2024. 07. 18. csütörtök

Frigyes
1 EUR 391 HUF
1 GBP 466 HUF

Szelektív oktatónap Putnokon és Edelényben

Az ÖKO-Pannon Nonprofit Kft. immár kilenc éve igyekszik hasznos gyakorlati segítséget nyújtani a szelektív hulladékgyűjtés, a környezettudatos gondolkodás oktatásához az iskola- és óvodapedagógusoknak. A megújult oktatóprogram anyagát az ÖKO-Pannon, Putnok és Edelény Önkormányzata, valamint az Északmagyarországi Hulladékgazdálkodási Zrt. közös szervezésében ezúttal Putnok és Edelény pedagógusai ismerhették meg. A kezdeményezés célja, hogy a pedagógusok közreműködésével valamennyi óvodás és általános iskolás megismerkedhessen a szelektív hulladékgyűjtés gondolatával, a felnövekvő generáció számára értékké és mindennapi gyakorlattá váljon a környezettudatos magatartás. A fiatalok tanítása kiemelten fontos, mert hosszú távon az ő együttműködésükkel működhet hatékonyan a szelektív hulladékgyűjtés, a környezet terhelését minimalizáló hulladékgazdálkodás.
Az ÖKO-Pannon oktatóprogramja a 2002/2003-as tanévben három városban indult el, azóta folyamatosan bővül. A kezdetek óta több százezer óvodás és iskolás gyermek ismerkedhetett meg a szelektív hulladékgyűjtés alapismereteivel az ÖKO-Pannon oktatóanyagai segítségével.
Putnokon és Edelényben a települések önkormányzatával és a közszolgáltató ÉHG Zrt.-vel együttműködésben szervezett oktatónapon iskolai tanárok és óvodapedagógusok ismerkedhettek meg az ÖKO-Pannon nemrég megújult oktatóprogramjával.
A tanárok először egy közvélemény-kutatás kisfilmje alapján kaptak gyors helyzetképet arról, mit gondol 2011-ben a magyar társadalom a szelektív gyűjtésről. A multimédiás elemeket is tartalmazó előadás következő részében kisfilm mutatta be az ÖKO-Pannon oktatási programjának két másik fontos elemét is, a középiskolákban turnézó „Mi van?” című drámapedagógiai előadást, és az óvodások kedvencét, a „Hajnal” mesejátékot.

A hagyományos formában zajló ismeretátadást időről-időre játékos, együttműködésre építő részek szakították meg. A pedagógusok csoportokat alakítottak, hogy interaktív formában sajátíthassák el az anyagfajták felismerését, vagy hasonlóképpen gondolják végig az újrahasznosítás lépéseit. A programot záró tudatos vásárlás játék arra szolgált, hogy képek közötti választás útján könnyítse meg a környezetbarát csomagolások felismerését. A program és kísérőanyagai segítségével a pedagógusok beépíthetik a tananyagba a szelektív hulladékgyűjtés alapismereteit.
A résztvevők ingyenesen megkapták ugyanis azt az oktatócsomagot, amely érdekes, játékos formában mutatja be a hulladékgazdálkodás alapjait és a szelektív hulladékgyűjtés legfontosabb gyakorlati szabályait. A legkisebbek kifestőfüzetből, mesekönyvből és óvodai feladatlapból, a nagyobbak pedig a nekik szóló feladatgyűjteményből, képregényből, ismeretterjesztő szórólapból, oktatófilmből, valamint az osztályteremben kifüggeszthető tablóról szerezhetnek hasznos információkat. A pedagógusok a tanári segédkönyv és a prezentációs CD mellett módszertani támogatást is kapnak: kidolgozott óravázlatok és játékötletek segítik a szelektív hulladékgyűjtés oktatását. A segédanyagok a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium és az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet szakmai támogatását élvezik, és térítésmentesen hozzáférhetők a programba bekapcsolódó oktatási intézmények számára.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek