2024. 07. 18. csütörtök

Frigyes
1 EUR 391 HUF
1 GBP 466 HUF
Bükkábrány az olvasztótégely

Bükkábrány az olvasztótégely

Bükkábrány az olvasztótégely Név Tóth Móricz Péter

Kor: 37 éves,
Eredeti foglakozás: növénytermesztő  mérnök-tanár,
Család: Felesége épületszobrász, díszítő festő, jelenleg otthon van 2,5 éves kisfiukkal,
Hobby: éneklés,/ tenort énekel a Mezőkeresztesi Férfikórusban/, testépítés, kertészkedés,
Kedvenc könyv: szakmai könyvek, szépirodalom,
Kedvenc zene: minden jó  zene, és a gitárzene nagyon, mert maga is műveli

Bükkábrány az olvasztótégely

Már a történelem előtti korban lakott hely volt. Itt tartottak pihenőt a honfoglaló magyarok, Kács központtal az Eörs vezérhez tartozó kabarok szálláshelye lett. Az Árpádok alatt királyi birtok.
Első írásos említése 1221-ben történt. Nagy Lajos király vásártartási joggal mezővárosi rangra emeli, amit a török hódításig megtart. A XV-XX. században Alsóábrány és Felsőábrány néven szerepelt. Fontos útvonalon helyezkedik el, Mária Terézia itt is építtetett postaállomást.
Felsőábrányt főleg reformátusok, Alsóábrányt pedig katolikusok lakták. A két település 1949-ben Bükkábrány néven egyesült. Bükkábrány a Bükkhegység és az Alföld találkozásánál, észak-déli irányban elterülő, alföldies jellegű település. Jó minőségű termőföldjének jelentős részén 1984-től külszíni lignit-bányászat folyik.

 
Beszélgetés Tóth Móricz Péter polgármesterrel

 Ha madártávlatból nézzük, olyan mint egy pillangó, amelynek két szárnya közötti részén átfut a 3-as út. S többnyire csak úgy átszalad rajta az ember, s látja fölül a Bükk alsó kapuját, alul az Alföldi mezőség szélét. Valahol olvastam, hogy egykor híres szűrkészítők voltak az ábrányiak, amelynek persze már nyoma sincs a faluban.

– Hogy lenne nyoma, hiszen szűrt sem viselünk már a mai korban, – mondja mosolyogva Tóth Móricz Péter polgármester, aki második ciklusban tölti be ezt a pozíciót, s egyébként ábrányi születésű.- Bükkábrány egy igazi olvasztótégely, mind lakosság, mind a funckciók szempontjából. Az 1753 lélekszámú település ugyanis sok szempontból tölti be a mikrotérség központi szerepét. Így is gondolkodunk itt a környező öt településsel sok mindenben, hiszen az összefogás révén, már eddig is sokkal több minden valósult meg, mintha egyedül fogtunk volna hozzá, s a terveink is erről szólnak.

– Mi működik már így?

– Például a központi ügyeletünk, és az intézményfenntartó társulásunk, amely mára országosan is jó példává vált. Jó magam is nagy sikernek tartom, hiszen így plusz 110 millió forint forráshoz jutottunk hozzá. Így szeretnénk a szennyvíz rendszerünket is megoldani, három településsel közösen, ami 1,8 milliárd forintba kerül majd.

– Mit tart az elmúlt ciklus legnagyobb eredményének?

– A legfontosabb, hogy sikerült megvalósítanunk a település központi konyháját, mert a korábbi elaprózott főzőhelyek, korszerűtlenek és gazdaságtalanok voltak, és építettünk az iskolához egy ebédlőt, és két új tantermet. Ez egy 100 millió forintos saját forrásból, és hitelből készült beruházás volt, amelyet már sikerült is visszafizetnünk. A másik nagy dolog a nyilvánosság erősítése. Közvetítjük a lakosságnak az önkormányzati üléseket, így első kézből kapnak, friss, hiteles információt, s működtetünk saját lapot is. Egyébként a térségi TV is még három településen működik: Mezőnyárádon, Mezőkeresztesen és Vattán. Az is fontos volt, hogy kicseréltük a buszmegállóinkat, és rendbe tettük az utak egy részét. Ezt teljes mértékben akkor lehet majd megoldani, ha a csapadékvíz elvezetés is meg lesz, de ez még csak terv.

 
Bükkábrány az olvasztótégely

– Ha már tervekről beszélt, mit terveztek ebben a ciklusban?

– Az első és a legfontosabb az óvoda összevonása, ez 100 milliós projekt, és három óvodai csoport elhelyezését jelenti. Szeretnénk kialakítani egy igazi közösségi teret, ahová szabadtéri színpadot is tervezünk. Szükségünk lenne itt egy multifunkciós házra is.

– A Leader + programban nyertek  72 millió forintot. Ezt mire fordították?

– Nem csak mi. Ebből lesz a lovas postakocsi szolgálat bevezetése kilenc falu összefogásával. Együtt pályáztunk Répáshutával, Kisgyőrrel, Bükkaranyossal, Harsánnyal, Sállyal, Borsodgeszttel, Bükkszentkereszttel, és Tibolddaróccal, velük valósítjuk meg a szolgálatot, melyre a felsorolt településeket bemutató utak épülnek, ehhez kapcsolódhat a gyógynövény-turizmus, a környező falvakban a borászat, az erdei programok, erdei iskolák, aztán a tavakhoz kapcsolódó horgászutak. Vállalkozik a szolgálat az egyedi megrendelések kielégítésére is, azt viszont alap szinten tervezzük, hogy lebonyolítja , közvetíti a települések termékcseréjét, a mezőgazdasági és kézműves termékek szállítását. Egyszóval színesebbé, érdekesebbé és mindenképpen vonzóbbá szeretnénk varázsolni a bükki, bükkaljai települések idegenforgalmát és ebben a jövőben a lovas turizmusnak hangsúlyos, különleges szerepet szánunk.

 
Bükkábrány az olvasztótégely

-Azt mondják a helyiek, és valamelyik fórumban is olvastam, hogy elmúlt években érezhetően megpezsdült, megerősödött a civil szerveződések tevékenysége Bükkábrányban, s hogy Ön ezt nagyon fontosnak tartja.

– Ez igaz. Többek között a népdalkör, a sportkörök, a Főnix életmód Egyesület, a bányász hagyományőrző egyesület, a polgárőrség mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a helybeliek jobban érezzék magukat a településen. Éppen ezért ezeket a civil kezdeményezéseket az önkormányzat erejéhez mérten továbbra is segíteni kívánja erkölcsileg és anyagilag egyaránt.

 

–OBE-

 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

A putnoki Polgármester válasza
TájékoztatásPutnok Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2019. szeptember hó 30. napján tartott Képviselő-testületi ülésén állást foglalt egy …

További cikkek