház. Emellett kialakítottunk egy közösségi termet, amelyben kiállítások láthatók A főtér környékén maradva, a tervek szerint jövő őszre, a régi, használhatatlanná vált művelődési ház helyén egy új bolt nyílik majd, amely nagyobb területen, bővebb kínálattal várja a lakosokat, és új munkahelyeket is jelent a helyieknek. A jelenlegi Coop bolt épülete pedig az Önkormányzathoz került, melyből egy piaccsarnok kialakítását tervezzük, ahol a helyi termelők, őstermelők kínálhatják eladásra saját, helyileg megtermelt áruikat. Akármerre jártam az országban, mindenhol azt láttam, hogy modern, szép buszmegállókban várakoznak az emberek. Sajnos, nálunk az elmúlt évekig ez nem volt így. Sikerült ezt a helyzetet is megváltoztatni és minimális költséggel,  közmunkások segítségével három új, dekoratív, harsányi kőből és szélezetlen deszkákból készült buszmegállót építeni.

 

– A községben az úthálózat állapota rossznak mondható. Milyen lépéseket tett, illetve tesz az Önkormányzat az utak állapotának javítása érdekében?

– Önkormányzatunk feladatai között az első helyen áll az utak állapotának javítása, amelyet több lépésben szeretnénk megoldani. Ebben az évben elindítottunk egy útrekonstrukciós programot, amely során a község összes útjának burkolatát kijavítottuk. Ennek összértéke több mint 18 millió forint volt, melynek egy része vállalkozói támogatás. Ebben az évben közel egy kilométer utat aszfaltoztunk le. A Dózsa György út hátsó szakaszára, az Arany János utcára, és az Esze Tamás út egy szakaszára került új burkolat. A vízelvezető árkokat kitakarítottuk, ahol nem volt – például a katolikus temetőnél – új árkot ástunk. Sikerült kimélyíteni a tó melletti árkot, így ott is megoldódott a vízelvezetés. Mindemellett új átereszeket, új hidakat építettünk, így a község egész területén járhatóvá váltak az utak és a víz az árkokon keresztül biztonságosan befolyik a befogadó patakba. Ha már szóba jött a Csincse patak, akkor jelentős eredménynek tartom, hogy több mint 10 év után sikerült a patakot megtisztítani és kikotorni. Februárban az Önkormányzat közmunkásai kézi erővel kitakarították a patakmedret a bokroktól, fáktól, majd szeptember végén az Önkormányzat kezdeményezésére a patakot kezelő gazdasági társaság kikotorta a patakmedret. A tervek szerint jövőre az ún. kis Csincse szakasz rendbetételével folytatódik majd a munka. A víz kordában tartásához tartozik még, hogy az első tó gátja nagyon kikagylósodott. Az Önkormányzat kezdeményezésére a tógazdával és a tulajdonossal történt egyeztetések után megtörtént a gát kővel való megerősítése.

 

– Egy ekkora község esetében egyedinek mondható, hogy világítással ellátott műfüves pályával rendelkezik.

– Önkormányzatunk nagyon fontosnak tartja gyermekeink és az egészséges életmód támogatását. Ezért éltünk a Belügyminisztérium által kiírt pályázati lehetőséggel. A projektnek köszönhetően lehetőségünk nyílt egy 21,6 millió forint értékű, világítással ellátott műfüves pálya megépítésére. Ez a beruházás nem csak községünknek szól, hanem egy mikrotérségi szemlélet első lépése, amely szerint a környékünkön lévő településekről fiatalok, baráti társaságok, klubok jöhetnek majd ide játszani, edzeni. Az Önkormányzat célja, hogy megfelelő üzemeltetéssel ennek a pályának a használata bevételt jelentsen a településnek. A község gazdasági programjában egy ifjúsági és sportközpont megvalósítását tűztük ki célul, amelynek az első lépéseként létesült ez a műfüves pálya. Az elképzelés következő szakaszában meg fog épülni a nagypálya két kapuja mögötti labdafogó-háló, illetve felújítjuk az öltözőt is. A harmadik ütemben pedig a sportpálya körbekerítését, a nyári hónapokra egy strandröplabda-, strandfocipálya kialakítását, illetve egy új öltözőépület megépítését tervezzük.

 

– Minden település életében fontos helyet foglal el az oktatás, a nevelés kérdése. Harsányban e területen is komoly előrelépés tapasztalható.

– Ebben az évben jelentős változásokon ment keresztül az iskola és az óvoda épülete is. Az Önkormányzat nagyon fontosnak tartja az oktatás színvonalának és körülményeinek a javítását. Ha minél több gyerek kap itt megfelelő alapokat, képzést, illetve szoros kötődést alakítunk ki a településsel, akkor a későbbiekben ez községünk javára válhat. Az iskolafejlesztés alapját pályázati forrás jelentette, amelyet átdolgozva és kibővítve hajtottunk végre. Az intézményfejlesztés 56 millió forintos beruházás volt. Az iskola és óvoda belseje is teljesen megújult. A beruházás révén két új tantermet alakítottunk ki, létrehoztunk egy modern számítógépes termet egy nyelvi laborral. Új ajtók kerültek a szekrényekre, új ajtókat, mosdókat szereltünk fel, valamint a folyosók és a tantermek új burkolatot kaptak. Megtörtént az épület belsejének teljes festése is. Egy új aula épült, amelyben helyet kapott a lift. Az áram- és melegvízszámlák csökkentésére egy mini naperőművet építettünk az iskola udvarán és napkollektorokat szereltek fel a szakemberek az épület tetejére. A diákok modern digitális táblák segítségével bővíthetik tudásukat. Az Önkormányzat újabb pályázat benyújtását tervezi az intézmény informatikai, digitális rendszereinek továbbfejlesztésére. Az óvoda épületében a fürdőszoba szinte használhatatlan állapotban volt, annak felújítása már régóta váratott magára. Teljesen új mosdóhelyiséget alakítottunk ki műanyag nyílászárókkal. Új burkolatot kaptak  az óvodai folyosók is, illetve új ajtókat és öltözőszekrényeket szereltünk fel. Tudjuk, hogy az óvoda két telephelyen működik. Az ún. kisóvodában is szükség volt változásokra, így az is új fürdőszobát, valamint új öltözőszekrényeket kapott. Emellett egy parkolót hoztunk létre, hogy könnyebben megközelíthető legyen az intézmény. Az oktatási intézményfejlesztésnek még két pillére van. Második ütemben az épület energetikai korszerűsítését kell megoldanunk. Horribilis gázszámlákat kell kifizetnünk, hiszen az épületen nyílászárócsere vagy jelentős felújítás az utóbbi években nem volt. Ezért 100,6 millió forint értékben nyújtottunk be pályázatot az intézmény energetikai korszerűsítésére. A projekt a nyílászárók cseréjét, az épület szigetelését, valamint a komplett új fűtésrendszer kiépítését foglalja magában. A fűtési kiadások visszaszorítása érdekében az Önkormányzat egy új technológiát, ún. aprítékos kazánrendszer beállítását tervezi, amelyhez a szükséges alapanyagot a közmunkások fogják kitermelni. A fejlesztés harmadik ütem pedig az óvoda bővítését célozza meg. Ezért szeretnénk az épület negyedik szárnyát megépíteni, amelyben két óvodai csoport és egy tornaszoba kapna helyet. A beruházás megvalósítására készül a pályázatunk 50 millió forint értékben.

 

– Az iskola nemcsak külsőleg újult meg. Ha jól tudom, az oktatás tekintetében is változás, illetve szemléletváltás történt.

– A kor kihívásai miatt meg kellett újítani az iskolai oktatást. Ezért vezettük be szeptember 1-jével az ún. Ökoiskolaprogramot. E tanrendszer keretében az iskola a természetközeli, egészséges, sportos nevelést helyezte a középpontba, melynek keretében számos környezetvédelmi rendezvényen, természeti környezetben lévő programon, illetve erdei iskolai órán vehetnek részt a tanulók. Ezt az iskola az Önkormányzat és a Kalandpark között fennálló együttműködés keretében tudja biztosítani a diákoknak. Mindemellett egy tanulószobai rendszert vezettünk be, amelynek keretében a gyerekeknek lehetőségük van ingyenesen az angol és német nyelvet, a matematikát, számítástechnikát emelt szinten tanulni, valamint néptánc,  judo, labdarúgó és kézilabda foglalkozásokon részt venni. Emellett már az óvodában elkezdhetik az angol nyelvi ismeretek elsajátítását. A kezdeményezés sikerét bizonyítja, hogy szeptember óta más településekről is járnak diákok iskolánkba.

 

– Az elmúlt egy esztendőben több alkalommal is szerepelt a médiában Harsány.

– Jó reklám volt a községnek, hogy az itt folyó munkát észrevette a média is. Harsány szerepelt a Hír Tv, az Echo Tv, a Magyar Televízió, az RTL Klub műsoraiban, szólt rólunk a Class Fm Rádió, a Kossuth Rádió, benne voltunk a Bors című országos lapban. Emellett rendszeresen hírt adtak a településről a megyei újságokban, illetve regionális rádiókban. Két téma volt, ami nagyon felkeltette az újságírók figyelmét. Ezek közül az egyik a gazdálkodás, a községi önellátás elindítása volt. Amikor ezt önerőből elkezdtük, újszerű kezdeményezésnek számított. Közmunkások segítségével egy régi, leromlott állapotú sertéstelepet felújítottunk, ahol jelenleg 18 sertés hízik. Ebben az évben 8 hektáron gazdálkodtunk, ahol kukoricát és konyhakerti növényeket termesztettünk. Az iskolában már az általunk megtermelt zöldségeket fogyasztják a gyerekek. Ezt a kezdeményezést továbbgondoltuk és pályáztunk a Szociális Földprogramban, ahol közel 12,5 millió forintot nyertünk. Ez 4,5 millió forint anyagi, támogatást és 13 fő közel egy éves foglalkoztatását jelenti. A célunk a község önellátóvá tétele. Jövőre 40 sertést hizlalunk majd és 14 hektáron fogunk gazdálkodni. A vetés már megtörtént. Nagyon örülök annak, amikor például elmegyek a volt uborkás területe mellett, és míg egy évvel ezelőtt a nyakig érő gazból álltak ki a karók, ma már szépen  felszántott, mezőgazdasági termelésre alkalmas területet látok. A pályázat keretében beszereztünk egy jó állapotban lévő MTZ 82-es típusú traktort is, amely megkönnyíti az Önkormányzat mezőgazdasági tevékenységét, illetve más munkákban is komoly segítséget nyújt. A másik téma, amely nagyon felkeltette a média figyelmét, a fiatalok egzisztenciateremtését segítő program, amelynek keretében az Önkormányzat kedvezményes áron biztosít telkeket. Célunk, hogy egyre több fiatal házaspár maradjon itthon, család telepedjen le községünkben és gyarapítsa, gazdagítsa  Harsány közösségét. Az első telek el is kelt, és az épülő ház  alapjait már láthatjuk.

 

– Harsányban a közösségi programok, a rendezvények terén volt választék 2011- ben.

– Egy település életében fontos a kulturális, közösségi alkalmak megteremtése. Ebben az évben szinte minden hónapban volt valamilyen rendezvényünk. A legnagyobb megmuzdulás augusztus 27-én volt, amikor a hagyományápoló produkciók után ismert előadók léptek fel. Emlékezetem szerint olyan sok ember a sportpályán még nem volt. A közelmúltban 3 millió forint értékben két pályázatot nyújtottunk be, amely lehetőséget nyújthat jövőre ehhez hasonló rendezvények lebonyolítására. Külön öröm volt, hogy a nemzeti ünnepeinket nagy számban tisztelték meg jelenlétükkel a harsányi lakosok. Ez megerősítés és bizonyíték, hogy községünkben hazaszerető, hagyománytisztelő, közösségbe vágyó emberek élnek. Az augusztus 20-ai ünnepséget első ízben rendezhettük meg a főtéren, amelyet este tűzijáték zárt. A tűzijátékra pályázaton nyertünk 250 000 forintot. Az Önkormányzat nagyon fontosnak tartja a civil szerveződéseket, a közösségépítést. Folyamatos, jó kapcsolatot ápolunk a civil szervezetekkel. Anyagilag támogatjuk működésüket. Hiszem és vallom, hogy a gazdasági fejlődés mellett a lelki gyarapodás kiemelten fontos az ember életében. Önkormányzatunk szoros kapcsolatot ápol mindkét egyházzal és segítjük egymás munkáját. Például ebben az évben már az Önkormányzat közmunkásai kaszálták a temetőket.

 

– Voltak-e még olyan változások, melyek a lakosság mindennapi életét könnyítik, segítik elő?

– A polgármesteri munkám egyik első lépése volt, hogy megkerestem az emődi jegyzőt és kértem, hogy hétfő délelőttönként az okmányiroda minden szolgáltatással álljon rendelkezésére a harsányi lakosoknak és hétfőn reggel a hivatali gépkocsi térítésmentesen bárkit levisz az okmányirodába. A másik nagy öröm, hogy az Önkormányzat kezdeményezésére a szomszéd települések polgármestereivel és a Borsod Volán illetékeseivel történt egyeztetések után sikerült egy olyan előrelépést tenni a  buszközlekedés tekintetében, amely már nagyon sok éve váratott magára. Ez pedig az, hogy december 11-től új járat indult Harsányból Miskolcra, hétköznap 9 óra 25 perckor. Ezt már gyermekkoromban is hiányolta mindenki és nagyon örülök, hogy sikerült ennek a lehetőségét is megteremteni. Emellett lakossági igény volt a munkaszüneti napokon 13 óra 10 perckor Miskolcról induló busz beállítására is, amely szintén teljesült.

 

– Már az eddig elhangzottakból is kitűnik, hogy Harsány igyekszik kihasználni a pályázati lehetőségeket. Milyen pályázatokat adott be idén, illetve nyújt be a közeljövőben az Önkormányzat?

– Takarékos, feszes költségvetési politikát és lokálpatrióta gazdaságpolitikát folytatunk. Sokszor szoktam azt mondani egy munka elvégzésére, hogy nem pénz kérdése, hiszen vannak olyan feladatok, amelyek kis anyagi ráfordítással, összefogással, vállalkozói segítséggel megoldhatóak. Viszont vannak olyanok, melyekhez tényleg sok pénz kell. Ezeket egy önkormányzat csak pályázati forrásokból tudja megvalósítani. A pályázati munka polgármesteri tennivalóim jelentős részét teszi ki. Önkormányzatunk ebben az évben 230 millió forint értékű pályázatot nyújtott be. Ezek közül az egyik legfontosabb 5 utca aszfaltozására beadott projektünk, melynek költsége 78.9 millió forint. A másik kiemelkedő pályázatunk az iskola, az óvoda energetikai korszerűsítésére benyújtott 100,6 millió forint értékű projekt. Pályáztunk komposztáló ládák és egy traktorral üzemeltethető aprítógép beszerzésére 10.5 millió forint értékben, valamint két rendezvény megszervezésére  3 millió forint értékben. Tervezzük és már elő van készítve a pályázatunk, amely a Közösségi Ház korszerűsítését és további utak aszfaltozását tartalmazza 100 millió forint költséggel, illetve az óvoda bővítésére 50 millió forint értékű projektet szeretnénk benyújtani. Állami, ún. ÖNHIKI-s támogatásra is pályáztunk, ahol első körben 7,9 millió forintot nyertünk. A most beadott és elbírálás alatt lévő ÖNHIKI-s pályázat keretében pedig 15,5 millió forintot igényeltünk. Beszélgetésünk végén szeretném megragadni az alkalmat, hogy köszönetet mondjak a támogatásért Tállai Andrásnak, a Belügyminisztérium Önkormányzati Államtitkárának, országgyűlési képviselőnknek, a képviselő-testület és a bizottságok minden tagjának, a Cigány Kisebbségi Önkormányzatnak, az Önkormányzat dolgozóinak, az intézményvezetőknek, a vállalkozóknak, az egyházaknak, a civil szervezeteknek és mindenkinek, aki lelkiismeretes munkájával, segítségével hozzájárult ahhoz, hogy ez a széleskörű munka megvalósulhasson. Az érdem mindannyiunké, hiszen ezek az eredmények nem jöhetett volna létre széles körű összefogás nélkül. Bízom benne, hogy ez az összetartás a jövőben még erősebb lesz, és még többet, még eredményesebben tudunk együtt munkálkodni községünk, Harsány további fejlődéséért!

 

M. Zs.

 

Egy kis történelem:

A falu neve nagy valószínűséggel, 11.század végén, 12.század elején, a magyar „hárs, hársfa” főnévből alakult ki. A falu régi település. Már a bronz-korban jelentős szerepet töltött be. A honfoglalás előtt hun-avar település. Erre utalnak a község határában található avar-gyűrűk. A Halom-vár, Leány-vár, Bagoly-vár, a honfoglalás után fontos katonai szerepet töltöttek be. Ezek a közel 200 méter magasságú, kúp alakú dombok, a fontos kereskedelmi útvonal figyelő állomásai voltak.

. A falu az egri püspökség birtoka lett, és az egyház fenntartására tizedet volt köteles fizetni. A 16. század közepén már jelentős település: oppidium (mezőváros). A térség egyik központja. Az egyik legjelentősebb szőlőtermelő hely. A reformáció kezdetén Harsány áttért a református hitre, és a reformátusok önálló egyházat alapítottak 1576-ban. A törökök 1596-ban majd száz környező falut dúltak fel és raboltak ki, így Harsányt is. Egyesek szerint egy kisebb csata zajlott le a Kisgyőr melletti Kék-mezőn. Harsány 1596 után török hódoltsági terület, az adót Hatvanba fizette, majd az egri pasának küldte a „harácsot”.A Rákóczi-szabadságharc alatt a falu szegényei lelkesen csatlakoztak Esze Tamás kurucaihoz. Harsány nemcsak gabonával hanem borral is segítette a felkelőket.

1735-ben felépült a római katolikus templom.

1831-ben és 1873-ban nagy kolera járvány pusztított a környéken. Harsányban a 279 kolerában megbetegedett emberből 58 halt meg. A betegség leginkább a szegények közül szedte áldozatait.

1914 az I. világháború kitörése. Július 13.-án este érkezik el Harsányba, az általános mozgósítást elrendelő parancs. A világháborúba a falu 382 katonát küldött, akik közül 60 halt hősi halált. Az õ emlékükre állított emlékművet, 1938. június 19.-én leplezték le. A Tanácsköztársaság ideje alatt a faluban is megalakul a helyi direktórium, és a Vörös-hadsereg több alkalommal is állomásozik a környéken.

A II. világháború alatt, 1944-ben Harsány a német, majd Miskolc orosz megszállása után az orosz csapatok átvonulási területe. A falut 1944.november 14-én adták fel a német csapatok. A falu környéki harcokban elesett német katonák sírját előbb egy vaskereszt, majd egy kis sírkert jelezte, amire 1994-ben került egy márványlap. Ebben a háborúban 46 harsányi vesztette életét, többségük a volt Szovjetunió területén halt hősi halált.

A lakásokban az első villanykörték csak 1962 nyarán kezdtek el világítani, a közvilágítás szeptembere készült el. A vezetékes ivóvíz hálózat csak az 1980-as évek végére épült ki mindenhol.

1980-as évek végén Miskolc város közelsége miatt, az agglomeráció részeként jelentős fejlesztéseket hajtanak végre.

– A fejlesztéseknek köszönhetően a község egész területén rendelkezésre áll a vezetékes földgáz, 2002 novemberében pedig befejeződött a szennyvízhálózat kiépítése

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

A putnoki Polgármester válasza
TájékoztatásPutnok Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2019. szeptember hó 30. napján tartott Képviselő-testületi ülésén állást foglalt egy …

További cikkek

Fejtörő az öt karika jegyében
A korábbi nyári olimpiákhoz hasonlóan idén immár harmadszor invitálja olimpiai játékra a sportkedvelőket a II. Rákóczi Ferenc Könyvtár. A kérdések a p…